Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ul wielkopolski z korpusem 18 cm - poliuretan


Recommended Posts

To ja zapytam o przyczynę przejścia, albo raczej o zalety i wady uli poliuretanowych bo internecie są głównie te wypisywane przez producentów a to nie do końca musi byc obiektywne.

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Nie mam doświadczeń z innym typem (niż wielkopolski) oraz rodzajem materiału (drewniane ocieplone styropianem), z którego wykonuje się ule dlatego swoją decyzję opieram na informacjach do jakich dotarłem. Swoją decyzję co do ramki (wlkp obniżona do 18 cm) motywuję tym, że:

1) Przy standardowej ramce gniazdo na jednym korpusie jest zbyt małe zaś na dwóch jest zbyt duże

2) Jeden rozmiar ramki dla całej pasieki i wszystkie korzyści z tego płynące - wad tutaj nie widzę

3) Możliwość "operowania" całymi korpusami przy ograniczaniu w czerwieniu, walce z nastrojem rojowym itp.

 

Wady jak dla mnie to mała popularność tego typu gospodarki a więc i mało doświadczeń z taką gospodarką, mniej producentów korpusów i ramek oraz trudniej z ewentualną sprzedażą odkładów.

 

Co do poliuretanu to waga, waga i jeszcze raz waga korpusa.

 

Liczę, że uda mi się przejść na ten typ ula co wcale nie jest przesądzone (tutaj inne kwestie niż tylko "pasieczne" mogą mieć wpływ).

Link to comment
Share on other sites

Jest u nas na forum temat poświęcony temu ulowi. Każdy ul ma swoje wady i zalety i jeżeli wybierasz typ ula to trzeba się mocno zastanowić i najlepiej obejrzeć gospodarkę w nich na żywo u jakiegoś pszczelarza.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Z odkładami na 18 to naprawdę cienko, chyba że po znajomości. Zawsze pozostaje jednak wziąć odkłady na ramce wielkopolskiej, pobudzić pszczoły do odbudowy węzy i powoli wycofywać standardowe wielkopolskie ramki, żeby się przed zimą wyrobić. Ja tak w tym roku zrobiłem. Ba, nawet zdarzyło mi się pożyczyć ramkę warszawską (dopóki na szerokość się mieści to wszystko można :P), żeby rój utrzymać w ulu bo jakiś wybredny był.

 

 

A co to typów ula to jak mówi Tadek, było to wielokrotnie poruszane, każdy ma inne preferencje, każdy typ ula ma swoje wady i zalety. Należy zastanowić się nad przeznaczeniem pasieki, jej typem, zasobem ludzkim (kto będzie robił, czy tylko ty) i potem dumać jakie ule, ale moim zdaniem wielkopolskie 18 mają wystarczającą ilość zalet, żeby się na nie zdecydować.

 

Chociaż.... Z częściami "zamiennymi" jest problem, trzeba najlepiej sobie samemu robić. Mam ule z jednolitej deski 2,5 cm. Dennice to pal cię licho, często ludzie sprzedają z desek o grubości 2 cm i to nie problem, mieści się pod korpusem, ale daszki, teoretycznie na styk a w praktyce to co sprzedawca to inny wymiar i tak np. kupiłem 3 daszki i się okazało, że są o 0,5 cm węższe niż deklarował sprzedawca i du*a, muszę frezować, tylko czym....

Link to comment
Share on other sites

Mi bardziej zależało na opinii na temat uli z poliuretanu, sprawiłem sobie na początek dwa z Nektariady i nie wyglądają głupio w poruwnaniu ze styrodurem od Sochy; jak będzie na dłuższą metę zobaczymy.

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Mi bardziej zależało na opinii na temat uli z poliuretanu, sprawiłem sobie na początek dwa z Nektariady i nie wyglądają głupio w poruwnaniu ze styrodurem od Sochy; jak będzie na dłuższą metę zobaczymy.

pozdr

Ul to mała cząstka sukcesu w pszczelarstwie. Ule ciepłe polioretanowe czy styrodurowe przyśpieszają rozwój rodziny na wiosnę i chronią przed upałami ale to nie zastąpi innych ważnych parametrów rozwoju i miodności w hodowli pszczół ?

