Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy tak można ograniczyć rójki


Recommended Posts

Gdzie tam umiejętnie. Zrezygnować z miodu i robić odkład za odkładem do połowy lipca! Zostawić kilka ramek dokładać po kilka, gdy tylko zostaną zaczerwione to heja odkładzik!

Witam. Emik3, masz racje wielkich umiejetnosci nie potrzeba. Jako nowicjusz ja tak zrobilem w tym roku.  Ok.15 maja rodzina wpadla w stan rojowy.  Zrobilem 5 odkladow, reszta zasklepionych matecznikow poszla do u.weselnych.  Tak wychodowalem 10 matuli.  W ten sposob mialem 100% unasiennien i przyjec. Z tego ula mialem 10kg. miodu, moze by i bylo wiecej ale popelnilem klasyczny blad. Do jednego odkladu zabralem matke.  Gorzej bedzie w tym roku, bo narazie nie chce wiecej jak 10 uli, a zbytu na odklady nie mam. (tak mysle, nie próbowałem sprzedawac).  Mysle ze robienie odkladow i wychow matek to najprostrze czynnosci w pszczelarstwie.  Gorzej jest z miodem. Utrzymac zdrowa, mocna rodzine na czterech- pieciu korpusach to dla mnie wyzsza szkola jazdy.  Jezeli to mi sie uda w tym roku osiagnac to, chocby w polowie uli to 50-70 kg z ula bedzie.  No ale niema co dzielic skury na niedzwiedzu, bo przed nami sroga zima. Wczoraj u mnie bylo -25C. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Więc wreszcie potwierdzacie to o czym ja zawsze pisałem. :o

Odkłady opłacają się sprzedającym je

Natomiast kupującym już niekoniecznie. :angry:

Współczuję początkującemu

który zakupi takie heja odkładziki :huh:

Link to comment
Share on other sites

Więc wreszcie potwierdzacie to o czym ja zawsze pisałem. :o

Odkłady opłacają się sprzedającym je

Natomiast kupującym już niekoniecznie. :angry:

Współczuję początkującemu

który zakupi takie heja odkładziki :huh:

Witam. Bohtyn mozesz napisac jakie to sa te "heja odkladziki", bo jakos nie moge sie doczytac tutaj o takowych. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

 

Kolega Cynig na swoim blogu opisuje fajny sposób.

To modyfikacja metody Lemare. Na dno korpus z suszem,  węzą ( w zależności od pory ) ramka z czerwiem młodym , otwartym matka i reszta pszczół . Na to krata odgrodowa ,korpus na miód na samą górę korpus z resztą czerwiu. Mateczniki muszą być usunięte . Po 3- 5 dniach  jeszcze raz przejrzeć górę. Matecznik na górze rój pójdzie z dolnego.

 

Niektórzy mają dobrych nauczyciel. Kudy mi samoukowi.

Przełom lipca i sierpnia gorąc jak cholera , ule pełne pszczół na wylotku wiszą brody po kilogramie . Czemu to się choroby nie roją ?

Co do tych odkładów to nasza krajowa specyfika . Robert też kupił od pszczelarza roku z innego forum. Zalane całe pokarmem . Tak robią fachowcy -  3 ramki czerwiu , ramka pyłku , ramka pokarmu matka  z ulika w klateczce i heja . 250 - 350 w kieszeni. A ten co kupił niech się dyma. Matka była  ? Była .

Nikt tu nie pisze że źle robią Ci co próbują walczyć z rójką . Nie zawsze jest sens i się da. Nie skreśla młodego bo nie umie . Nie raz nie warto jak główny pożytek jest późny tylko rój trzeba złapać lub samemu rozroić.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Przełom lipca i sierpnia gorąc jak cholera , ule pełne pszczół na wylotku wiszą brody po kilogramie . Czemu to się choroby nie roją ?

Zupełnie inna sprawa!!! żadne substancje mateczne. Pszczoły w tym okresie się nie roją,bo taki ich zegar biologiczny,są mądre i czują że to nie pora na rozmnażanie ale na przygotowanie do zimy,rozróżniają długość dnia i odczuwają mijające pory roku,doskonale wiedza że sierpień to sierpień chociaż pogoda majowa.Jeśli przyszłyby takie warunki jak piszesz w maju,to niema sprawy rura na drzewo!. Oczywiście są wyjątki ale to temat do innej dłuższej dyskusji.

