Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

III sezon 2017 /18 czas zacząć.


daro

Recommended Posts

Mam takie szybkie pytanie odnośnie foli czy stosować czy nie jeśli tak to pod czy nad powałkę, czy na cały korpus czy tylko na 3/4 itd?? Obecnie Powałka zatkana na głucho korkami styropianowymi.  

Link to comment
Share on other sites

Jak masz powałkę to po co folia . Stosują ją za miast powałek , ci co nie mają powałek , beleczek..

Czasem stosowałem folie pod powałkę ( styropianowa  9 korków) . Jak mi się korki rozsypywały lub pogubiły to dawałem folie pod powałkę , ale ostatni rząd korków przy zabudowie ciepłej nie zakrywałem folią . Generalnie nie stosuję powałek.. Nie można zakryć na szczelnie całego korpusa jak się nie ma dennic osiatkowanych , a jeszcze jak się ma styropiany to tym bardziej.

Link to comment
Share on other sites

Jak masz powałkę to po co folia . Stosują ją za miast powałek , ci co nie mają powałek , beleczek..

Czasem stosowałem folie pod powałkę ( styropianowa  9 korków) . Jak mi się korki rozsypywały lub pogubiły to dawałem folie pod powałkę , ale ostatni rząd korków przy zabudowie ciepłej nie zakrywałem folią . Generalnie nie stosuję powałek.. Nie można zakryć na szczelnie całego korpusa jak się nie ma dennic osiatkowanych , a jeszcze jak się ma styropiany to tym bardziej.

U mnie najlepiej zimowały na otwartej dennicy i jednym zdjętym korku w powałce w tzw. kominie wentylacyjnym - mowa o styropianach. Jak pszczołom za bardzo będzie wiało to zakitują pajączek w powałce. Rodziny tak zimowane wcześniej kończą z czerwieniem i później zaczynają - minimum 2 pokolenia warrozy mniej.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mam trochę powałek , rzadko stosuję . Stosuję folię , lub płutno. Dennice mam bez siatki i bez korków , takie najprościejsze

Rodzina w miarę silna , zostawiona do zimy ciasno , folia zawinięta z tyłu ( mam na ciepłej zabudowie) i rodzina zimuje poprawnie , brak wilgoci .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

I miniplusy z zapasowymi matkami również gotowe do zimowli.Pójdą jeszcze do przewiezienia do pasieki w mieście.

1d86e2f8ba20a14dmed.jpg

Pytanie .Piotrze czy te rodzinki w miniplusach zimują na dwóch korpusikach?

Jakie wymiary ma ramka miniplusa?Ewentualnie jak je łączysz lub przesiedlasz?

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie!!! Sprawa jest poważna naszemu koledze wyroiła się dzisiaj o 6.35 rodzina.Będzie podobno Zosia.Domagam się pępkowego przynajmniej wirtualnego!.Gratulacje Paweł.!!!

:huh:  :huh: Łoooo !!! 

 To dziś też ..... Cie no. no . Wiedziałem , że wczoraj . ale jeśli dziś też to .....  czyli dziś Zosia (podobno) , a wczoraj ?????  ;)  ;)

 Też gratuluję Pawłowi (bo Tu pisze i jego 'robota' to ta z 'najbardziej satysfakcjonujących' ) , a mamie sił i pomocy ze strony Pawła , jak najwięcej  ... życzę !

 

PF

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

;)  III sezon 2017 /18 czas zacząć.

 Zaczynam więc z 'nowymi'  - pozyskanymi po zmarłym pszczelarzu z Niepołomic i przewiezionymi na podmiechowski teren .

3033da873c5a.jpg

7a784146de63.jpg

2d9a8b5e00ad.jpg

0173271fa48d.jpg

 dwa już zasiedlone :

3492d227f3ee.jpg

  "Nowe" więc pracy było sporo , nawet więcej niż sporo (bo odległość i brak czasu ), ale   .... no rozpoczynam ten 2017/18  .

  Miniony 2017  w  obrazkach :

40eebb939e67.jpg

3da16652e6a2.jpg

e96cd2bbe8ca.jpg

5e94a37856e2.jpg

 Takich nieco \prezentowych :

4ba0e80ee522.jpg

 

PF

  • Lubię 6
Link to comment
Share on other sites

;)

 jeszcze puki co - hobbystycznie , mimo iż .... to będę mógł  więcej pracy poświęcić ('ryby' i inne poszły na dalszy , bliżej nieokreślony czas) i czasu więcej na naukę z 'nowymi' .

