Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Witam

Mam na imię Paweł. Pszczołami zajmuję sie od 2015 roku, czyli nie długo. Pasiekę mam w okolicach Suwałk. Na początku były 2 pnie. Obecnie jest 13.

Gospodaruję na ramce  wielkopolskiej i wielkopolskiej skróconej do 17 cm. W tym roku zasiedliłem langstroth'a 3/4 na próbę.

Cześć Pawo171! Chętnie poznam Twoją opinię na temat gospodarki 17cm vs lang 3/4, ale pewnie w przyszłym sezonie będziesz coś więcej wiedział. W każdym razie, nie zapomnij się podzielić informacjami :)

Jakie pszczoły trzymasz u siebie - linie/rasy?

Witaj Paweł na forum chlebisol2.gif

Z tego co piszesz należysz do tych bardziej postępowych pszczelarzy , z dwu uli na trzynaście to spory postęp  :) 

A i z wyborem ula też oczywiście.

Pozdrawiam i życzę sukcesów. :D

Witaj i powodzenia! Ja też zaczynałem w 2015 roku od 2 pni. Moja rada - jak najszybciej zdecyduj się na jeden rodzaj ula - mnogość typów w pasiece to zmora pszczelarza...

Witaj Pawle .
Suwalszczyzna to kolebka polskiego ula wielokorpusowego .
Ul Ostrowskiej się tam sprawdzał .
Kiedy już przetestujesz Langstrotha , to chętnie poczytamy Twoje spostrzeżenia jak się na nim gospodaruje  w tym rejonie :) 

Witam

/.../  Pasiekę mam w okolicach Suwałk. /.../

Witaj Pawle!

Do 'ciekawości' przedpiśćców dodam i swoją ( skromniejszą)  ..... okolica Twej  pasieki  też nas interesuje , też ....

PF

Cześć Pawo171! Chętnie poznam Twoją opinię na temat gospodarki 17cm vs lang 3/4, ale pewnie w przyszłym sezonie będziesz coś więcej wiedział. W każdym razie, nie zapomnij się podzielić informacjami :)

Jakie pszczoły trzymasz u siebie - linie/rasy?

Postaram się. Mam Bcf, krainkę i kaukaską.

Witaj Pawle .

Suwalszczyzna to kolebka polskiego ula wielokorpusowego .

Ul Ostrowskiej się tam sprawdzał .

Kiedy już przetestujesz Langstrotha , to chętnie poczytamy Twoje spostrzeżenia jak się na nim gospodaruje  w tym rejonie :)

Tego nie wiedziałem. Czytałem, że prowadziła badania w Siejniku.

LN 3/4 powierzchnią niby odpowiada ramce Ostrowskiej. Więc być może sprawdzi się. Mam po prostu wrażenie, że brakuje tych kilku centymetrów z boku w tych ramkach wielkopolskich skróconych do 17 cm.

To prawda że może brakować paru centymetrów z boku i  wieżowce też nie każdemu odpowiadają ? Ale do przeciętnych warunków pożytkowych w Polsce w zupełności wystarczające :) I szybciej wiosną dochodzą pszczoły do siły na rzepak i  mniszek. Robiłem obserwację u mojego kolegi który ma niedaleko pasiekę na 1/2 Dadantach i wychodziło że moje szybciej osiągnęły siłę na rzepak przez co miałem więcej kg z ula niż u niego wyszło ? 

Ale jak byś nastawiał się na wysoko towarową gospodarkę wędrowną , raczej kieruj się w stronę szerszych uli ze względów praktycznych , mniej wywrotne w transporcie :D

Pozdrawiam

Tadek

ale za to mniej wchodzi na przyczepkę zależy jak kto patrzy :D na moją wejdzie mi od biedy 18 szt. wlkp-18-stek a z dadant np. 1/2 kolegi już tylko 12 i sporo miejsca po bokach, a u mnie kładę 3 moje 18-stki zamykam burte i mam dwa cm luzu po szerokości idealnie do transportu niczym nie muszę zapierać.

Zimowla i rozwój wiosenny jest lepszy w 360x180, bo to wynika z fizyki. Nie rozumiem jednak o co chodzi z tym, że szerszy jest lepszy. Wiem, że na wielu forach piszę się takie rzecz i słyszałem takie argumenty, które powielali ludzie, jednak do tej pory nie rozumiem, co jest lepszego w tym, że ramka jest kilka cm szersza? Jeżeli ktoś może naświetlić tą kwestię, to będę wdzięczny.

Reasumując - jak ja to widzę

Plusy: 360x180

lepszy rozwój wiosenny

lepsza zimowla

więcej wchodzi na przyczepkę - słuszna uwaga Słowiana

miody odmianowe - szybki zasklep

Plusy: ramka szersza od 360

niższe ule

Zimowla i rozwój wiosenny jest lepszy w 360x180, bo to wynika z fizyki. Nie rozumiem jednak o co chodzi z tym, że szerszy jest lepszy. Wiem, że na wielu forach piszę się takie rzecz i słyszałem takie argumenty, które powielali ludzie, jednak do tej pory nie rozumiem, co jest lepszego w tym, że ramka jest kilka cm szersza? Jeżeli ktoś może naświetlić tą kwestię, to będę wdzięczny.

Taką tezę rzucił zdaje się Leszek na "Amnezji" i wielu pszczelarzy z tamtego forum przyjęło to na wiarę ,że podobno ule wielkopolskie są za wąskie na współczesne krzyżówki pszczół z domieszką genów pszczół z ciepłego klimatu ( włoszki , macedonki czy afrykańskie)  na których to Leszek cały czas robi jakieś doświadczenia :) . No i podobno na świecie większość uli ma jednak większe gabaryty , ale !! ta większość pszczelarzy, przeważnie jest z ciepłych stron Świata , gdzie jest ciepło i pszczoły mają łatwiej z rozwojem wiosennym.

Jak było u nas w tym roku chyba pamiętamy i nie możemy się porównywać pod względem klimatu  z Włochami , Turcją , Australią ?

I często u nas pierwsze miody wiosenne są jedynymi miodami jakie przeciętnie pszczelarz w Polsce może pozyskać ?

Pozdrawiam

Tadek

Taką tezę rzucił zdaje się Leszek na "Amnezji" i wielu pszczelarzy z tamtego forum przyjęło to na wiarę ,że podobno ule wielkopolskie są za wąskie na współczesne krzyżówki pszczół z domieszką genów pszczół z ciepłego klimatu ( włoszki , macedonki czy afrykańskie)  na których to Leszek cały czas robi jakieś doświadczenia :) . No i podobno na świecie większość uli ma jednak większe gabaryty , ale !! ta większość pszczelarzy, przeważnie jest z ciepłych stron Świata , gdzie jest ciepło i pszczoły mają łatwiej z rozwojem wiosennym.

Jak było u nas w tym roku chyba pamiętamy i nie możemy się porównywać pod względem klimatu  z Włochami , Turcją , Australią ?

I często u nas pierwsze miody wiosenne są jedynymi miodami jakie przeciętnie pszczelarz w Polsce może pozyskać ?

Pozdrawiam

Tadek

Coś w tym jest. W zeszłym roku w moim rejonie odebrany został tylko miód wiosenny. Większość w mojej okolicy gospodaruje na ulach Warszawskich Poszerzanych i Dadanta. Znam jednego pszczelarza z okolicy co ma WLKP 18 cm i LN 3/4 w desce jednościennej.  LN wywozi na pożytki  a 18cm ma na pasiece stacjonarnej. Wcześniej miał Warszawskie potem Wielkopolskie.

pozdrawiam

Paweł