Moim zdaniem podstawowy czynnik wywołujący nastrój rojowy to ciasnota i duchota w ulu i jeszcze dokładka innych czynników.Na pewno nie jest wiodącą przyczyną nadmiar czy niedobór substancji matecznej,bo rodziny bezmateczne czy w czasie cichej wymiany matki roiły by się jak głupie.PK

Link to comment
Share on other sites

 

Moim zdaniem podstawowy czynnik wywołujący nastrój rojowy to ciasnota i duchota w ulu i jeszcze dokładka innych czynników

Co to za inne czynniki ?  Jak rozumiem w ulu wielkości wagonu rójki nie będzie ? Nie brak a niedobór . Zupełny brak powoduje odciąganie mateczników. Żeby to było takie proste nikomu by nie wszyła rójka , zbyt wiele czynników.  Dla czego więc założenie kraty i umieszczenie za nią młodego czerwiu powoduje odciąganie mateczników mimo że rodzina nie szykuje się do rójki ? Samo zabranie kraty powoduje automatyczne ich zniszczenie .

Zamieszczę skany jak znajdę czas.

Link to comment
Share on other sites

 Robert też kupił od pszczelarza roku z innego forum. Zalane całe pokarmem . Tak robią fachowcy -  3 ramki czerwiu , ramka pyłku , ramka pokarmu matka  z ulika w klateczce i heja . 250 - 350 w kieszeni. A ten co kupił niech się dyma. Matka była  ? Była .

Nikt tu nie pisze że źle robią Ci co próbują walczyć z rójką . Nie zawsze jest sens i się da. Nie skreśla młodego bo nie umie . Nie raz nie warto jak główny pożytek jest późny tylko rój trzeba złapać lub samemu rozroić.

No tak kupiłem kiedyś chyba 10 , czy 12 odkładów

Ale to było jakieś 100 lat temu :)

Matki nie były w klateczkach 

Jedna matka waliła czerwiem garbatym , ale reklamacja rozpatrzona była pozytywnie z dostawą do pasieki .

Odkłady były jak dobrze pamiętam na 4 ramkach wlkp i ich cena ze względu na rosnący popyt wzrosła wtedy właśnie z 200zł. na 250zł.

 Dla czego więc założenie kraty i umieszczenie za nią młodego czerwiu powoduje odciąganie mateczników mimo że rodzina nie szykuje się do rójki ?

Samo zabranie kraty powoduje automatyczne ich zniszczenie .

Słaby przepływ substancji matecznej i pszczoły za kratą poczuły się sierotami .

Zabranie kraty przywraca "normalność" . Pszczoły szybciej się integrują , mają ze sobą  lepszy kontakt i widzą , że "wszyscy w domu" :D

Link to comment
Share on other sites

,, Matka stopniowo zwiększa produkcję jaj. Maksymalną liczbę jaj wynoszącą 2,5 tys. ( wyjątkowo 3 tys. ) na dobę matka składa w początkach czerwca. Każda pszczoła karmicielka może wykarmić tylko 2-3 larwy .Chociaż w tym samym czasie wygryzają się robotnice z okresu  , gdy matka składała mniej jaj ,to i tak np. 1,5 tys. karmicielek może wykarmić 3-4 tys larw. Matka natomiast nie jest w stanie złożyć 3,5 tys. Następuje zachwianie równowagi pomiędzy ilością mleczka ,które karmicielki są w stanie wyprodukować , a liczbą larw, które mogłyby je zjeść. W takiej  sytuacji matka chętnie zaczerwia komórki trutowe, gdyż zjadają one więcej mleczka niż larwy przeznaczone  na robotnice. Wychów czerwiu trutowego jest dla pszczelarza wskazówką , że w rodzinie pszczelej pojawia się nadmiar mleczka .

Pojawienie się czerwiu trutowego jest jednocześnie pierwszym przejawem powstawania nastroju rojowego .Karmicielki , które nie są w stanie zużyć mleczka na karmienie larw , oferują je innym młodym robotnicom albo zjadają je same . W rezultacie u części młodych robotnic zaczynają nabrzmiewać jajniki , a w nich rozwijać się jaja.

wiele młodych pszczół nie znajduje w ulu zajęcia odpowiedniego do wieku , a w szczególności wystarczającej liczby larw do karmienia .skupiają się one w wolnych przestrzeniach ula w formie gron. Biorą nieznaczny udział w pracach gniazda . Substanncja mateczna , która jest inhibitorem rozwoju jajników , dociera do takich robotnic w zmniejszonej ilości .Te dwa czynniki : nadmiar mleczka i zmniejszony dopływ substancji matecznej , wywołują rozwój jajników .W obecności matki robotnice  takie nie składjaą jaj .Dlatego robotnice z rozwiniętymi jajnikami nazywamy trutówkami anatomicznymi , w odróżnieniu od trutówek fizjologicznych , które składają jaja , gdy zabraknie w rodzinie matki. Liczba pszczół  trutówek anatomicznych może dochodzić do 50% populacji  rodziny.

