Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dmuchawa ogrodowa


Tadek11

Recommended Posts

Zastanawiam się nad kupnem takiej dmuchawy od oczyszczania ramek podczas miodobrania z pszczół ?

https://www.basspolska.com/dmuchawa-warsztatowa-400w.html

Pomysł ten zasugerował mi jeden z kolegów pszczelarzy , który do tego celu używał zwykłego odkurzacza domowego starego typu z założoną rurą w miejsce wylotu powietrza. Ale odkurzacz jest raczej mało poręczny w pasiece. Chociaż on jak twierdził , stawiał całe nadstawki z ramkami i miodem na bocznej ścianie i zdmuchiwał od razu wszystkie pszczoły z całej nadstawki wielkopolskiej? Ale to już chyba ( nie wiem , a może ?) nie wydaje mi się za bardzo dobrym pomysłem ? Ale pojedyncze ramki czemu nie ? Najpierw silne wstrząśnięcie ramką pszczół do ula , a następnie oczyszczenie pozostałych pszczół powietrzem. Powiecie przegonki ? Ale też nie wszystkie pszczoły zejdą do gniazda ? i część z nich pozostanie.

Drugim pomysłem jaki ten Kolega stosuje jest nagrzewanie wnętrza miodarki podczas wirowania ramek ciepłym powietrzem z suszarki do włosów w zamkniętym obiegu. Takiej najtańszej suszarki z Biedronki , twierdzi że nawet bardzo gęste miody lepiej spływają i dokładniej oczyszczone są ramki.

Jakie Waszym zdaniem są plusy i minusy tych pomysłów ?

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Zdmuchiwanie pszczół, spalinowymi dmuchawami, stosuje się od lat w pasiekach zawodowych. Robi się to właśnie tak, że korpus na bok i się wydmuchuje pszczoły dość szybko. Jak dla mnie pomysł dobry, ale nie wiem czy moc tej Twojej dmuchawy wystarczy. Z drugiej jednak strony, to tylko 80zł :) Może akurat wystarczy i się sprawdzi.

 

Tutaj możesz sobie to zobaczyć.

 

Link to comment
Share on other sites

Tadziu, próbowałem kiedyś dmuchawy i nie byłem zadowolony. Zadyma na pasiece okrutna. Co prawda miałem wtedy dużo ostrzejsze pszczoły, teraz może było by lepiej.

Moim zdaniem lepiej używać aldehydu jak masz niską ramkę, przy wyższej trzeba przegonek. Jak chcesz wyjmować, każdą ramkę z osobna to moim zdaniem omiataczka elektryczna jest lepsza od dmuchawy.

Może być np. taka:

 

https://www.youtube.com/watch?v=uhIxJl8028A

 

Pogrzewam bemben miodarki podczas oststnich 5 minut wirowania opalrką z markirtu za 45 zł. Super sprawa, poolecam.

Jak masz nieprzeczerione ramki w miodni to mozna ta opalarką również odsklepiać ramki. Między bajki można włożyć teorię, że po takim odsklepianiu miód czuć woskiem.

Metoda bardzo szybka i skuteczna. Miodarka radialna na 30 ramek plus opalarka i w ciągu godziny jedna osoba odwirowuje 90 ramek.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Szymon za uwagi . Ta omiatarka też jest godna uwagi ale podejrzewam , że nie można tego u nas kupić ? a jeżeli to za ile ? a dmuchawa jest od ręki ( jednej ręki  :D ) bo w drugiej trzymasz dmuchawę , i od razu oczyszczoną ramkę wstawiasz do transportówki , podczas gdy z omniatarką jest więcej czynności  :) . Ale pomysł godny wypróbowania na pewno. Co do opalarki do odsklepiania ? to muszę spróbować ? :) Do podgrzewania bębna to sprawa oczywista , kiedyś też tak próbowałem z gęstym miodem. 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem Tadziu czy zwróciłeś uwagę na ciężar 8,5 kg .

Ale nie znam Twoich możliwości.

Poza tym mam pytanie czy masz dostatecznie gruby kombinezon?

Ja stosuję przegonki a reszta miotełką albo  zwykłe zdmuchnięcie.

Mam zdrowe płuca :D

Link to comment
Share on other sites

Bogdan też zwróciłem na to uwagę , ale w jednym miejscu piszą waga 8,5 kg a w drugim przy danych technicznych masa  1,45 kg ???? :) i bądź tu mądry , pewnie trzeba zadzwonić i spytać ?

