Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ramki z suszem - przechowywanie - motylica


Recommended Posts

Jaką metodę polecacie do przechowywanie ramek z suszem do wiosny? Chodzi mi o przyszłościowe metody i większe ilości - w tym sezonie cierpię na permanentny brak suszu, ale jednak coś będę musiał przechować.

 

Czy najlepiej kupić zamrażarkę do tego celu i wymrażać przed przechowywanieniem, dodatkowo przyda się do pozyskiwania pierzgi? Może wystarczy ułożyć w korpusach i popsikać octem spirytusowym 10%, ewentualnie co drugi korpus tymol krystaliczny w formie pasków, jak do zwalczania warrozy? Słyszałem też o lawendzie i liściach orzechu, ale to chyba tylko odstrasza, a jak są już jajeczka, to raczej lipa będzie?

 

P.S. Temat nie jest pilny, ale nie wiedziałem w jakim dziale go umieścić. Do moderatorów/adminów - jak chcecie, to możecie go w inne miejsce przenieść.

Link to comment
Share on other sites

Sposób przechowywania ramek jest uzależniony od możliwości lokalowych jakie ma do dyspozycji pszczelarz ? W wielu przypadkach pszczelarze przechowują ramki na wolnym powietrzu w korpusach wycofanych na zimę z eksploatacji zabezpieczonych jakimś środkiem jak kwas octowy , ale takie przechowywanie ma swoje ujemne strony , chodzi o wilgoć i możliwość pleśnienia ramek i trzeba pamiętać aby ramki były na zimę do przechowywania osuszone przez pszczoły z resztek pokarmu bo miód wchłania z powietrza wilgoć a zwiększona wilgotność plastra nawet w suchym pomieszczeniu powoduje pleśnienie i u mnie to nie motylica ale  pleśnienie było największą zmorą w ubiegłym sezonie . Idealnym było by zbudować jakąś przewiewną wiatę zabezpieczona przed dostępem owadów i mysz ale to jest inwestycja na którą nie każdego stać ? Na forum koledzy pokazywali jak przechowują ramki w  pracowniach i stodołach  ale nie każdy ma do dyspozycji stodołę  :D  Ja myślę w tym roku wykorzystać miejsce na strychu tylko trzeba by zbudować jakieś  konstrukcje na ramki zawieszane w powietrzu na cienkim drucie , żeby myszy nie dobrały się do ramek . :)  Wydaje mi się że to będzie najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja taką konstrukcję zrobiłem z linki stalowej, którą można za kilka zł kupić na metry. Na obu końcach linki zamocowałem śruby rzymskie do naciągu i jest OK. Trzeba pamiętać aby co np.0,8-1,0 metra dać łącznik aby linki nie rozchodziły się. Taka konstrukcja wisi pod dachem i jest bardzo praktyczna. Chyba dobrym sposobem jest też przechowywanie ramek półkorpusów pod gniazdem w czasie zimy. Ramki się przechowują a przy okazji mamy poduszkę powietrzną do lepszej zimowli.

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę zrobić  ramy  drewniane pod wymiar ramki i zawiesić je w powietrzu na cienkim drucie przymocowanym  gwoździami do krokiew dachowych. Mysz po cienkim drucie nie zejdzie na ramki które wiszą w powietrzu podwieszone do konstrukcji dachu. A poza tym trutka na myszy rozłożona na poddaszu też zrobi swoje. Przechowywałem tak kiedyś ramki w budynku mieszkalnym ,na poddaszu , ale jak strych został przerobiony na pomieszczenia mieszkalne pokoje nie było tam już miejsca na ramki.

Link to comment
Share on other sites

Ja zrobiłem zimą regał na prowadnicach od szuflad -50cm wysuw  ale regał był mało sztywny, prowadnie się zacinały, ciężko czasami szło itd węc zrezygnoałem z tego

http://pasiekapszczelarska.pl/gallery/image/457-rega%C5%82-na-ramki-1/

 

Później zrobiłem z ramami stałymi-  więcej roboty przy wyjmowaniu  ramek ale szybko zrobiłem i jest ok

 

http://pasiekapszczelarska.pl/gallery/image/458-rega%C5%82-na-ramki-2/

( chciałem wstawić grafikę jako zdjęcie ale pojawia się błąd )

 

To jest regał w stolarni, na pasiece przechowuję w barakowozie w korpusach zabezpieczone przed dostępem myszy, na motylicę kwa octowy ( ale druty rdzewieją )

Link to comment
Share on other sites

Zakupiłem w tym roku B-401 od motylicy, a z gryzoniami w magazynie jeszcze problemu nie było. dotychczas stosowałem kwas octowy i efekty były niezłe, ale wszystkie ramki musiały być szczelnie zapakowane w korpusach. Jeśli B-401 tak działa jak kosztuje to nie powinno być problemów.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.