Po pewnym czasie robotnice przystępują  do budowy miseczek matecznikowych  . Przypuszcza się że pewną rolę odgrywa tu substancja mateczna.Starsze matki  produkują mniej substancji niż młodsze .Pszczelarze dawno już zauważyli , że rodziny ze starszymi matkami roją się częściej niż z młodymi., Nagromadzenie dużej liczby bezczynnych pszczół prawdopodobnie również utrudnia rozprowadzenie tej substancji ......Liczba robotnic dookoła ,tzw. świta , zwiększa się nawet do 20 .Natrętnie oferują matce mleczko co utrudnia jej składanie jaj.

Matka zbliża się do miseczki matecznikowej . Robotnice świty są wyraźnie podniecone . Niekiedy popychają matkę . Wreszcie matka składa jaja do miseczek matecznikowych w dużych , nawet kilkudniowych odstępach czasu. Obecność jaj w mateczniku jest dla pszczelarza nieomylną oznaką że pszczoły będą się roić.

Po wykluciu się larw , karmicielki obficie zaopatrują je w mleczko .W mateczniku znajduje się w zależności od wieku larw od 20 do 350 mg mleczka . Mniej więcej na tydzień przed wyjściem roju , robotnice zmieniają swój stosunek do matki...,,

 

Do dokładniej poznanych przyczyn powstawania nastroju rojowego , poza dziedziczną skłonnością pszczół, zaliczamy : nadprodukcję mleczka w rodzinie , niedobór substancji matecznej , ciasnotę w gnieździe i przegrzanie ula , układ warunków  atmosferycznych i pożytków oraz nadmierne tężenie dwutlenku węgla w gnieździe . ... ,,

Źródło ,,Hodowla Pszczół ,, prof. Wilde , Prabucki ostatnie wydanie strona 108 , 239 wykropkowana liczba zakładanych mateczników.

A dla nie których to wszystko takie proste. Ja mogę uważany za ciemniaka mi to zwisa. Mam na chwilę obecną 70 rodzin + 3 wykopsane małpy po ,, bukchwastach,, . Na następną będzie 100  - 140 .

Puki jestem chory mogę siedzieć i pisać jak wyzdrowieję nie będę się na ciupagi okładał bo pomimo czasu potrzebnego na prace pasieczne , budowę uli muszę poświęcić czas na 1,5 etatu pracy i rodzinie. Jak Staszek vel Birkut powoli dochodzę do tego że mi to zaczyna latać.

P.S.Nie szkoda mi paru złotych , na książkę Brata Adama też nie było.Pan reklamuje sobie ule. Pomimo że ta metoda Lamare okazała się dobra to w 2 rodzinach tak pszczoły ukryły mateczniki ( przyklejone do plastra z boku) że poszły rójki.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

A szczegóły dopowiecie sobie w Turku .

Do zobaczenia ;)

Witam...

Dopiero dzisiaj obejrzałem ten filmik z zamianą miodni z gniazdem, jako przeciw działanie rójce.

Zgadzasz się z tym?

 

Pozdrawiam...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Wiem ze jeszcze troche uplynie czasu nim problem rójek powroci, ale znalazlem ciekawa ksiazke z 1909 roku. W niej gosc opisuje metode jak dla niektorych dosc brutalną i kontrowersyjną. Metoda prewencyjna i prawie 100% skuteczna. (przy dwoch zabiegach, cos jak szczepionki hehe.) Ksiazka jest dostepna za darmo po angielsku i ma tylko 20 stron. 

Podpowiedzcie tylko, jak mozna zamiescic pdf plik. 

 

Link to comment
Share on other sites

Hmm, teoretycznie powinien przejść 1,5 mega.

Możesz to zrobić przez link do jakiejś strony do udostępniania plików, ale nie jestem zwolennikiem takiej metody, więc nie będę udzielał podpowiedzi.
Zostawmy to naszemu Pawłowi.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, irkor napisał:

strony do udostępniania plików

 

1 godzinę temu, Beeman napisał:

Irkor tak robiłem ale 1.4 Mb to za duży plik. 

są strony które oferują "darmowy hosting plików"  ale to tylko czasowe ich udostępnianie , po prostu podaj link gdzie znalazłeś ten plik . Ostatecznie podaj go na na dowolny hosting i daj link do ściągnięcia , np tu

https://www.easypaste.org/?lang=pl

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Ok jak juz pisalem metoda co dla niektorych moze jest moze wiecej jak kontrowersyjna. Jest prosta, szybka w wykonanju i w 100% dziala. 

Jesli widzimy ze pszczoly mysla o rojeniu widelcem odsklepiamy wszystki czerw zasklepiony pozostawiajac dwie ramki czerwiu. Pszczoly natychmiastowo biora sie za sprzatanie plastrow a matka zaczyna czerwienie. W ciagu 24 godzin pszczoly usuwaja zasklepione mateczniki. W malej ilosci uli zabieg nalezy powtórzyć po siedmiu dniach. 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.