Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

MATKA KRAINKA RASY NIESKA


Recommended Posts

Dwa lata temu mialem średnią 40l. z pnia produkcyjnego razem z wrzosem  .
Na wrzosie średnia była 8kg. z pnia .
Ale miałem jedną nieskę , która dała 100kg. a na wrzos nie pojechała .
Absolutna rekordzistka roku 2013.

W tym roku kupiłem kilka unasiennionych niesek od Naruszewiczów z Olecka .
Na razie idą jak burza .
Już mi się podobają .
Poszły do odkładów , ale jak pogoda się poprawi , to jeszcze moze lipy od nich złapię .
 

Link to comment
Share on other sites

Złosliwość to po chłopakach bo to ich gen dominujący. Mam  po raz pierwszy w swej menażeri i jak narazie łagodna.Miód za rok.

daro niczyje geny nie dominują. U pszczół akurat Pan Bóg podzielił sprawiedliwie - po połowie. Przynajmniej tak twierdzi prof genetyki - Paleolog

 

A co do linii - u mnie jedna z lepszych jak nie najlepsza

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ja brałem tą pszczołę w tamtym roku u Strzyza http://strzyz.prochowice.pl/index.php?k=oferta/matki.htm tu masz zamówienia  http://strzyz.prochowice.pl/oferta/terminy.html matki dobre tanie 15 zł  ;) , zawsze dzwoni przed wysyłką że wysyła no i zawsze pewnie i terminowo. W tamtym roku mateczki od niego ładnie mi się przyjęły a nieska właśnie od niego wczoraj jako jedyna na pasiece latała mimo 12 stopni silny odkład mi z niej wyszedł  :P

Link to comment
Share on other sites

 

daro niczyje geny nie dominują. U pszczół akurat Pan Bóg podzielił sprawiedliwie - po połowie. Przynajmniej tak twierdzi prof genetyki - Paleolog

 

A co do linii - u mnie jedna z lepszych jak nie najlepsza

Dopiero doczytałem . Nie prawda . Gen złośliwości jest dominującym w męskim genomie.Czyli jak 50 % matki 50 % ojca to jak ojciec ma gen ,, złośliwości ,, to go przekaże potomstwu żeńskiemu też.

Link to comment
Share on other sites

Karol dzwoniłem właśnie do niego nieski w spisie na stronie nie ma ale robi ją dla siebie i zrobi bez problemu nieunasienione na 16.05 sa jeszcze terminy a unasienione na 13.06 tel. dzwoń na ten tel 692849804 lub zamów tu http://strzyz.prochowice.pl/zamowienia/index.phptylko napisz mu że rozmawiałem z nim i jesteś z forum żeby wiedział o co chodzi. Materiał reprodukcyjny ma podobno matki wychodzą super ja zastrzeżeń nie mam ;)

Link to comment
Share on other sites

Zamówiłem 6 sztuk na 16.05 :)

Nie wiem ile masz rodzin, - ale termin ni w pięć ni w dziewięć.

Data 16. 05 to rodzina po starej matce nie będzie jeszcze w szczycie, a pszczoły po nowej też nie wezmą udziału w zbiorze.

Przerwa w tym czasie w czerwieniu zaważy na produkcyjności rodzin.

Chyba, że tylko wymiana dla samej wymiany.

Link to comment
Share on other sites

Żeby odpowiedzieć, trzeba znać wszystkie dane.

Ile jest uli zasiedlonych?

jakie ule?? w sensie leżaki,korpusy ?? styropian ?? drewno ??

Odkłady jakie ?? na miejscu ?? czy wywożone ??

Zresztą ja z odkładów się wyleczyłem, więc na temat odkładów się nie wypowiadam.

Natomiast wiem, że każda zmiana matki jest pod przyszły rok,sezon.

Można w niektórych momentach zależnie od pożytku terenowego,

uzyskać niekiedy większą wydajność miodową rodziny przy wymianie matki,

ale to trzeba się dokładnie wstrzelić z terminem wymiany w pożytki.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem ile masz rodzin, - ale termin ni w pięć ni w dziewięć.

Data 16. 05 to rodzina po starej matce nie będzie jeszcze w szczycie, a pszczoły po nowej też nie wezmą udziału w zbiorze.

Przerwa w tym czasie w czerwieniu zaważy na produkcyjności rodzin.

Chyba, że tylko wymiana dla samej wymiany.

Jeżeli pszczoły będą na rzepaku, to wymiana matki w tym terminie 16.05 przyczyni się do zwiększenia pożytku i to bardzo znacząco. Bohdyn w tym przypadku nie koniecznie musi mieć rację.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

Link to comment
Share on other sites

Bohtynie przepraszam, że nie przeczytałem twojego ostatniego postu. To zmienia obraz .

..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa


 

Link to comment
Share on other sites

Boddan - na rzepaku wymiana matki na pewno przyczyni się do zwiększenia pożytku ;)

 

 

Jeżeli pszczoły będą na rzepaku, to wymiana matki w tym terminie 16.05 przyczyni się do zwiększenia pożytku i to bardzo znacząco. Bohdyn w tym przypadku nie koniecznie musi mieć rację.

..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa


 

 

Ale do zwiększenia wydajności miodowej już nie koniecznie, No chyba że w Opolskim u Was zawsze cieplej.

Link to comment
Share on other sites

Boddan - na rzepaku wymiana matki na pewno przyczyni się do zwiększenia pożytku ;)

 

Ale do zwiększenia wydajności miodowej już nie koniecznie, No chyba że w Opolskim u Was zawsze cieplej.

Jak rodzina ma dobrą siłę na rzepaku, to matkę cap do izolatora. ;)  Niech sobie da luz. A, pszczółki po miód. :D  Pogoda, to na pstrym koniu jeździ. :wacko: Pozdrawiam.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

Link to comment
Share on other sites

 

Jak rodzina ma dobrą siłę na rzepaku, to matkę cap do izolatora. ;)  Niech sobie da luz. A, pszczółki po miód. :D  Pogoda, to na pstrym koniu jeździ. :wacko: Pozdrawiam.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

 

Takie coś to ja robię dopiero w czerwcu, bo rzepaku u mnie nie ma i robię tylko w połowie pasieki a drugą połowę później albo wcale

bo nigdy nie wiadomo kiedy ta spadź wystąpi i czy w ogóle wystąpi.

A czytałem, że pszczelarze na rzepak to matki wymieniają na młode we wrześniu poprzedniego roku, już po odchowaniu pszczoły zimowej, bo podobno takie rodziny rzadko się roją na rzepaku.

Link to comment
Share on other sites

..........że pszczelarze na rzepak to matki wymieniają na młode we wrześniu poprzedniego roku..........

 

Sierpień, wrzesień jest chyba najlepszym okresem na wymianę matek. A czy w ogóle będą matki w połowie maja, to wielka niewiadoma i nie ma co planować odkładów w tym okresie, a tym bardziej wymianę matek.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Mam 6 rodzin w ulach wielkopolskich korpusowych, odkłady chcę zrobić w celu powiększenia pasieki,odkłady na miejscu w pasiece. Termin wczesny bo tak będą matki ale też chciałbym zrobić jeszcze po jednym odkładzie z tych majowych odkładów. 

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Bardzo, ale to bardzo ambitny cel nawet dla wytrawnego pszczelarza - ale to się nie uda.

Radzę kupić od razu na wiosnę pełne rodziny, lub zastosować metodę zydelkową.

Taniej i bezpieczniej to wyjdzie dla Ciebie i pszczół.

 

Hej !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.