 No tak się jakoś 'porobiło'. "Piwnica" docelowo ma być : satysfakcjonująca ....  ;)

 

PF

Link to comment
Share on other sites

;)

 jeszcze puki co - hobbystycznie , mimo iż .... to będę mógł  więcej pracy poświęcić ('ryby' i inne poszły na dalszy , bliżej nieokreślony czas) i czasu więcej na naukę z 'nowymi' .

 No tak się jakoś 'porobiło'. "Piwnica" docelowo ma być : satysfakcjonująca ....  ;)/

 

PF

Ciężko pogodzić te inne , przy większej liczbie rodzinek do obsłużenia :)  wiem coś o tym.

A te nowe to na jaką ramkę jeżeli można spytać ? No i podobają mi się daszki dwuspadowe  bo nienawidzę płaskich :D

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

 

No i podobają mi się daszki dwuspadowe  bo nienawidzę płaskich :D

Pozdrawiam

Tadek

 

Tadek nienawiść to bardzo skrajne uczucie :-) W takim razie ja kocham płaskie bo łatwiej się przy pszczołach pracuje jak możesz na ulu obok sporo rzeczy postawić :-P

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

 

/.../ ja kocham płaskie bo łatwiej się przy pszczołach pracuje jak możesz na ulu obok sporo rzeczy postawić :-P

 

 

  ;) Co racja to racja .....

 ... znaczy się mnie czekają 'wyzwania' podczas "pracy" ...... ale ze szwagrem mamy już plan ... w pasiece będzie stał taki dyżurny i przenośny 'stolik/stojak' pod nasz 'wymiar' ... ;)

PF

Link to comment
Share on other sites

 

No i podobają mi się daszki dwuspadowe  bo nienawidzę płaskich :D

Pozdrawiam

Tadek

 

Tadek nienawiść to bardzo skrajne uczucie :-) W takim razie ja kocham płaskie bo łatwiej się przy pszczołach pracuje jak możesz na ulu obok sporo rzeczy postawić :-P

 

 

Mazi jak pewnie zauważyłeś :D   po słowach "nienawidzę płaskich " użyłem roześmianej buźki :D :D ,  jak można mieć "skrajne uczucie"  do daszków , nie rozumiem ?? :D 

 A poza estetyką i ze względu na wilgoć ,  miałem kiedyś  i płaskie daszki w paru ulach , ale woda podczas deszczu kapała mi na wylotki , rozbryzgiwała się spadając na nie  i  krople wody dostawały się do środka ula na dennice i  denice były mokre i pleśniały , co było szczególnie niepożądane późną jesienią  , bo woda ta długa stała w dennicach zanim wyschła . Oczywiście było to jeszcze jak miałem stare pełne dennice , a nie siatkowe jak mam  teraz .

 

;)

 .... widocznie poprzedni właściciel też 'uważał' ,Tadeuszu, dwuspadowe za naj.... . Ule z ramką

PF

Miałem kiedyś takie ule i jak by co to mogę , podzielić się moimi uwagami na temat gospodarki w nich . Ale przejście w gospodarowaniu ( nie w obsadzaniu) z warszawiaków na Ostrowskiej jest pewnym wyzwaniem dla pszczelarza ? mam na myśli efekt w postaci zbioru miodu miodu. Ale po jednym sezonie w nowych ulach  już będziesz wszystko wiedział.

Link to comment
Share on other sites

Kolejny raz wielodniowe ulewne deszcze spowodowały mocne podniesienie się poziomu wody w Kaczej Dolinie .
Kilkadziesiąt uli było zagrożonych zalaniem .
Niestety nie mam gdzie pasieki na zimę wywieźć ... :( 
Zresztą przy tak rozmiękłych gruntach i tak bym nie dał rady wywieźć kilkudziesięciu uli .
Woda była już 2-3 cm. od większości dennic (cześć uli uniosłem już wcześniej ) 
a różnica poziomów przed groblą i za nią wynosiła około pół metra .
Woda podnosiła się w oczach .
Groblę po ostatnim podtopieniu odrobinę podwyższyłem , ale kiedy w ciągu 3-4 godzin woda podniosła się tak , że zaczęła się przesączać górą  do pasieki nie miałem już wyjścia .
Zdjęcie2519.jpg
Musiałem  podjąć szybką ... trudną decyzję .
Walcząc z czasem i szalejącym orkanem Grzegorz przekopałem się pomiędzy stawami i spuściłem wodę z górnego do dolnego stawu (oczywiście nie całą) .
Woda zalała podwórko i pomieszczenia gospodarcze ( i tak by w ciągu najbliższych godzin zalała) ,
Ale co ważne  "kulminacyjna fala powodziowa" poszła bokiem i nie przeszła przez pasieczysko .

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.