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Dzień dobry!
ja również zastanawiam się nad gospodarką w tych korpusach, lub np. apipol - ze względu na niższą wagę korpusu z ramkami, niż przy korpusach standardowych.
Na razie nie mam jeszcze pszczół, ale wolałbym korzystać z korpusów o niskiej wadze.

Mieszkam w Łodzi i pszczoły chciałbym mieć na pasiece należącej do ROD. najwyżej 5-7 pni

Od wiosny będę terminować u znajomego pszczelarza.

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Norbert napisał:

Dzień dobry!
ja również zastanawiam się nad gospodarką w tych korpusach, lub np. apipol - ze względu na niższą wagę korpusu z ramkami, niż przy korpusach standardowych.
Na razie nie mam jeszcze pszczół, ale wolałbym korzystać z korpusów o niskiej wadze.

Mieszkam w Łodzi i pszczoły chciałbym mieć na pasiece należącej do ROD. najwyżej 5-7 pni

Od wiosny będę terminować u znajomego pszczelarza.

 

Norbert, 

Na początek wybierz sobie typ ula, na którym gospodarują okoliczni pszczelarze. O Apipol słyszałem lecz nie wiem czy ktoś w ogóle się do nich przekonał i je ma. Natomiast "18tka" jest wg mnie ok. 

Pracowałeś już kiedyś przy pszczołach? 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A samochód to czemu każdy powymieniał?

Nie widzę różnicy pomiędzy tym a ulem.

 

Ul korpusowy ca 435x230! Cała reszta to taka taczka ze zwichrowanym kołem.  

Ul się wybiera aby szybko się przy nim pracowało a nie co ma sąsiad.

 

Ul ocieplany? To zły wybór. Promuje patologię w chowie pszczół.

 

Szybszy rozwój? Zazimuj silniejszą rodzinę, ta da więcej miodu i mniej zachodu niż kaleka.

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Krzychu napisał:

Norbert, 

Na początek wybierz sobie typ ula, na którym gospodarują okoliczni pszczelarze. O Apipol słyszałem lecz nie wiem czy ktoś w ogóle się do nich przekonał i je ma. Natomiast "18tka" jest wg mnie ok. 

Pracowałeś już kiedyś przy pszczołach? 

Sąsiad ma wielkopolskie standardowe, ale ma kilka 18, więc nie będzie problemu z odkładem.

jeszcze nie pracowałem przy pszczołach, ale wiem ile może warzyć standardowy korpus wielkopolski z miodem.
Myślałem tez o korpusach dadant 1/2, ale w okolicy pszczelarze nie gospodarują na tym formacie.

 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Norbert napisał:

zastanawiam się nad gospodarką w tych korpusach, lub np. apipol - ze względu na niższą wagę korpusu z ramkami, niż przy korpusach standardowych.
Na razie nie mam jeszcze pszczół, ale wolałbym korzystać z korpusów o niskiej wadze.

Ule poliuretanowe o niższej ramce jak najbardziej.
Ja też zmierzam w tym kierunku i sukcesywnie wymieniam ciężkie (w pierwszej kolejności jednościenne) "drewniaki" .

Zdecydowanie odradzam ul Apipol !
Z jednej strony jest to ul który daje możliwość pozyskania przy odrobinie wiedzy miodu nawet z najmniejszych pożytków .
Np z klonów .
Ale jest to ul tylko dla osób które doskonale znają zwyczaje pszczół i wiedzą jak na takim ulu gospodarować .
Z pewnością  nie dla początkujących adeptów pszczelarstwa .
W tym ulu nie sprawdzi się większość metod gospodarki stosowanych w innych ulach .
Przez niewiedzę , lub jeden niewłaściwy ruch można stracić pszczoły nawet w środku  sezonu .
Wystarczy np 2-3 dni niepogody bezpośrednio po miodobraniu i pszczoły można pozamiatać .
Nie znam ( chyba , że nie wiem ... ) ani jednego pszczelarza , który gospodaruje na takich ulach .
A znam wielu .
 

