Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Linia/rasa na wczesny pożytek


Xpand

Recommended Posts

Szukam pszczoły na wczesny pożytek, a konkretniej mniszek. Pszczoła musi dobrze zimować w górach i nie mieć dużych skłonności do nastroju rojowego. Powinna dobrze reagować na zabiegi przeciwdziałające wchodzeniu w nastrój rojowy i ewentualnie szybko z niego wychodzić. Linie Alsin mam i pociągnąłem po najlepszym ulu mateczki, w planach mam zakup NU Sklenar H47 i tutaj mam prośbę o polecenie dobrego hodowcy tej linii.

 

Co jeszcze możecie mi polecić na tego typu pożytek? Może są jakieś linie Buckfasta, które się w tej materii dobrze sprawdzają? Coś od S.Lewkowicza może?

Link to comment
Share on other sites

Na wczesne pożytki tylko krainki , ja polecam Primy od Pani Gebalowej , ale pewnie dobrze dadzą sobie radę i Kortówki i Alpejki a z backfastem nie mam tak dobrych doświadczeń pod tym względem i one dochodzą do porównywalnej siły co krainki o jakieś tydzień - dwa  później i są lepsze w drugiej połowie sezonu , ale zaznaczam , że takie są moje doświadczenia i ktoś inny może mieć inne wyniki. Ale cały problem z wczesnym pożytkami polega na dobrym przygotowaniu rodzin latem poprzedniego roku , i po lipie w przypadku braku  pożytków trzeba już pszczoły pobudzać do czerwienia małymi dawkami syropu , zadbać o zdrowie rodziny wcześnie stosując zabiegi przeciw warozie , ważne żeby do zimy poszły silne i zdrowe rodziny , mające dużo karmicielek. Dużą rolę odgrywa tez selekcja rodzin do zimowania , i nie zimować rodzin o rozwoju latem poniżej przeciętnej , obowiązkowa wymiana matek latem ! nawet kosztem liczebności pasieki łączyć słabsze rodziny do silniejszych i nie obawiać się tego ,  że jeżeli  będziemy mieli mniej rodzin w pasiece to będziemy mieli słabsze zbiory w następnym roku ! to jest nieprawda !  jedna silna rodzina wiosną da więcej miodu niż dwie słabe przezimowane na następny rok a stan liczebny pasieki sobie na rzepaku poprawimy i tak robiąc odkłady które już na lipę będą silne i z odkladami tymi będziemy mogli ewentualnie pokusić na nawłoć ??

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Mam Primy, Sklenar H47, Sklenar A1.  Miałem Ca, Cr.

 

Z w/w najlepszy start wiosną miały Primy i Ca.

 

  • Ca składały nakrop najpierw w gnieździe a dopiero później w nadstawce wiec je odpuściłem bo mi ograniczały czerwienie i robił się syf. Na pewno poleciłbym tą pszczołę do leżaków. Bardzo ładnie nosiły pyłek. Ciężko było mi je rozrajać.
  • Primy w tym roku jeżeli chodzi o miód to pobiły chyba wszelkie rekordy. Silne rodziny po 3 dniach zalewały korpus wielkopolski rzepakiem. Pszczoły bardzo czyste i spokojne. Wiosną gdy Sklenary siedziały jeszcze w ulach, Primy już latały - u mnie wystartowały 5-7 dni przed Sklenarami i nosiły i sady i mniszek. Co do pyłku to wypadają słabo.
  • Sklenar A1 - bardzo łatwe do rozrojenia (wystarczyło gniazdo poszatkować węzą), jednak bardzo kitują gniazdo. Powiedziałbym brudasy. Wszystko, w każdej przestrzeni uwalone propolisem. Jak już tu gdzieś na forum pisałem propolis niestety mało atrakcyjny - brzydkiego koloru i gumiasty. Nosiły bardzo dużo pyłku. Powiedziałbym, ze nawet więcej niż Ca. Jeśli chodzi o miód to umiejscowiłbym je pomiędzy Primą a Sklenar H47.
  • Sklenar H47. Kupowałem od Szeligi w 2015. W żadnym roku nie dały tyle miodu co Sklenar A1 lub Prima. Ilości pyłku przeciętne.
  • Co do łagodności to ciężko się wypowiadać bo zawsze kupowałem nieunasiennione i się kundliły - widać różnicę  pomiędzy poszczególnymi rodzinami tej samej linni. Ale jeżeli miałbym polecić na ten moment to Primę! Co do hodowcy to się nie wypowiem. Primy brałem od Strzyża -  Są różne opinie o nim. Ja brałem bo było najtaniej na rynku i obsługa mi odowiadałą - b.dobry kontakt.
  • Teraz będę testował Erikę o Avico.
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  •  
  • Teraz będę testował Erikę z Avico

 

Też obsadziłem w tym roku Erikę i Tirol z Avico dla porównania - przyjęły się dobrze w odkładach. Matka linii Tirol jakby okazalsza , większa w porównaniu do Eriki . Zobaczymy ??

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.