Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ul wielkopolski z korpusem 18 cm - poliuretan


Recommended Posts

3 godziny temu, tikcop napisał:

LN 3/4 wymagał by u mnie 2 miodni oraz na jednym korpusie wyszłaby słabsza nowa rodzina. W sezonie mam gniazdo na dwóch korpusach a trzeci miodnia.

 

No wiesz ja tam dużo ln 3/4 nie mam ale na tych rodzinach co mam, to żadna nie potrafiła zagospodarować rodni na 2 korpusach w 100%. Kula czerwiu kręciła się na 2x7 ramkach w szczycie powiedzmy na 2x8, oczywiście  nie mówię o ramkach przeliczeniowych - tylko czerw, pierzga,miód. Boczne ramki nawet nie zalewały miodem, pozostawały puste. A co miały wynosiły do góry.

A gniazdo jak proponujesz na dwóch korpusach 230 to już niesamowity kolos. To gdzie one to zagospodarują. To jedno. A drugie. Dlaczego odkład na ln 3/4 nie dojdzie do takiej samej siły jak ten na 230? - pytam poważnie, bo nie wiem. Na obecną chwile nie ma to dla mnie znaczenia, ale może otworzysz i klapki na oczach. 

 

I już pomijam fakt, że do ln 3/4 trzeba się przysadzić żeby podnieść korpus zabity miodem, a żeby sobie krzywdy nie zrobić to korpusy trzeba podnosić tak aby kręgosłup był wyprostowany  - czyli wchodzi już do użytku odpowiednia technika. A tutaj mówi o czymś jeszcze większym. Ale tą kwestie zostawmy w spokoju na razie

Edited by hurriway
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Norbert napisał:

, ale gdzie taki świeżak jak ja w dziedzinie pszczelarzenia miałby uczyć się, jak nie na forach?

W książkach i na praktykach w pasiekach .

 

1 godzinę temu, Krzyżak napisał:

lepiej odpowiedz jakie znaczenie dla Twojej gospodarki i wyboru ula ma to jakich uli używają Twoi sąsiedzi ?

Najlepiej o nie pasujących rozmiarach ramki . Robert wie dlaczego

Link to comment
Share on other sites

Dobrze, że szukasz i piszesz. Sam tak zaczynałem. Moim zdaniem to co mają inni w okolicy jest ważne. Nie ma to nic do żony, bo żony nie sprzedajesz lub kupujesz (chyba, że jesteś szejkiem?), a tak to wygląda w przypadku odkładów. Ja zdecydowałem się z różnych względów na 360x180, ale jednym z nich była właśnie kompatybilność ze standardowym wielkopolskim 360x260, który u nas króluje, nawet mój dziadek na nim gospodarzył. Łatwiej mi dopasować sprzęt jak daszki, powałki, dennice no i korpusy postawie na sobie. Kompatybilny jest też z ulem Ostrowskiej. Zatem masz potencjalnie 3 ule, na które możesz sprzedawać odkłady przy tym samym sprzęcie. Na niepopularne ule/ramki nikt nie kupi odkładów. Waga ula to też ważna sprawa, bo kręgosłup ma się jeden. Oczywiście pierwsze odkłady kupiłem na standardowym wielkopolskim i przechodziłem na 360x180, bo nikt takiego ula nie miał w okolicy :) Teraz okoliczni mają możliwość kupić na 360x180 jak i na wielkopolskim :D  Dodatkowo uważam, co potwierdza też część kolegów, że w takim ulu odbierzesz więcej miodu. Nie chodzi o to, że przyniosą go więcej, ale łatwiej będzie go odebrać, szczególnie jak dasz jakaś kolubrynę na gniazdo jak 2x zander i trzeci na miodnie. O jakimś małym flow miodu można zapomnieć, bo nawet nie posklepią, albo w gniazdo wrzucą. Chyba, że żyjesz w jakimś Eldorado miodowym ... Oczywiście jak zawsze podtrzymuję swoje twierdzenie, że w węższych ulach o szerokości 360mm pszczoły się szybciej rozwiną w porównaniu do szerszych uli, bo ciepło idzie do góry i fizyki się nie przeskoczy :) A jak, moja prawda jest "najmojsza" :)))

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Xpand napisał:

Oczywiście jak zawsze podtrzymuję swoje twierdzenie, że w węższych ulach o szerokości 360mm pszczoły się szybciej rozwiną w porównaniu do szerszych uli, bo ciepło idzie do góry i fizyki się nie przeskoczy

Twierdzenie nie potwierdzone praktykom jest gó**o warte :)

Mam i LN 448 szerokie i Wkpl 360. Wielkopolskie nie są nawet o minute lepiej rozwinięte niż w LN.

