Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

"Trująca" Lipa srebrzysta/węgierska


Recommended Posts

Nie jest to pytanie nie cierpiące zwłoki, ale nie ma takiego działu, gdzie można powoli pytać :P...

 

 

Chciałem zapytać, czy ktoś z Was dysponuje rzetelnymi informacjami na temat lipy srebrzystej. Poszukiwałem różnych roślin do obsadzania i lipa srebrzysta jest jedną z roślin najpóźniej kwitnących, jednak otrzymała złą sławę jako "trująca" ze względu na wielokrotnie dużą ilość martwych pszczół w jej pobliżu. Nikt nie udowodnił jej trującego działania, ani nie podjął się badań czy takowe w ogóle występuje. Wiele osób natomiast lubi domniemywać, że np. z jednej strony jest trująca, z drugiej droga do niej np. prowadzi przez ruchliwą ulicę i że jest już późna pora i pszczoły są wyczerpane i padają próbując znieść jeszcze trochę zapasów do ula z tej lipy. Najlepsze jest jednak to, że u naszych południowych sąsiadów "trującego" działania tego drzewa nie stwierdzono i starano się wytłumaczyć to tym, że tam są inne pszczoły :) (a nie klimat i okres pożytkowy :P). Poszukuję jakichś rzetelnych opracowań na temat tej rośliny, najlepiej naukowych, ale jak ktoś podszedł solidnie do sprawy, niekoniecznie jako publikacja naukowa to też może być.

Link to comment
Share on other sites

Tu masz napisane przez autorytet ( dla mnie ) co do lip. - http://apiweb.pl/lipy-w-pszczelarstwie/toksycznosc-lipy-wegierskiej/

Nie ma badań na ten temat a coś się na nią uparł ?

P.S. Jak jeszcze nie miałem pszczół to widziałem że jak rosły 3 gatunki to ta jedna nie była oblatywana. Zawsze myślałem że nie nektarowała .

Link to comment
Share on other sites

Widziałem ten artykuł, czyli coś tam ktoś kiedyś powiedział i ogólnie wszyscy się wzbraniają. W ciągu najbliższych 10 lat nie mam zamiaru sadzić tej lipy, jednak przydałyby się jakieś dokładniejsze badania, bo jeśli nie byłaby ona szkodliwa dla pszczół, to myślę, że wtedy warto byłoby przetestować co z niej przyniosą.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz ja czytałem że szkodliwy nektar a badania kosztują co najmniej czas. Jest to gatunek obcy , podobnież nie wszystkie jej odmiany są szkodliwe . Są lipy dużo bardziej wydajne .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.