Link to comment
Share on other sites

Jak by co to zamówiłem tą dmuchawę . Bo omiatanie miotełką pszczół zabiera sporo czasu , a i pszczoły też w trakcie zabiegu można uszkodzić  B)  tym bardziej że niektóre rodziny mają pszczoły ( pewnie jakiś podgatunek lub linia) które bardzo mocno trzymają się plastrów i trudno je usunąć z ramek. :)

Link to comment
Share on other sites

Otrzymałem tą dmuchawę :D  W sumie jest lekka , nie 8 kg jak w opisie zauważył jeden z Kolegów , swobodnie można jedną ręką operować . Siła podmuchu też jest wystarczająca i nawet myślę że można by było odpszczelać całe nadstawki położone bokiem . Myślę że znacznie skróci czas wyboru ramek do miodobrania i oszczędzi wiele pszczół od uszkodzenia miotełką .

big_odkurzacz_do_lisci.jpg?lm=1485641890

 

Myślę że tylko gumowa przedłużka , mogła by być odrobię krótsza , ale to nie problem , bo gumę można skrócić albo zdjąć z korpusu , jak komuś by wydała się za długa ? Ale za 80 zł rzecz warta zakupu jak ktoś ma 220V w zasięgu pasieki. :D

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Co do przegonek - miało być pięknie ale samemu ciężko to wychodzi . Podnosisz nadstawkę a pszczoły już się rozlazły . Aldehyd kosztuje i nie na zawsze .Do dmuchania musi być wszystko zalane . Wszystko , jak w życiu , ma plusy i minusy . Co komu pasuje ( tak jak mi nóż nie leży) .

Link to comment
Share on other sites

Jak już to przegonka lub  aldechyd.

Tadek11 zmień miotełkę na przyjazną dla pszczół i nie uszkadzającą lub trzepnij ramką tak aby miotełka była nie potrzebna :)

Najlepsze do omiatania jest skrzydło z lotkami gęsimi , miałem przez wiele lat , ale się zużyło i nie ma gdzie załatwić nowego ? Przegonki próbowałem , ale nie wszystkie pszczoły schodzą na dół do gniazda i wraz trzeba oczyszczać ramki mechanicznie a z tym wstrząsaniem to zgoda i w większości uli zdaje to egzamin w miarę , ale jak pisałem niektóre linie czy krzyżówki pszczół bardzo mocno trzymają się plastrów i prędzej ramkę połamiesz , niż strząśniesz z niej pszczoły :D  mam takie u siebie też.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Najlepsze do omiatania jest skrzydło z lotkami gęsimi , miałem przez wiele lat , ale się zużyło i nie ma gdzie załatwić nowego ?

Trzeba się do mnie uśmiechnąć, 20 gęsi chodzi po podwórku :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
51 minut temu, Nacek napisał:

Tadeusz i jaka twoja recenzja po kilku latach użytkowania?

Ignacy ? jak każdy gadżet ?  przydaje przy miodobraniach raczej tylko i to tych późniejszych miodobraniach w lipcu , wiosną nie trzeba ,  oraz używam do czyszczenia tarasu z liści i czyszczenia warsztatu stolarskiego z trocin i wiórów . Tak , że nie żałuję że kupiłem za takie pieniądze  , oceniam to za pożyteczny gadżet , ale nie typowo pszczelarski niezbędnik ? ale taki ogólno domowy.

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiałem się nad kupnem dmuchawy do wydmuchiwania resztek pszczół z korpusów po przegonce. Ja musiał bym mieć akumulatorową a to znacznie droższa zabawka. Do prac przydomowych za bardzo mi nie jest potrzebna, jeżeli w pasiece jej nie wykorzystam to raczej zbędny wydatek.

A może ktoś inny ma jakieś doświadczenia z dmuchawą?

Edited by Nacek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 17.02.2023 o 20:39, Nacek napisał:

Zastanawiałem się nad kupnem dmuchawy do wydmuchiwania resztek pszczół z korpusów po przegonce. Ja musiał bym mieć akumulatorową a to znacznie droższa zabawka.

 

W dniu 17.02.2023 o 20:39, Nacek napisał:

Zastanawiałem się nad kupnem dmuchawy do wydmuchiwania resztek pszczół z korpusów po przegonce. Ja musiał bym mieć akumulatorową

Japończycy używają akumulatorowej. 

 

 

 

Od 4:00 minuty. Jak widać u nich działa. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.