Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przesadziłem z inwertem


Recommended Posts

Witam,od czerwca jestem posiadaczem 4 rodzinek pszczelich.Podkarmiałem pobudzająco,przeglądałem,podałem paski przeciw warozie i wszystkie rodzinki rozwinęły się na 10 ramek do mego ostatniego przeglądu w połowie sierpnia.Od tąd zaczołem zakarmiać inwertem-nie kontrolując na bieżąco zapasów.Po dzisiejszym przeglądzie w dwóch rodzinach zobaczyłem zalane ramki niemal w 90% i zero czerwiu.Czy można to jeszcze uratować, wymieniając po dwie zalane ramki na odbudowaną suchą węze?

Link to comment
Share on other sites

pomimo żem początkujący :) ( i nie jestem w dziedzinie pszczelarstwa autorytetem),  to nie przejmowałbym się tym faktem - wczoraj robiłem przegląd u siebie i w ponad połowie pni brak czerwiu. Teraz czas na jak największą ilośc jedzenia i leczenie - przynajmniej tak mi się wydaje...

Link to comment
Share on other sites

Teraz dodawanie gołej węzy to raczej słaby pomysł a jeżeli już do lepiej odbudowane ,  tylko ja nie znam tych uli i nie wiem czy one są 10 ramkowe ? w jednej kondygnacji ? czy mają więcej ramek ? Bo jeżeli 10 ramkowe to gdzie włożysz te ramki ? Ja kiedyś trzymałem pszczoły na jednym korpusie Ostrowskiej której ramka w przybliżeniu odpowiada ramce Zandera i zimowałem na jednym korpusie 10 ramkowym z powodzeniem pszczoły i jeżeli twoje pszczoły na gęsto obsiadają te 10 ramek to nie powinno być za mało pszczół do zimowli ? ale oczywiście szału nie ma rodziny mogły być jeszcze silniejsze , ale teraz dawanie ramek do czerwienia ? to marny pomysł , bo i tak większość pszczoły teraz wychowanej koniec września i październik  i tak znajdzie się w osypie zimowym bo pszczoły te nie zdążą nabrać ciała tłuszczowego i odpowiedniej kondycji żeby przetrwać zimę ?   Poza tym wszystko zależy jakie masz pszczoły , bo nie każde linie będą teraz chciały mocno czerwić żeby zwiększyć potencjał rodziny chyba że masz BF ? i pogoda będzie sprzyjać ?

Link to comment
Share on other sites

Teraz dodawanie gołej węzy to raczej słaby pomysł a jeżeli już do lepiej odbudowane ,  tylko ja nie znam tych uli i nie wiem czy one są 10 ramkowe ? w jednej kondygnacji ? czy mają więcej ramek ? Bo jeżeli 10 ramkowe to gdzie włożysz te ramki ? Ja kiedyś trzymałem pszczoły na jednym korpusie Ostrowskiej której ramka w przybliżeniu odpowiada ramce Zandera i zimowałem na jednym korpusie 10 ramkowym z powodzeniem pszczoły i jeżeli twoje pszczoły na gęsto obsiadają te 10 ramek to nie powinno być za mało pszczół do zimowli ? ale oczywiście szału nie ma rodziny mogły być jeszcze silniejsze , ale teraz dawanie ramek do czerwienia ? to marny pomysł , bo i tak większość pszczoły teraz wychowanej koniec września i październik  i tak znajdzie się w osypie zimowym bo pszczoły te nie zdążą nabrać ciała tłuszczowego i odpowiedniej kondycji żeby przetrwać zimę ?   Poza tym wszystko zależy jakie masz pszczoły , bo nie każde linie będą teraz chciały mocno czerwić żeby zwiększyć potencjał rodziny chyba że masz BF ? i pogoda będzie sprzyjać ?

Myślałem tylko o wymianie zalanych i zasklepionych na odbudowane suche plastry,obsadzają na gęsto 9 ramek,ul 10 ramkowy w jednej kondygnacji,pszczoły to mieszańce tzn.pomarańczowe-myśle że to BF i w paski brązowo-żółte

Link to comment
Share on other sites

W tym roku już w sierpniu czerwiu nie było. Spoko. Jak korpusowe daj korpus czy nadstawkę na spód to kłąb uwiąże się na dole wisząc i stopniowo wejdzie na ramki. Gorzej jak byś dawał a tam pusto .

Link to comment
Share on other sites

W tym roku już w sierpniu czerwiu nie było. Spoko. 

 

 

Zauważyłem też u mnie, że już w drugiej połowie sierpnia z czerwiem było krucho. Nie będzie to miało wpływu na tragiczny wiosenny rozwój rodzin? Pszczoły może przezimują ale wiosną chyba się będą powoli rozwijać, bo będzie ich mało skoro w kłębie zimowym najwięcej przeżywa pszczół z okresu drugiej połowy sierpnia i pierwszej września? Te wcześniejsze będą przerabiały syrop na zimę.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem im silniejsza rodzina tym wcześniej kończy czerwienie - tylko słabe gonią do końca. Dzisiaj układałem gniazda w rodzinach pod domem (9) - w odkładach lipcowych czerwiu trochę jest, w rodzinach silnych (2 korpusy wielkopolskie po 8 ramek) - na dole 8 ramek pierzgi z wiankiem pokarmu, a na górze 8 ramek zalanych i zasklepionych - karmione na full w sierpniu, czerwiu ani widu ani słychu... . Jeszcze ze dwa dni i ułożę wszystkie gniazda na zimę (poza 12 nawłociowców, które zwiozę w tym tygodniu, wywiruję i dam przygotowane ramki z pokarmem). Jutro/pojutrze przedostatnie (4) dymienie na warrozę, ostatnie w grudniu - oczywiście poza rodzinami z nawłoci. Nie jest źle, w ubiegłym roku sporo było pszczoły z porażeniem skrzydełek prze wirusy, w tym znalazłem raptem 3 sztuki (a rodzin 2 x tyle), warrozy też sporo mniej. Nie jest źle.

Tomzo o tej porze na czerw nie goń bo i po co. Jakby bardzo chciały to matka nie dałaby zalać wszystkiego.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.