Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nowa miodarka- jaka i od kogo?


Paweł

Recommended Posts

Ja mam miodarkę firmy Konigin. Na taką się jednak zdecydowałem. Po pierwsze względnie mała odległość od serwisu po drugie gwarancja na sterownik chyba ze cztery lata a po trzecie solidne wykonanie. W praktyce wykorzystam ją w najbliższym sezonie. Tak jak pisze Nacek, moja ma również średnicę 820 a po odkręceniu nóg sam bęben ma wysokość 715 więc bokiem przechodzi przez drzwi 80 spokojnie.

Link to comment
Share on other sites

Robert damy radę rynek bardzo duży miodu szukają nawet panie z kontroli weterynaryjnej dziś chciały kupić ale nie mialem juz ani sloiczka bo bym im zaprezentował.

Chciały kupić ?

U mnie to się nazywa , że trzeba dać próbki do badań  :D

 

Odsyłaj do mnie .

Jeszcze mam trochę .

Pt-sb.nd będę na jarmarku w Kętrzynie pod ratuszem .

Mogą podjechać i zrobić zakupy :)

Link to comment
Share on other sites

 

Nie bardzo was rozumiem, po co rozkuwać drzwi, nie prościej przenieś miodarkę przekręcając ją na bok?

Nie da się  rozebrać, znaczy się wszystko się da ale później śrubki zostają. :D

 

A czym zatkac dziurę na dole w miodarce bo bym zrobił odstojnik na miod ze starej miodarki

Spawarką . Odstojnik mam z 30 l wiader i starcza. Teraz od Słowiana beczkę 200 l na kremownice , będzie i odstojnik.

Link to comment
Share on other sites

A czym zatkac dziurę na dole w miodarce bo bym zrobił odstojnik na miod ze starej miodarki

A po co Ci odstojnik ze starego ocynku ?

Żeby miód zepsuć ?

 

Praktyczniejsze są mniejsze odstojniki z 20-30l. wiader

 

Ja 3 lata temu kupiłem 200l. odstojnik z nierdzewki od Łysonia i tylko 2x go użyłem

Nie leży mi taki absolutnie .

Kran spustowy za wielki !

Trzeba wymienić , lub dać redukcję na mniejszy .

Chwila nieuwagi przy otwieraniu zaworu  i kilka litrów miodu wystrzeliwuje pod ciśnieniem metr od wiaderka/słoika

Link to comment
Share on other sites

Mam 2 szt dwustólitrowe od łysonia , rozlewam z nich do wiader 10 l , bo wszystkiego i tak w sezonie w słoiki nie dam rady rozlać. Faktycznie zawory są duże i do rozlewania w słoiki średnio się nadają, ale wolę pełną dwusetkę od setki. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Odkopię temat

 

Szukam miodarki 6 kasetowej automatycznej, orientuje się ktoś z Was czy 3600 zł za tą: http://www.bratjakubpszczelarstwo.pl/miodarki.htmlto jest dobra cena? 

Większość kosztów zostanie zrefundowana.

 

Obecnie pracujemy na 4-ramkowej diagonalnej elektrycznej. 

Zauważyłem, że sporo czasu schodzi na kręcenie miodu poprzez sam fakt, że wchodzą tylko 4 ramki WP oraz przekręcanie ramek na drugą stronę - mamy zastój technologiczny

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli uważasz że ten zastój technologiczny jest wart wydania 3600,- pomniejszona załóżmy o 60% koszt refundacji , to nie ma sprawy  :D Można jeszcze wkalkulować zatrudnienie jednego pracownika lub kogoś z rodziny na miodobranie i jeżeli to różnica będzie przemawiająca za zakupem nowego sprzętu?  :)  to nie ma sprawy :D Kupuj I ciesz się :D

Teraz wszystkie miodarki maja już jakąś klasę i wydajniejsza miodarka kasetowa na pewno szybciej wykona Ci zadanie . U mnie wąskim gardłem podczas  miodobrania jest odsklepianie i noszenie ramek z ula do pracowni i z powrotem z pracowni do ula i tu upatruje największe przestoje i  stratę czasu podczas miodobrania ;) a miodarkę mam czteroramkową  jak Ty  :D ale mogę załadować na raz 6 ramek   

Polecam zakup noża elektrycznego do odsklepiania :)

https://allegro.pl/oferta/nierdzewny-noz-do-odsklepiania-miodu-ule-pszczoly-7682207152

Moja żona zona.gif bardzo sobie chwali taki nóż.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

O kutwa perpetum mobile i załamanie czasoprzestrzeni w jednym :D

Pozwól że Ci wyjaśnię  :D Jak zapewne wiesz gospodaruję na ulach 2/3 Wielkopolskich o ramkach niskich h- 18 i tak się składa że mieszczą mi się w koszu miodarki Łysonia czteroramkowej  na przeciwległych ściankach kosza po dwie ramki 18 obok siebie ale prawie bez luzu, natomiast na dwu pozostałych ściankach już nie mogę załadować po dwie ramki ponieważ właśnie te sąsiednie ramki utrudniają włożenie  bo nie ma na to już miejsca  :D Taki układ geometryczny po prostu :) Ale 6 ramek 18 tek spokojnie wchodzi do kosza miodarki łysonia  :D I może wygląda to na paradoks ale tak w rzeczywistości jest  :D 

