Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kiedy Czerw?


Recommended Posts

Witam, kupiłem tydzień temu odkład.

matka z 2015 r. na 5 ramkach wielkopolskich.

2 ramki z czerwiem, 2 z pokarmem, a na 5-tej pszczoły ciągną woszczynę, już przestały.

Chodzę oglądam wieczorami dzień w dzień i nie widzę by matka mi czerwiła.

Matka jest krainka z populacji nieska.
Szukałem inf o nich ale są same podstawowe i nie wiem jak one mają z czerwiem
Prosze o pomoc i doradzenie co mam robić

z góry dziękuje wam;)

Link to comment
Share on other sites

Witam, kupiłem tydzień temu odkład.

 

matka z 2015 r. na 5 ramkach wielkopolskich.

 

2 ramki z czerwiem, 2 z pokarmem, a na 5-tej pszczoły ciągną woszczynę, już przestały.

 

Chodzę oglądam wieczorami dzień w dzień i nie widzę by matka mi czerwiła.

 

Matka jest krainka z populacji nieska.

Szukałem inf o nich ale są same podstawowe i nie wiem jak one mają z czerwiem

Prosze o pomoc i doradzenie co mam robić

 

z góry dziękuje wam;)

Wstaw kolejną węzę jak poprzednią obudowały. Matka jednodniówka, czerwiąca, inseminowana sztucznie?

Link to comment
Share on other sites

Witam.W odkładach czy w rodzinach produkcyjnych matki idą na oblot troszeczkę później jak w ulikach weselnych.Proponuję troszkę cierpliwości nie grzebać co dzień ,bo to też im nie pomaga.Pozdrawiam i życzę troszeczkę cierpliwości Piotr.

Link to comment
Share on other sites

To Ty kupiłeś odkład z matka NU? Co do Nieski to jak dla mnie bardzo bobra linia. Tworzy silne rodziny, spokojna a jak jest z czego nosić to zobaczysz ile potrafi

Link to comment
Share on other sites

Jak jest to kazda Jurek przyniesie mialem juz ohohoooooooooo i nosily ale moin zdaniem ma przyniesc i zeby nie bylo za ja do pracy a ona na drzewo bo nadstawki pelne i pszczelarz sie spozniel .

Link to comment
Share on other sites

Pszczoly jak pszczoly moga byc rozne u mnie beda b. dobre u Ciebie sie nie sprawdza  . Mialem byla b.dobra spokojna miodna  choc juz po niej byly diably w 50% ale to zasluga trutni.

Link to comment
Share on other sites

Witam.W odkładach czy w rodzinach produkcyjnych matki idą na oblot troszeczkę później jak w ulikach weselnych.Proponuję troszkę cierpliwości nie grzebać co dzień ,bo to też im nie pomaga.Pozdrawiam i życzę troszeczkę cierpliwości Piotr.

 

Mysle ze jest odwrotnie w ulikach beda sie pozniej unasiennia jest mniej pszczol jak w rodzinach i matki gorzej pielegnowane sa ale to jest tylko moze 2 dni roznicy choc w tym roku unasienniaja sie i rozpoczynaja czerwic jednakowo .

Link to comment
Share on other sites

Czekać spokuj i cierpliwość przy pszczołach to podstawa a częste grzebanie nie pomoże napewno.A poza tym szukałeś jajeczek czy raczej już larw? ja na początku mająć wiedze tylko książkową nie mogłem sobie poradzić z ustawieniem ramki do światła aby widzieć jajeczka jednodniowe.Teraz  wydaje mi się to śmieszne ale tak było.

Link to comment
Share on other sites

Mysle ze jest odwrotnie w ulikach beda sie pozniej unasiennia jest mniej pszczol jak w rodzinach i matki gorzej pielegnowane sa ale to jest tylko moze 2 dni roznicy choc w tym roku unasienniaja sie i rozpoczynaja czerwic jednakowo .

Kolego pleszku co ja piszę to są fakty poparte doświadczeniem,ale jak mnie nie wierzysz to spytaj hodowców-zawodowców dlaczego z ulików weselnych idą szybciej na oblot,a z  odkładów  jak u kolegi onar później.Pozdrawiam Piotr.

Link to comment
Share on other sites

są sprawdzałem, jajeczka są i na 3 ramkach widziałem 13larw tylko ale jajek dużo jest, odkład ma 20dni i zaczyna czerwić jest dobrze;)

Gratuluję :-)

W tym roku coś matki nie speszą się z rozpoczęciem czerwienia. Wiem to z rozmów z doświadczonymi pszczelarzami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.