40 minut temu, tikcop napisał:

Ul korpusowy ca 435x230! Cała reszta to taka taczka ze zwichrowanym kołem. 

Twoje uwagi na temat tego "skrzyżowania Dadanta z ulem Ostrowskiej"  ( i książki dr L. ) stają się coraz bardziej upierdliwe .
Można raz czy drugi wyrazić swoją opinię , ale nie w prawie każdym swoim poście .
Zwłaszcza , że złośliwie negujesz przy tym  wszystko co jest inne od twojej wizji .
Może to ja robię się stary i zrzędliwy ? Ale sądzę , że to nie tylko moje zdanie ... !?

W tym konkretnym przypadku Norbert pisze , że chce mieć ul o niskiej wadze korpusu .
Napisz ile waży pełny korpus z miodem np podczas odbioru miodu rzepakowego , to na pewno go przekonasz :)

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Norbert napisał:

Myślałem tez o korpusach dadant 1/2, ale w okolicy pszczelarze nie gospodarują na tym formacie.

A co Cię do sąsiad obchodzi. Jak sąsiedzi będą mieli brzydkie żony, to Ty też takiej będziesz szukał ?

Link to comment
Share on other sites

No pewnie najlepiej nie odzywać się. To jaki masz problem aby samemu się poudzielać? A już wiem jest tylko jedna linia słuszna. No i u Ciebie to wieczne jęki na organa kontrolne. Tyle tu umiesz napisać. Jakbyś był jedynym prześladowanym.

 

Proszę wykasować wszystkie moje posty i mój profil i po zawodach!

 

Piszę zgodnie z prawdą. Po ojcu miałem warszawskie, potem parę lat dadanty. Teraz mam ul zbliżony do 435x230. Żałuję tylko, że go tak późno odkryłem. I to Was boli, jak ktoś komuś nowemu dobrze radzi? Bo poco ma mieć lepiej. Skrzyżowanie dadanta z ulem Ostrowskiej? Nie kojarzę abym kiedykolwiek użył takowych sformułowań. 

 

Pełny korpus jest naprawdę ciężki tylko przez krótką chwilę i to tuż  przed miodobraniem. U mnie tylko dwa razy w sezonie !! Ja nie rozumiem, u Ciebie non stop masz pełny i co 3 dni miodobranie, że aż tak plecy biorą? Trzymanie rodzin rozpatruje się całościowo a nie przez pryzmat kg miodu. Tych akurat żaden nowy nie ma od razu aż tyle. Ale niech w to wierzy.

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Krzyżak napisał:

A co Cię do sąsiad obchodzi. Jak sąsiedzi będą mieli brzydkie żony, to Ty też takiej będziesz szukał ?

No pewnie, tak zrobi!!! Takie jest przesłanie sączone na forach.

Link to comment
Share on other sites

27 minut temu, tikcop napisał:

Jak sąsiedzi będą mieli brzydkie żony, to Ty też takiej będziesz szukał ?

Pewnie . Ładna może rzucić . Co prawda brzydka też , ale ch...j z nią .

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Norbert napisał:

Sąsiad ma wielkopolskie standardowe, ale ma kilka 18, więc nie będzie problemu z odkładem.

jeszcze nie pracowałem przy pszczołach, ale wiem ile może warzyć standardowy korpus wielkopolski z miodem.
Myślałem tez o korpusach dadant 1/2, ale w okolicy pszczelarze nie gospodarują na tym formacie.

 

 

Norbert, nie wiem czy jesteś też tego świadomy ale na forach pszczelarskich trwa wieczny bój o swoją rację, o to jaki typ ula jest najlepszy. 

Pomimo, że wszystkie kwestie zostały już poruszone i wyjaśnione to ta walka wciąż trwa bo każdy chce mieć swoje ostatnie słowo. 

