Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Szerszenie


Recommended Posts

Mam przy pasiece dąb z którego sok przyciąga dużo szerszeni - w piątek i sobotę utłukłem ok 30 szt. 

Pewnie maj blisko gniazdo tylko jak je znaleźć? 

Tak się zastanawiam z dużym niepokojem co będzie dalej - czy będą atakowały pszczoły i ule.

Jak się ich pozbyć???

Link to comment
Share on other sites

U mnie lata kilka osobników i próbuje dorwać pszczoły przy wylotkach. Żeby zlokalizować gniazdo, to musisz patrzeć w którym kierunku latają jak upolują zdobycz. Jest wiele poradników na łapki na szerszenie w internecie, opierające się o piwo z dodatkiem cukru i odpowiednio przygotowanej butelce, ale nie wiem czy pszczoły przypadkiem nie będą takiej pułapki też lubiły.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak kolega Emik3 pisze. Butelka PET w pół. Dzióbkiem do dna i wlej piwo. Szerszenie przyciaga jak magnez. Muchy też. Pszczoły się na takie coś nie nabiorą. Bez obaw.Cukru nie dodawaj. 

Link to comment
Share on other sites

A bez cukru to może i się nie nabiorą a co do walki z gniazdem szerszeni, to trochę strach ale miotaczem ognia! Co do wtargania do uli, to szerszenie nie wpadają do samego ula, one "polują" na pojedyncze pszczoły na lotniskach/wylotkach. Problem pojawia się, gdy szerszeni pojawia się dużo i gdy stwierdzą, że pszczoły to darmowe żarcie, bo wtedy mogą i całe ule ponieść, chociaż takie sytuacje w naszym klimacie się raczej rzadko zdarzają.

Link to comment
Share on other sites

Chłop żywemu nie przepuści. Szerszenie polują na słabe robotnice i trutnie . To jak wilki dla saren.Mam zasadę jedno w życiu - nie zjadam , nie zabijam , gorsze od nich osy  i to też nie te duże a małe niemieckie vespa germanika . Wciskają się bezproblemowo do uli i wtedy robi się kaszana , podkradają i czerw i miód.

P.S. Do zwalczania owadów - gaśnica śniegowa na CO 2  lub podtlenek azotu . Tylko streszczać się trzeba szybko . Użądlenie szerszenia nie boli wiecej niż pszczoły z reguły nie żądli ponownie, co innego osa ta jak maszyna do szycia.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=gZdrWtnng1c

 

30:20-32:00

 

Co do szerszeni, to dopóki jest ich mało to tak, wybierają pojedyncze osobniki, ale problem się robi, gdy stwierdzają, że miejscówka przy ulach jest bardzo fajna i pojawia się kilka kolonii to mogą być duże straty, chociaż w naszym klimacie raczej nie mamy jeszcze plagi szerszeni, ale patrząc na przestrzeni paru lat, to w mojej okolicy zrobiło się ich zdecydowanie więcej więc zobaczymy co czas przyniesie. A gaśnicą to tylko nie ganiać latających szerszeni przy wylotkach :P

Link to comment
Share on other sites

Kolego jak uważasz ile kg ,,miesa ,, produkuje rodzina pszczela ? Szerszenie nie ule , może być tylko jedna miejscówka . Osy co innego był rok że na działce było 6 koloni.

Gaśnica  z CO 2 usypia owady , podobnie podtlenek azotu. Piskasz gaśnicą w gniazdo i masz czas bez srania w majtki zdjąć i zapakować w papierowy worek. 

P.S. Na filmie nie nasze .

Link to comment
Share on other sites

Problem pojawia się, gdy szerszeni pojawia się dużo i gdy stwierdzą, że pszczoły to darmowe żarcie, bo wtedy mogą i całe ule ponieść, chociaż takie sytuacje w naszym klimacie się raczej rzadko zdarzają.

Szerszenie potrafią w krótkim czasie załatwić cała rodzinę pszczelą .

Na szczęście azjatyckie, a nie nasze rodzime .

Chociaż szczęście może trwać krótko , bo w zachodniej Europie już są obecne i azjatyckie !

Tylko kwestia czasu , że poszerzą swój obszar występowania .

 

Miotacz ognia odradzam.

Większość gniazd jest w wypróchniałych pniach drzew , lub na strychach budynków !

Jak chata spłonie , to bilans pożytku i strat może być mało korzystny :D

Link to comment
Share on other sites

Robert, zasuwki na wlotki - nie będzie innego wyjścia. 

 

Poradzimy sobie i z nimi ;)

Wyślemy nasze pszczoły do Azji na kurs samoobrony :D

Tamtejsze pszczoły potrafią okłębić i dosłownie ugotować takiego intruza .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.