 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Krzyżak napisał:

 

Zamiast dziękować lepiej odpowiedz jakie znaczenie dla Twojej gospodarki i wyboru ula ma to jakich uli używają Twoi sąsiedzi ?

Oświeć mnie proszę.

I nie Panuj mi tu, bo ten "Pan" to do mnie pasuje jak wół do karocy ;)

 

Jaki wpływ ma rozmiar ula? Bardzo duży! Planowałem rozpocząć gospodarkę na dadantach z nadstawką 1/2, ale nikt w okolicy nie pracuje na takich ramkach.

Wybór 18  wielkopolskich jest pokierowany mniejszą wagą korpusu z gniazdem i/lub miodem i jednocześnie ułatwi mi to pracę na jednym wymiarze ramki.

Pasieczysko będzie na działkach ROD, gdzie nie ma pomieszczenia pasiecznego, tylko z ramkami z miodem będę zasuwał około 500m na swoją działkę a tam dokonywał dalszej obróbki

Sąsiad ma ule standardowe wielkopolskie, także z nadstawkami 1/2, ale na innym pasieczysku (30 km dalej) ma ule wielkopolskie 18, więc będę mieć niejako po sąsiedzku możliwość zakupienia odkładów na takich ramkach. Tu jeszcze trzeba dodać, że u sąsiada będę praktykował od wiosny, by uczyć się od praktyka!

 

Przytyk dotyczący żony sąsiada był zupełnie nie na miejscu!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Krzyżak said:

Twierdzenie nie potwierdzone praktykom jest gó**o warte :)

Mam i LN 448 szerokie i Wkpl 360. Wielkopolskie nie są nawet o minute lepiej rozwinięte niż w LN.

Kolego mylisz sie wprowadzajac innych w blad.   Powiedzmy na wiosne w ulu jest 10 ramek z czego 5 srodkowych z czerwiem. Dokladasz  nastepny korpus.  Gdzie matka zaczerwi? Czy pójdzie na bok? Nie, nastepny czerw bedzie wlasnie powyzej tych pieciu ramek.  

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Norbert napisał:

Pasieczysko będzie na działkach ROD,

Bardzo zły pomysł szczególnie dla początkującego.

 

10 godzin temu, Norbert napisał:

, więc będę mieć niejako po sąsiedzku możliwość zakupienia odkładów na takich ramkach

Pszczoły kupuje się raz w życiu więc możesz się przemóc i podjechać po nie gdzieś dalej. Poza tym lepiej kupić pakiet niż odkład.

 

10 godzin temu, Norbert napisał:

Przytyk dotyczący żony sąsiada był zupełnie nie na miejscu!

Był bardzo na miejscu. Miał dotrzeć i do wyobraźni i jak widzę dotarł.

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Beeman napisał:

Kolego mylisz sie wprowadzajac innych w blad.   Powiedzmy na wiosne w ulu jest 10 ramek z czego 5 srodkowych z czerwiem. Dokladasz  nastepny korpus.  Gdzie matka zaczerwi? Czy pójdzie na bok? Nie, nastepny czerw bedzie wlasnie powyzej tych pieciu ramek.  

Boguś mam oba te ule i widzę na wiosnę co się dzieję. Jeszcze raz mówię. Teoretyczne wywody o rozchodzeniu się ciepłą w ulu mnie guzik obchodzą.

Fizyka to, fizyka tamto. Mam to w nosie choć jestem inżynierem po Politechnice. Liczy się tylko praktyka, a ona pokazuje, że rodzina na węższej ramce nie rozwija się lepiej niż na szerszej.

  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Krzyżak napisał:

Twierdzenie nie potwierdzone praktykom jest gó**o warte :)

Mam i LN 448 szerokie i Wkpl 360. Wielkopolskie nie są nawet o minute lepiej rozwinięte niż w LN.

 

Oj, a myślałem że napiszesz że LN bije zabytkowe wielkopolskie z rozwojem o 2 tygodnie. To się rozczarowałem tym najlepszym ulem na świecie.?  

  

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Krzyżak said:

Teoretyczne wywody o rozchodzeniu się ciepłą w ulu mnie guzik obchodzą.

I masz prawo do tego. Twoje podworko, twoje pszczoly.  Fahowcy twierdza inaczej.  Tutaj przyklad.  @1.23s

 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Beeman napisał:

Twoje podworko, twoje pszczoly.  Fahowcy twierdza inaczej. 