I zawsze na forum będzie kilka osób uważających, że ul na którym obecnie gospodarują jest najlepszy i nie będą uważać, że jest to ich zdanie tylko, że jest to niepowtarzalny fakt, i będą tak to długi głosić dopóki całe forum nie przejdzie na ich typ ula :D

Także Norbert, ostatnio ten temat był poruszany u nas 3 dni temu i myśleliśmy, że go zakończyliśmy bez werdyktu a jednak pojawiłeś się i nieświadomy tego przyczyniłeś się do ponownego rozruszania tego tematu :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, tikcop napisał:

 

Piszę zgodnie z prawdą. Po ojcu miałem warszawskie, potem parę lat dadanty. Teraz mam ul zbliżony do 435x230. Żałuję tylko, że go tak późno odkryłem. I to Was boli, jak ktoś komuś nowemu dobrze radzi? Bo poco ma mieć lepiej. Skrzyżowanie dadanta z ulem Ostrowskiej? Nie kojarzę abym kiedykolwiek użył takowych sformułowań. 

 

 

No dobrze a miałeś format ramki np 448x185 albo 435x170 żeby stwierdzić ze faktycznie twój wymiar jest lepszy? Na ilu korpusach trzymasz rodnie w sezonie?

 

A ja proponuje autorowi ul najlepszy na świecie! zjednoczony polski o wymiarach ramki 425x170. Nikt takiego nie ma, bądź pierwszy, będziesz mówił ze najlepszy i nikt nie podważy bo nikt nie miał:D

 

Tak naprawdę to jeden ch**j jaką ramke weźmiesz. Tylko musi się zawierać w przedziale szerokości 450 - 420 i wysokości 170-190. takie są ogólne wytyczne dla uli korpusowych. Przynajmniej ja takie informacje znalazłem po w sumie już latach przeglądania rożnych materiałów. 

 

Choć niektórzy lubią wysokość 230 i mówią ze dobra- ciężko stwierdzić bo każdemu co innego pasuje. Tak samo z wielkopolskim skróconym. Co byś nie robił to nie idź w ule leżaki i wielkopolskie ze standardowym wymiarem ramki

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

aby do marca i dylematy miną :P

co to robi nuda 

każdy niech robi jak mu pasuje a właściwie jak się nauczył i mu dobrze 

ja tylko mogę powiedzieć że łatwiej mi sie pracuje na jednościennych bez wręgowych niż na ocieplanych z wręgami

ale to moje zdanie taka okolica:P

 

Link to comment
Share on other sites

LN 3/4 wymagał by u mnie 2 miodni oraz na jednym korpusie wyszłaby słabsza nowa rodzina. W sezonie mam gniazdo na dwóch korpusach a trzeci miodnia.

 

Nie mam zamiaru nikogo tu nawracać na wymiary ramek. Bo i tak każdy zrobi po swojemu. Natomiast systematyczne pisanie prawdy jest odbierane jako przypierdalanie się. A na to się nie zgadzam. Jako jedyny tu na forum pokazuję jak wyglądają rodziny na żywca w takich ulach.

 

Jestem anty na robienie z pszczelarzy i to młodych w jelenia na całe życie. Kupne matki, odkłady, witaminy, pobudzanie, minisruliki i inne zbędne gadżety.

 

Czemu nie ma na forum obrońcy "słusznych" uli i gospodarki wyjdzie co wyjdzie a co ucieknie na drzewo to ucieknie? Większość tak naprawdę nie wie co robić, czego nie robić a zamiana rodni miejscami uchodzi za szczyt technologii  a tak naprawdę niezrozumienia. Np. taki wielkopolski był przez konstruktora używany jedynie jako dwukorpusowy. W rodni w sezonie zbioru 9 ramek a nie 10 i na pożytkach naturalbych o jakiś marzyć możecie jedynie. Tak się obecnie nie da w Polsce. Prędzej się wyroją niż miodu doniosą. 

Edited by tikcop
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

 

Norbert, nie wiem czy jesteś też tego świadomy ale na forach pszczelarskich trwa wieczny bój o swoją rację, o to jaki typ ula jest najlepszy. 

Pomimo, że wszystkie kwestie zostały już poruszone i wyjaśnione to ta walka wciąż trwa bo każdy chce mieć swoje ostatnie słowo. 

