Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nowa miodarka- jaka i od kogo?


Paweł

Recommended Posts

Krzysztof do czterech uli to najekonomiczniej wyjdzie kupić miodarkę używaną :) Pszczelarze często powiększają pasieki i pozbywają się małych miodarek  za grosze. Natomiast gdy masz ambicje na nówkę  :D  To w segmencie małych miodarek  na napęd ręczny to kieruj się tylko wyglądem i ergonomią , bo to są proste urządzenia i nie ma co dzielić włosa na czworo i przeprowadzać  analiz rynkowych i porównań producentów  :D Poza tym pszczelarze najczęściej nie mają rozeznania rynkowego , bo kto zmienia miodarki jak rękawiczki i przetestował kilkanaście miodarek żeby wyrobić sobie jakąś zdanie , przeważnie jak kupi się jedną to się ją trzyma lata dotąd , aż się popsuje lub okaże się za mała , bo przybyło uli  :D albo żeby wykorzystać dotację z Koła  :D 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam. Kup elektryczna 220V 2-4 ramki.  Zupelnie niepotrzebne dodatki za ktore sie placi np. naped 12V lub reczny to zbedny wydatek.  Nigdy tego nie uzyjesz.  Ja w pierwszym roku uzywalem 2 ramkowa elektryczna i to zupelnie wystarczy do malej pasieki.  Nadal czasem jest w uzyciu. Jak mam pare ramek do odwirowania to wiecej miodu zmarnuje na wielkiej miodarce jak to warte. Nie mowiac juz o myciu i sprzataniu.  Zrobisz jak zechcesz ale Tadek dobrze Ci radzi.  Czesto ludzie zalapia bakcyla i mala miodarka juz im nie pasuje bo pasieka rosnie.  Powodzenia   

Link to comment
Share on other sites

Może i nie użyje ale w Polsce i na wsi to potrafią prąd wyłączyć. Rodzin do małej pasieki 4 za mało. Palców 10 z reguły jest. Wystarczy aby oduczyć niepotrzebnych czynności na rodzinach pszczelich.

Link to comment
Share on other sites

 

Może i nie użyje ale w Polsce i na wsi to potrafią prąd wyłączyć.

Nie wyłączają , a jak już przetwornica koszt parę  zet a i do tv się później przyda . Napęd ręczny do studni za mały . Ręcznie wirowałem raz z 3 uli . Newer.

Link to comment
Share on other sites

Do kilku, kilkunastu  uli 3,4,5  ramkowa w zupełności wystarczy i nie widzę sensu przepłacać . Czy to elektryczny napęd czy ręczny przy takiej ilości da się radę , byle tylko był miód. Ile to moze trwa  wytrzepanie paru uli.Przy większych ilościach liczy się każda chwila i warto wtenczas zainwestować w coś konkretnego .

Tu już nie ma dyskusji o napędzie ręcznym , jedynie o wydajności no i jeszcze o oparu rzeczach ,Coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży , tylko śledzić ogłoszenia , najlepiej po sezonie. Czas trzymania sprzętu refundowanego  dla wielu się skończył , wiele pasiek się skończyło , wielu zapaleńcom skończył się zapał , tylko cierpliwości w przeglądaniu portali ogłoszeniowych.

daro-widzę , że szybko się przyzwyczajasz do wygody :) 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

https://www.mezglewski.com/strona-glowna/75-miodarka-wirowka-3-kasetowa-uniwersalna-z-podstawa-i-pokrywami-nierdzewna.html

 

Czy ktoś ma miodarki z tego sklepu i może się podzielić opinią? Czy to jest ich własna produkcja? 

Dodam, że na razie tylko oglądam i zastanawiam się, jeszcze nie zdecydowałam się na żadną. 

Wybieram się w najbliższym czasie obejrzeć z bliska te od Łysonia, no i mam też niedaleko Konigin, ale... godziny otwarcia sklepu takie, że musielibyśmy urlop wziąć, żeby do nich pojechać.... ??