Link to comment
Share on other sites

Pozwól że Ci wyjaśnię  :D Jak zapewne wiesz gospodaruję na ulach 2/3 Wielkopolskich o ramkach niskich h- 18 i tak się składa że mieszczą mi się w koszu miodarki Łysonia czteroramkowej  na przeciwległych ściankach kosza po dwie ramki 18 obok siebie ale prawie bez luzu, natomiast na dwu pozostałych ściankach już nie mogę załadować po dwie ramki ponieważ właśnie te sąsiednie ramki utrudniają włożenie  bo nie ma na to już miejsca  :D Taki układ geometryczny po prostu :) Ale 6 ramek 18 tek spokojnie wchodzi do kosza miodarki łysonia  :D I może wygląda to na paradoks ale tak w rzeczywistości jest  :D

 

Otóż to, u mnie wygląda to tak, że chcę odciążyć pewną osobę w odsklepianiu i wirowaniu. Bo przywiezienie ramek wózkiem do altany to chwila. 

Ewentualnie gdyby osoba z rodziny dalej chciałaby przy tym pracować to i tak szybciej by to szło i wtedy zaoszczędziłbym swój urlop z etatu, który mogę potencjalnie wykorzystać jako ekwiwalent przy odejściu z pracy - też kasa. 

Link to comment
Share on other sites

Jak czytam o tych miodarkach 4-6 plastrowych to dziwię się jak wy nadążacie z wirowaniem ?

Jak bym miał taką miodarkę to chyba cały maj i czerwiec bym tylko wirował. W moją radialną wchodzi 30 ramek jak się uwijam to w godzinę odwiruję 90 ramek.

Na 4-6 plastrowej chyba dzień by mi się zeszło to co obganiam w godzinę.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jak czytam o tych miodarkach 4-6 plastrowych to dziwię się jak wy nadążacie z wirowaniem ?

Jak bym miał taką miodarkę to chyba cały maj i czerwiec bym tylko wirował. W moją radialną wchodzi 30 ramek jak się uwijam to w godzinę odwiruję 90 ramek.

Na 4-6 plastrowej chyba dzień by mi się zeszło to co obganiam w godzinę.

 Trzeba sobie umieć zorganizować pracę :D

Załadowanie i rozładowanie miodarki 30 ramkowej trwa dłużej  i to równoważy różnicę w czasie pomiędzy tymi miodarkami a i wirowanie w radialnej też trwa dłużej bo jest inny kąt działania siły odśrodkowej i siłą rzeczy takie wirowanie musi trwać dłużej niż jak ramka jest ustawiona prostopadle do siły odśrodkowej :D A poza tym w większości pasiek wąskim gardłem jest odsklepianie ramek i której to czynności Ty nic nie piszesz ?  :D Chyba że krasnoludki Ci tą robotę robią  :D

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 Trzeba sobie umieć zorganizować pracę :D

Załadowanie i rozładowanie miodarki 30 ramkowej trwa dłużej  i to równoważy różnicę w czasie pomiędzy tymi miodarkami a i wirowanie w radialnej też trwa dłużej bo jest inny kąt działania siły odśrodkowej i siłą rzeczy takie wirowanie musi trwać dłużej niż jak ramka jest ustawiona prostopadle do siły odśrodkowej :D A poza tym w większości pasiek wąskim gardłem jest odsklepianie ramek i której to czynności Ty nic nie piszesz ?  :D Chyba że krasnoludki Ci tą robotę robią  :D

Pozdrawiam

 

To też fakt, a zakładam, że 30 ramek 1/2 wielkopolskich wchodzi do radialnej.

 

Ja mówiąc o kasetowej mam na myśle i swoich ramkach warszawskich poszerzanych - fakt, 6 ramek WP nie ma takiej powierzchni jak 30 ramek WLP 1/2 ale czas wirowania i załadunku jest zdecydowanie krótszy patrząc na kąt ustawienia w stosunku do działającej podczas wirowania siły odśrodkowej.

 

Szymon, przy mojej pasiece na warszawiakach nie zda egzaminu Twoja miodarka :D

Link to comment
Share on other sites

Póki są to je trzymam. 

Jestem do nich sentymentalnie uwiązany.

48 uli warszawskich poszerzanych, 55-40 letnie, robione przez mojego dziadka stanowią dla mnie znacznie więcej niż wartośc rynkowa przy ich sprzedaży. 

Fakt, załatwiam sobie wielkopolskie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Panowie, szukam miodarki, małej miodarki, bo tak jak pisałem na początku, nie chcę brnąć w dużą pasiekę, a relaksować się i wyciszać przy 2-3, maksymalnie 4 ulach. Stąd też nie potrzebuję ani elektrycznej, ani dużej maszyny. Co byście mogli polecić? Najbardziej skłaniam się ku czemuś z serii Minima Line od Łysonia. Dobre ceny ma jednak firma Mezglewski, o której w życiu nie słyszałem. To samo o firmie Swiss Biene, której miodarki mają konkurencyjne ceny. Raczej odpadają ukraińskie z tymi dziwnymi przekładniami plastikowymi na wierzchu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.