To że ciepło idzie do góry i ogrzewa rodzinę słabszą nie oznacza, że pszczoły na wąskiej ramce rozwiną się lepiej niż na szerokiej. To pierwsze.

Dwa. Dlaczego uważasz, że Chachuła to lepszy fachowiec ode mnie ? ;)

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzyżak napisał:

Dlaczego uważasz, że Chachuła to lepszy fachowiec ode mnie ? ;)

A bo widzisz, filmiki kręci :D

 

Dziwna jest koncepcja wytykania termiki w kontekście uli jednościennych, gdzie już z samego założenia decydujemy się na system gorszy liczbowo pod względem termiki.

 

Ale tutaj może się okazać że wielkość tzn szerokość nie ma znaczenia, z tego tytułu że pszczoły same nie pójdą w rozciągnięty po całej ramce czerw. Tylko utworzą kulę czerwiu, czyli same sobie zawężą obszar i będzie jak przy ramce węższej tj 360 gdzie na logikę wydaje się ze powinno być lepiej tzn szybszy rozwój i cieplej. 

Edited by hurriway
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

PZN 1996 Jerzy Marcinkowski we wnioskach badania "wyrównywanie siły rodzin wiosną nie przynosi poprawy efektów produkcyjnych w pasiece". Pozwala jeno odratować nędzę z nadzieją, że może odrobi, napewno to dołoży pracy.  Ode mnie chłam to chłam. Socjal w pasiece nie popłaca. W pasiece się promuje dynamiczne rodziny. Od tych zawsze miód. No ale jak się prowadzi księżycowe wywody....Krzyżak przestań im tłumaczyć. To grochem o ścianę...wiedzą lepiej

 

Mam też i inne badanie ww pana, zużycie zimą! pokarmu w ulach jednościennych większe o słoik miodu. Mam i kolejne badanie tego pana ilość czerwiu wiosną mniejsza niż w ulach ocieplanych (nadganiają później) mimo to efekty produkcyjne ze zbioru rzepaku (najważniejszy test, bo na lipę to w końcu podciągnie też i chłam) statystycznie bez różnic istotnych. Czyli nie ma znaczenia. Mam kolejne badanie tego samego pana. Im mniejsze rameczki tym więcej pracy a miodu tyle samo co w większych. I kolejne badanie im większa ramka tym więcej czerwiu wiosną. To już całkiem pogrąża wyznawców 360x180. I kolejne o izolacji w tym na ostatnim pożytku żadnej różnicy w miodzie tylko łatwiej wywirować ... i tu ode mnie bo jak nie umie się tak posterować rodziną, a nie w każdym ulu tak samo łatwo, aby cały urobek poza osłonowymi trafił nad kratę (Szymkowi na priv podałem jak. Wam? A po co?) to trza izolować. Nie umiesz nie pchasz się za kierownik i nie obrażasz kogoś kto wie jak.  

 

Wracając do badań to niezły mętlik?

 

Więc co daje ul jednościenny z większą ramką? Tyle samo miodu co każdy inny ale mniej pracy no i zdrowsze rodziny. Nic więcej. Ale nie każda rodzina się nadaje i nie każdy pszczelarz umie.

 

Jak widać powołuje się na p Marcinkowskiego nie Liebiga. 

 

Z panem Bogiem. 

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Krzyżak napisał:

. Liczy się tylko praktyka, a ona pokazuje, że rodzina na węższej ramce nie rozwija się lepiej niż na szerszej.

 

Czyli wg Ciebie wszystko jedno jaka szerokość ramki jest w ulu jeżeli chodzi o problem rozwoju wiosennego pszczół.  Skąd więc wyższość szerokości ula LG nad innymi ? skoro sam piszesz że to nie ma znaczenia ,  bo co do wysokości  "3/4"  to zgoda  ,też jestem zdania że wysokość ramki w korpusie około 18 cm jest optymalną wysokością ramki do gospodarki pasiecznej. 

I jeżeli szerokość nie ma znaczenia ,  to może termika ma znaczenie u kogoś kto zaczyna sezon od rzepaku . I dlaczego ul z dechy i LG ma być najlepszy w życiu dla każdego pszczelarza i reszta to głupki i nie znają się i tą opinie piszesz co 5 minut na forum. A jak ktoś ma problemy z kręgosłupem jak pisał Robert  i ja też , to też głupek wg Ciebie bo wybrał lżejszy i cieplejszy korpus ? 