Link to comment
Share on other sites

Czasami pszczelarze wymieniają miodarki na większe i mają do sprzedania używane za całkiem dobre pieniądze. Niedawno nasz kolega Jacek ogłaszał na forum.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Nacek napisał:

Czasami pszczelarze wymieniają miodarki na większe i mają do sprzedania używane za całkiem dobre pieniądze. Niedawno nasz kolega Jacek ogłaszał na forum.

Wiem, dla też czekam na razie i tyle się rozglądam. 

Link to comment
Share on other sites

Ignacy ma rację, szukaj na olx lub popytaj w kole a znajdziesz. Wiosną sprzedawałem swoją miodarkę - elektryczną 10cio ramkową z Barci za 2tys. Kupiłem nową na refundację od Konigina na 28 ramek, ale pozwala wirować langi (poszła jednak na reklamację, bo nie dało rady włożyć ramki 1/2 wlkp mimo że w opisie była uwzględniona). Barć a Konigin to podobna jakość wykonania, ale mnie przekonała cena, 1000 zł taniej za 10 ramek więcej to jednak sporo. Odwirowuje idealnie. Ma jeden duży mankament... Hałasuje jak stado szarańczy. Do tego przyzwyczaić się nie da, a będę musiał męczyć się z tym min 5 najbliższych lat.

Link to comment
Share on other sites

Znajoma odkupiła od osoby której pasja pszczelarska przeszła po dwóch czy trzech sezonach. Miodarka trzy ramkowa, praktycznie nowa prawie nie używana, cena 600 zł.

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, ikop74 napisał:

https://www.mezglewski.com/strona-glowna/75-miodarka-wirowka-3-kasetowa-uniwersalna-z-podstawa-i-pokrywami-nierdzewna.html

 

Czy ktoś ma miodarki z tego sklepu i może się podzielić opinią? Czy to jest ich własna produkcja?

Pewności nie mam , ale ta miodarka jest łudząco podobna do miodarek ukraińskich oferowanych przez naszego kolegę Jurka ( Apitec)
https://apitec.pl/miodarka-3-ramkowa-diagonalna-zbiornik-podstawa

Link to comment
Share on other sites

Robert bo to jest ta miodarka :) Jak Iwona wrzuciła linka to mi się jakaś taka znajoma wydała. Różni się tylko koszem, że jest kasetowa, a nie diagonalna. 

Jak dla mnie ma jeden duży minus, o którym gdzieś na forum wspominałem. Zawór spustowy jest przykręcany dużą nakrętką od wewnątrz, co powoduje, że zlewanie końcówki miodu z dna jest upierdliwe, bo właśnie ta nakrętka to uniemożliwia.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Osobiscie juz bym wolal dolozyc pare zlotych i kupic elektryczna. Pierwszy lepszy model np.taki    Ale oczywiscie zgadzam sie z kolegami na poczatek kupic od kogos uzywana w dobrej cenie jak nie to tylko elektryczna. 

https://apitec.pl/miodarka-4-plastrowa-diagonalna-elektryczna-230v-o500-wielkopolska-langstroth-basic-line

Edited by Beeman
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Swoja sprzedałem za 1000 zł - 4 ramkowa elektryczna ( pierwszy wzór Łysonia)  - sobie kupiłem promienistą na 18 ramek WLKP w pełnym automacie - BAJKA

 

Iwona  kupujesz sprzęt na lata zastanów się dobrze czy chcesz kręcić korbką.

Inna sprawa producent  - ja kupiłem od Łysonia bo to duża firma, która mam nadzieje nie zniknie z rynku tak jak np firma Anna - moi koledzy maja wirówki z tej firmy i mają w tej chwili duży problem z częściami.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A ja jestem zadowolony z Apikoz. Po 3 sezonach oddałem do przeglądu - wymienili łożyska, uszczelnienie przy spuście, wyregulowali napęd  - nie wzięli grosza :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.