Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nawłoć 2017


Tadek11

Recommended Posts

Ja wywiozłem pszczoły dwa dni temu. Póki co małe zainteresowanie nawłocią. Latają na takie wysokie (ok 2m) żółte kwiatki, które też z tą nawłocią rosną i kwitną. Co roku coś z tej nawłoci przyniosły, mam nadzieje, że i w tym coś będzie.

Link to comment
Share on other sites

Podlewałem dzisiaj koło 20.00 ogród wkoło pasieki i było czuć charakterystyczny zapach "starych skarpet" :D czyżby nawłoć ruszyła już w tym roku ?? , było by to bardzo wcześnie. jest dwa tygodnie bez deszczu sucho jak pieron a jednak ten zapach był bardzo dobrze wyczuwalny jutro trzeba do nich zajrzeć może już noszą jakby jeszcze trochę deszczu uraczyło to może i by co z tego było :D  

Link to comment
Share on other sites

U mnie nawłoć się zaczyna,widać zainteresowanie nią pszczół....dziś udało mi się zrobić 3 wirowanie miodu w tym sezonie .Nie jest to ilość jak za 1,2 razem ale jakościowo chyba najlepszy miód...ciemny ostry w smaku - taki tu u mnie lubią najbardziej - chyba już ze spadzią, bo wpada w odcień zielony...Jedna rodzina u mnie jest rekordowa, to od niej zawsze mogę odwirowac 10 pełnych ramek.Tam matka już wiekowa jest ale nie ruszam ją może sama po niej będzie młoda podobna- to jednak od matuli wszystko zależy jaka torodzinka będzie.Jest to nieska ....

Link to comment
Share on other sites

.Jedna rodzina u mnie jest rekordowa, to od niej zawsze mogę odwirowac 10 pełnych ramek.Tam matka już wiekowa jest ale nie ruszam ją może sama po niej będzie młoda podobna- to jednak od matuli wszystko zależy jaka torodzinka będzie.Jest to nieska ....

Czy tylko matka? U mnie przy domu są dwie takie rodziny, prawie zawsze najliczniejsze , najwydajniejsze , matki często niewiadomego pochodzenia . Jest to pierwsza skrajna i  skrajna w ostatnim rzędzie :)Nie chcą się przyznać , czy korzystają z niedozwolonej pomocy czy nie .

Link to comment
Share on other sites

Rozminęliśmy się z czymś  , nie to miałem na myśli.....

U mnie z racji usytuowania tych uli na wlocie na pasieczysko  następuje ,, zasilanie" tych uli i ciągle są rekordzistami :)Pasieczysko osłonięte krzewami i dwa wejścia z przodu i z tyłu .

Matka(i) w tym wypadku nie ma aż takiego znaczenia .

 Takie rodziny rekordzistki ponadprzeciętne opisywane przez  Ciebie występują prawie w każdej pasiece ( kombinacja genów, super kondycja i pare jeszcze czynników wpływających na taki stan)

Ja często odchowuję serie matek od takiej wybranej rodziny, matki są w porządku, często lepsze niż po reproduktorkach.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No i jak tam u Was?? bo u mnie dzisiaj od rana szał na pasiece, jest mokro po 3 dniach deszczy w końcu wyszło słonko i 25 stopni warunki idealne na nawłoć, dzisiaj wieczorem spodziewam sie silnego zapachu skarpet :D

Link to comment
Share on other sites

U mnie sezon miodowy praktycznie zakończony. Nawłoć niby kwitnie i coś tam jej noszą bo czuć "zapach skarpet"  przy ulach Jak to nazwał Łukasz :D , ale ja zrezygnowałem ze zbioru nawłoci w tym roku z dwu powodów . Brak pożytków w lipcu spowodował że zmuszony byłem już w lipcu dokarmiać rodziny , oraz stwierdziłem mocny stopień i nierównomierny  zawarozowania niektórych rodzin i w związku z tym zacząłem wcześniej leczenie wszystkich rodzin w pasiece , podejrzewam że z powodu ogólnego braku pożytków w lipcu niektóre rodziny naniosły mi warozy z sąsiednich pasiek z okolicy ?? :rolleyes:  I jest to bardzo możliwe bo są to tz.  niedzielni pszczelarze którzy za bardzo nie dbają o zdrowie pszczół i corocznie odnawiają pasieki bo im co roku w dużej części padają ? podejrzewam że z powodu nieumiejętnego i zbyt późnego  stosowania leków na warozę ???

Najbardziej zainfekowane były krzyżówki bo BF których jeszcze kilka rodzin mam , i to one najbardziej są skłonne do rabunków.

Pozdrwiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja podobnie jak Tadek11 wcześnie zacząłem podkarmiać. Dzięki temu matki ładnie czerwiły a rodzinki rosły w siłę. Tak samo też wcześniej zacząłem leczenie i teraz warozy nie mam a pszczoły zimowe nie są uszkodzone. Mimo, że nawłoci w okolicy lotu pszczół jest dużo to jak do tej pory nie udało mi się zobaczyć na niej żadnej pszczoły - tylko trzmiele, osy i muchy. Wczoraj zaczęły już oblatywać nawłoć i było ich na niej całkiem dużo jednak myślę, że to jeszcze nie to. Miodu nawłociowego w tym roku nie będę brał dzięki czemu jest szansa, że mniej syropu pójdzie do zakarmienia.

Link to comment
Share on other sites

No i stało się 25 sierpień i nawłoć zaczęła u mnie lać :D dzisiaj dokładałem ramki w nadstawkach bo niektóre były puste,l w 3 najsilniejszych ulach zostawiłem po jednej ramce wlkp i co sie okazuje że wszystkie 3 były dzisiaj zaprane swierzym nakropem lało sie z ramek jak przechyliłem 3 dni temu tego nie było było coś w ramkach ale sporo ciemniejszego i gestego nie lało sie po przechyleniu co to jest nie wiem ale czeriu 3/4 ula iwęc dobrze jest od 20 lipca do 1 sierpnia prszczoły dostały po ok 1,5 L litra smieszna ilość mogłem nic nie dać i było by to samo ale nie wiedziałem co bedzie dalej ale jak zerkłem 05,08 i było po dwie ramki zaprane ciemnym nakropem plus wianki na górze ramek to wiedziałem że jest dobrze i powtórzył sie taki rok jak w pierwszym roku pszczelarzenia (4 lata temu)  że do nawłoci nie muszę podkarmiać :) co mnie bardzo cieszy bo zależy mi na silnych rodzinach na wiosne ale i na czystym nizafałszowanym miodzie nawłociowym :D. Przewidywane miodobranie nie wcześniej niż 15 wrześień jak jeszcze pogoda dopisze narazie zapowiada się dobrze co 3 dni przeleje i ciepło idealne warunki na nawłoć. Wszystkie rodziny miały wyjęte ramki znad kraty (karmiąc nie chciałem aby pakowały do nadstawek) dzisiaj wszytkie dotały ramki z powrotem i to był idealny moment u mnie :) , dokładnie tak samo jak w zeszłym roku co była susza 5 tyg. bez kropli deszczu a mimo to wziołem z 10 uli 76 kg nawłoci co wg. mnie jest dobrymn wynikiem tymbardziej że na 25 rodzin dałem tylko 40 kg cukru tak dla pewności czyli w tych 90 %, zimowałem na nawłoci i dla mnie jest to idealne rozwiazanie miodu we wrześniu wziąc na zime nie karmić praktycznie a i wiosenny miód niezafałszowany bo jak nawet w kwietniu przeniosą coś nad krate a przy dośw. Cyniga wiemy że przenoszą :D to przeniosą nawłoć. Nie stosuję w tym roku twardej chemii tylko ambrazol i apiguard po nawłoci a w październiku/listopadzie suplimacja kwasu szczawiowego co mi z tego wyjdzie dam znać :).

 

Sezon nawłoć 2017 uważam na Jurze za otwarty :D

 

ps. przedostatni dzień urlopu właśnie wróciłem z urodziń od szwagierki za wszystkie błedy i tym podobne przepraszam ale jest trochę w czapie (tym razem odbyło sie bez przekleństw :D)   

Link to comment
Share on other sites

Ja w zeszłym roku odwirowałem ok 70l z 10 uli także wynik podobny jak u ciebie -  Słowian. W tym roku bardzo ładnie latają, ale w nadstawkach sucho. Noszą tylko do gniazda, także nie spodziewam się jakiegoś rewelacyjnego wyniku. U mnie na opolszczyźnie gdzieś tak 15 września planuje wirowanie. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie to samo zaglądałem dzisiaj i tylko do gniazda leja ale może jak matule poczują większy przypływ to i może trochę czerwiu jeszcze będzie a wiadomo jak zaleją wszystko dookoła to i do nadstawek bedą zmuszone dać, narazie jak piszesz ani jednej komórki w nadstawkach z miodem nie ma, ale czas pokaże jak będzie pogoda jest a to najważniejsze :D

Link to comment
Share on other sites

Na nawłoci byłem kontrolnie w ubiegły wtorek - w każdym z 12 uli miód był w nadstawkach - od 3 do 10 ramek więc mam nadzieję, że parę słoików miodu nawłociowego odwiruję :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Podsumowanie nawłoci - wywiezione 12 rodzin, z miodem w miarę tzn. 7 kg z rodziny, pszczoły za bardzo nie osłabły w gniazdach dużo czerwiu i pyłku (w momencie zwiezienia tzn. miesiąc temu. W piątek czwarte dymienie " nawłociowców" i dostaną ostatnią, trzecią porcję 5 kg inwertu. W gniazdach zostało sporo miodu, ponieważ ramek z czerwiem nie ruszałem. Ogólnie nawłoć jak dla mnie na plus. Miód ciekawy, żółty o smaku cytrynowo - ziołowym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.