I zawsze na forum będzie kilka osób uważających, że ul na którym obecnie gospodarują jest najlepszy i nie będą uważać, że jest to ich zdanie tylko, że jest to niepowtarzalny fakt, i będą tak to długi głosić dopóki całe forum nie przejdzie na ich typ ula :D

Także Norbert, ostatnio ten temat był poruszany u nas 3 dni temu i myśleliśmy, że go zakończyliśmy bez werdyktu a jednak pojawiłeś się i nieświadomy tego przyczyniłeś się do ponownego rozruszania tego tematu :D

 

 

Tak to jest!
każdy swoją rzepkę chwali, cytując klasyka "moja racja jest mojsza", ale gdzie taki świeżak jak ja w dziedzinie pszczelarzenia miałby uczyć się, jak nie na forach?
Sam prowadziłem kilka forów i wiem, co taki post "świeżaka" może narobić na forum, za co serdecznie przepraszam.

 

Panu Krzyżakowi dziękuję za "dobre słowo", ale pozwoli Pan, że nie zastosuję się do Pańskich rad. W żadnej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, tikcop napisał:

u Ciebie to wieczne jęki na organa kontrolne.

W czym masz problem ?
Jak o tym piszę , to po to. żeby inni brali pod uwagę możliwość pojawienia się kontroli i uniknęli błędów .
Po co uczyć się na swoich błędach jak można ich uniknąć .
Ale nie piszę o tym w co drugim poście .
A twoje posty są bardzo przewidywalne . Tylko jeden ul Z i jedyny mądry dr L .
Reszta to g.
 

6 godzin temu, tikcop napisał:

 Skrzyżowanie dadanta z ulem Ostrowskiej?
Nie kojarzę abym kiedykolwiek użył takowych sformułowań.

Ja użyłem. Gdzie się pomyliłem ?
Ramka ma długość ramki dadanta, a wysokość Ostrowskiej .
 

6 godzin temu, tikcop napisał:

Pełny korpus jest naprawdę ciężki tylko przez krótką chwilę i to tuż  przed miodobraniem. U mnie tylko dwa razy w sezonie !!
Ja nie rozumiem, u Ciebie non stop masz pełny i co 3 dni miodobranie, że aż tak plecy biorą?

Nie ma znaczenia czy miodobranie jest tylko jedno w sezonie , czy pięć .
Waga korpusu jest ważna właśnie w tych krótkich chwilach kiedy się go podnosi, a nie kiedy przez większa część sezonu stoi na toczku .
Tak ! Plecy  ( konkretnie kręgosłup ) często bolą mnie od dźwigania korpusów .
Dlatego wiem jakie to ma znaczenie ...
To , że masz końskie zdrowie , to dziękuj Bogu .
Nie wszyscy mają tyle szczęścia .
Ja po kilku latach dźwigania po kilkaset ton opon miesięcznie ważących od kilku do kilkuset kg. mam kręgosłup mocno nadwyrężony .
I nawet jeden ciężki korpus  i tylko raz szarpnięty może spowodować , że pasiekę będę oglądał z wózka .
Dlatego wiem jaka jest różnica pomiędzy korpusami o dużej i małej kubaturze .
Na pewno komuś dla kogo waga ma znaczenie i kto rozważa lekkie korpusy Apipol nie zaproponuję korpusów zaliczanych do najcięższych .

 

 

7 godzin temu, tikcop napisał:

Proszę wykasować wszystkie moje posty i mój profil i po zawodach!

Typowe dla kogoś obrażonego , za to że nie udało mu się komuś narzucić swojego punktu widzenia .

Jesteśmy tutaj żeby dyskutować i wymieniać własne  poglądy .
Ale nie koniecznie narzucać własne .

Więcej luzu .

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Norbert napisał:

Panu Krzyżakowi dziękuję za "dobre słowo", ale pozwoli Pan, że nie zastosuję się do Pańskich rad. W żadnej kwestii.

 

Zamiast dziękować lepiej odpowiedz jakie znaczenie dla Twojej gospodarki i wyboru ula ma to jakich uli używają Twoi sąsiedzi ?

Oświeć mnie proszę.

I nie Panuj mi tu, bo ten "Pan" to do mnie pasuje jak wół do karocy ;)

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.