 

 

43 minuty temu, hurriway napisał:

Dziwna jest koncepcja wytykania termiki w kontekście uli jednościennych, gdzie już z samego założenia decydujemy się na system gorszy liczbowo pod względem termiki.

 

Ale tutaj może się okazać że wielkość tzn szerokość nie ma znaczenia, z tego tytułu że pszczoły same nie pójdą w rozciągnięty po całej ramce czerw. Tylko utworzą kulę czerwiu, czyli same sobie zawężą obszar i będzie jak przy ramce węższej tj 360 gdzie na logikę wydaje się ze powinno być lepiej tzn szybszy rozwój i cieplej. 

Dokładnie thumbsup.gif

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wieża to powstała tak, że ktoś potrzebował paru matek to i czerw złożono do kupy (widać te łuki w środkowych) przy okazji nalot, tyle że szybko się ups ... wyroiło. Tylko po co był ten film później i wmawianie nonsensu? U mnie niesmak pozostał.

 

Tadeusz proporcje ramki albo ułatwiają albo przeszkadzają w czym to i tak nie pojmiesz.

Link to comment
Share on other sites

Panowie przy silnej rodzinie to moze pszczelarz tego nawet nie zauwazy ale przy slabszych np. odkladzie to juz widac roznice.  W.mnie ludzie robia blad ze np. odklad na pieciu ramkach pchaja z odkladowki do ula.  Choc moze sie wydawac ze na pieciu ramkach to jest tam juz sila.  Ja robie to tak. Odklady zaczynam w korpusie piecio ramkowym. Jak juz jest sila na tych ramkach to dostaja znow nastepne piec ramek wezy na gore. Jak juz jest sila na 10 ramkach to ponieważ ja prowadze gniazdo na 1 i 3/4Ln dostaja znow na gore piec ramek 3/4.  Jak juz jest sila w tych ostatnich ramkach to ida na dwa korpusy  dziesiecio ramkowe (1+3/4) czyli kolejne 5 ramek wezy po bokach. Wtedy trzeba sie spieszyc z miodnia bo caly proces z biegiem dodawania korpusow nabiera tempa. Taki jednoramkowy odklad z maja spokojnie da mi jeszcze conajmniej 20-30 kg miodu.  

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

Czyli wg Ciebie wszystko jedno jaka szerokość ramki jest w ulu jeżeli chodzi o problem rozwoju wiosennego pszczół.

 

Nie wszystko jedno. Piszę tylko, że nieprawdą jest, że pszczoły na ramce 360x180 rozwijają się szybciej niż np. 448x180

 

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

Skąd więc wyższość szerokości ula LG nad innymi ?

 

Ponieważ gniazdo złożone z dwóch korpusów o ramkach 360x180 jest za małe do wygodnej gospodarki.

 

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

skoro sam piszesz że to nie ma znaczenia

 

Nic takiego nigdzie nie napisałem.

 

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

I jeżeli szerokość nie ma znaczenia ,  to może termika ma znaczenie u kogoś kto zaczyna sezon od rzepaku .

 

Ma znaczenie, też zaczynam na rzepaku.

 

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

I dlaczego ul z dechy i LG ma być najlepszy w życiu dla każdego pszczelarza

 

Dla każdego pszczelarza, który ceni swój czas i nie lubi wykonywać zbędnych czynności.

 

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

i reszta to głupki i nie znają się

 

Nikogo na tym forum nie nazwałem głupkiem.

 

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

A jak ktoś ma problemy z kręgosłupem jak pisał Robert  i ja też , to też głupek wg Ciebie bo wybrał lżejszy i cieplejszy korpus ? 

 

Jak ktoś ma problemy z kręgosłupem, to ma i jego wybory mogą być inne.

 

p.s. "pultasz" jak moja żona kiedy się wnerwi, tylko z Nią potem mam sex ;) Więcej luzu, to tylko pszczoły :)

Jeszcze z dwa miesiące musicie wytrzymać i będzie można biegać z ciastem :)

 

Apropo ciasta,  to znalazłem austriacki prosty przepis na ciasto z cukru kryształu i drożdży. Dziś urobiłem próbny 1kg, jak się sprawdzi, to podzielę się nowiną. Odpadnie mielenie na puder.

Podobno ciasto może stać otwarte miesiącami i nie wysycha. Można w zimę naszykować sobie tonę do odkładów czy weslniaków.

 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, tikcop napisał:

 

 

Tadeusz proporcje ramki albo ułatwiają albo przeszkadzają w czym to i tak nie pojmiesz.

Czyś byś Tomaszu ? tak grzecznie sugerował że jestem "rozumiejącym inaczej " doh.gif   hihi.gif czyli jak to u nas mówią mało mądry ? msn-wink.gif 

To wyobraź sobie że ja w swojej pasiece już czterokrotnie zmieniałem ule i rozmiar ramek żeby wybrać taką ramkę która moim zdaniem jest optymalna u mnie przy moich pożytkach i przeważnie w roku mam 4 różne miody odmianowe ( w tym roku trzy brak lipowego)

Może u Ciebie na innych pożytkach Twoja ramka i Twój ul są lepsze tego nie wiem i masz prawo do takiej tezy thumbsup.gif , ale nie masz prawa uogólniać tego na wszystkich pszczelarzy w Polsce , bo każdy ma inne pożytki inny klimat , mniej lub więcej czasu na dopilnowanie pasieki i inne preferencje jak waga korpusu itp. i każdy jest wolnym człowiekiem mającym wolny wybór. Cały czas próbujemy Ci to wytłumaczyć , a Ty tylko ciągle jak jakaś mantra tylko LN i dr. L .....  i świata poza tym nie widzisz i masz patent na mądrość pszczelarską a reszta Kolegów  jej nie ma. 

A znasz takie słowo pluralizm ? 

https://sjp.pwn.pl/sjp/pluralizm;2501102.html

Link to comment
Share on other sites

Dajcie już spokój z tym najlepszym ulem. Większość z nas to hobbyści i nam rybka czy to 360 x 18 czy Langhstroth. 

Dla mnie skokiem międzygalaktycznym jest przechodzenie z leżaków warszawskich poszerzanych na wielokorpusowe o tym samym wymiarze ramki, z otwieraną dennicą osiatkowaną i wkładką dennicową.... Wow, to jest dopiero uczucie jak przesiadasz się z malucha do Mercedesa i czujesz to wdepnięcie w fotel. 

Ale mimo wszystko na tych maluchach dalej jeżdżę bo to jest hobby a nie zbytnie zajęcie /czynność. Jestem młody i lubię odkoczyc na świeże powietrze i posłuchać szum pszczół, poczuć zapach ula,przejść się wzdłuż pasieki, która jest urządzona w stylu retro, gdzie czuć tą historię 

Edited by Krzychu
  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, tikcop napisał:

przestań im tłumaczyć. To grochem o ścianę...wiedzą lepiej

 

12 godzin temu, tikcop napisał:

 (Szymkowi na priv podałem jak. Wam? A po co?) to trza izolować. Nie umiesz nie pchasz się za kierownik i nie obrażasz kogoś kto wie jak. 

 

11 godzin temu, tikcop napisał:

Tadeusz proporcje ramki albo ułatwiają albo przeszkadzają w czym to i tak nie pojmiesz.

Dla siebie możesz sobie być geniuszem lepszym od A. Einsteina .
Trwaj sobie w takim przekonaniu .
Ale nie rób z pozostałych co mają inny punkt widzenia idiotów !
 

12 godzin temu, tikcop napisał:

 powołuje się na p Marcinkowskiego nie Liebiga. 

Z panem Bogiem. 

A  autorytetem Boga się nie podpieraj  !
On patrzy na to i  nachodzą Go wątpliwości , czy dobrze zrobił dając wszystkim wolną wolę .

Bo niektórych wolą jest narzucanie jej innym .
A inni też otrzymali ten sam dar od Boga i mogą wcale nie chcieć być uszczęśliwiani cudzą wizją  .

Link to comment
Share on other sites

Z panem Bogiem to zwyczajowe pożegnanie. To nie dopisuj teorii.

 

Komu narzucam? I tak robisz co chcesz.

 

Może w zamian atakowania mnie ustosunkujesz się do badań pana Marcinkowskiego? Są opublikowane w Pszczelniczych Zeszytach Naukowych.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

lubię odkoczyc na świeże powietrze i posłuchać szum pszczół, poczuć zapach ula,przejść się wzdłuż pasieki, która jest urządzona w stylu retro, gdzie czuć tą historię 

Ach ty romantyku xD

 

4 godziny temu, tikcop napisał:

Mnie na studiach nauczono szukać najlepszych wzorców i z nich korzystać. Taka tam regułka.

 

Tylko Tomu cały problem polega na tym, ze mówisz że ramka zandera jest lepsza, tylko nie podajesz konkretnych przykładów. Poważnie, rzucanie ogólników nie nawróci kogokolwiek do "lepszego" systemu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.