Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

III sezon 2017 /18 czas zacząć.


daro

Recommended Posts

Piotrpodhale  ma rację o tej porze pszczoły powinny mieć spokój.  Z tym, że buckfast tak może się zachowywać po prostu jest mu za gorąco, bo ich jest dużo. Ja mam tak w całej pasiece jeśli chodzi o buckfasta.  Ale, krainki podobnie z tym, że  są mało  aktywne. Moje pasieki są dość specyficzne, bo usytuowane między dwoma jeziorami Otmuchowskim i Kozielskim. Nauczyłem się z tym żyć. Co nie oznacza, że klimat nie potrafi przymrozić a  wichura  drzewa powyrywać z korzeniami.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Piotrpodhale  ma rację o tej porze pszczoły powinny mieć spokój.  Z tym, że buckfast tak może się zachowywać po prostu jest mu za gorąco, bo ich jest dużo. Ja mam tak w całej pasiece jeśli chodzi o buckfasta.  Ale, krainki podobnie z tym, że  są mało  aktywne. Moje pasieki są dość specyficzne, bo usytuowane między dwoma jeziorami Otmuchowskim i Kozielskim. Nauczyłem się z tym żyć. Co nie oznacza, że klimat nie potrafi przymrozić a  wichura  drzewa powyrywać z korzeniami.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

:D

Link to comment
Share on other sites

Macie szczęście, że tak szybko sezon kończycie - u mnie jeszcze trwa do wyciągnięcia pasków z tymolem (dobijanie warrozy z pod zasklepu - oczywiście znam optymalne temperatury do podawania tymolu). Dziś wyciągałem tylko wkładki dennicowe po włożeniu 10 dni temu pasków. U mnie w okolicy popadały/osłabły ludziom pszczoły. Cześć straciła wszystko przed zimą - moim zdaniem warroza/wirusy na 95%. Jak dla mnie rok obfity w warrozę, wbrew temu co na forach czytałem. Ciekawy jestem, czy istnieje podobna korelacja z jakimś czynnikiem u warrozy, jak u kleszczy. Chodzi mi o ich wysyp po 2 latach od synchronizacji dębów, czyli 2018r.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wyniki wczorajszego/dzisiejszego odymiania Apiwarolem - osyp od zera do kilkunastu sztuk. Chyba nie jest źle :-) W pasiece porządki zrobione, trawa skoszona, dzisiaj posadziłem jeszcze 3 wierzby i 4 śnieguliczki, wykopałem 4 dołki pod lipy. Teraz tylko skończyć zabawę z woskiem i pozbijać jakieś 400 ramek - to plan na ten rok :-)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

MAZI widać, że dbasz o zwalczanie warrozy :)

 

Ja przedwczoraj sadziłem kilka owocowych, głównie śliwy, śliwo-nektarynki, czereśnio-wiśnie i tego typu. Rozsiewałem też nasiona z mojego przegorzanu kulistego. Pokosiłem też poletko z miętą i lebiodką pospolitą oraz serdecznikiem pospolitym.

Link to comment
Share on other sites

 W pasiece porządki zrobione, trawa skoszona, dzisiaj posadziłem jeszcze 3 wierzby i 4 śnieguliczki, wykopałem 4 dołki pod lipy. Teraz tylko skończyć zabawę z woskiem i pozbijać jakieś 400 ramek - to plan na ten rok :-)

 

To ja chyba inny kaliber mam bo posadziłem w październiku 140 śnieguliczek, zrobiłem sobie żywopłot. Dodatkowo znajomy lokalny pszczelarz mi powiedział, że nie warto sobie głowy zawracać, żeby pszczołom pomocniczo siać poletka 20x20 metrów roślin pyłko czy miododajnych bo potem pszczoły siedzą na tych roślinach pomimo tego, że wszystko pozbierane zamiast szukać większego pożytku. Czy ty prawda nie wiem, wiosną wysieję przegorzan, żeby mieć pewniejsze wschody, tylko nie mam pojęcia ile nasion na m2 :)

Link to comment
Share on other sites

. Dodatkowo znajomy lokalny pszczelarz mi powiedział, że nie warto sobie głowy zawracać, żeby pszczołom pomocniczo siać poletka 20x20 metrów roślin pyłko czy miododajnych bo potem pszczoły siedzą na tych roślinach pomimo tego, że wszystko pozbierane zamiast szukać większego pożytku. Czy ty prawda nie wiem,

 

Najlepiej czekać jak ktoś zasieje :)

No to niech On zasieje areał odpowiedni., zeby miały ,, większy" pożytek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja się spotkałem nawet z przytykami w moją stronę - po co ja tyle sadzę i sieje tych roślin? Przecież inni pszczelarze nie sadzą i też mają pszczoły ...

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

To ja chyba inny kaliber mam bo posadziłem w październiku 140 śnieguliczek, zrobiłem sobie żywopłot. Dodatkowo znajomy lokalny pszczelarz mi powiedział, że nie warto sobie głowy zawracać, żeby pszczołom pomocniczo siać poletka 20x20 metrów roślin pyłko czy miododajnych bo potem pszczoły siedzą na tych roślinach pomimo tego, że wszystko pozbierane zamiast szukać większego pożytku. Czy ty prawda nie wiem, wiosną wysieję przegorzan, żeby mieć pewniejsze wschody, tylko nie mam pojęcia ile nasion na m2 :)

Ja Ci dam kaliber. W tym roku posadziłem 20 lip, 30 śnieguliczek, 30 wierzb, 8 robinii, 1 jarzębinę. W ciągu 3 lat wyjdzie coś około 40 lip (przyjętych, bo drugie tyle zniszczyły sarny), 15 leszczyn, 50 karagan, 20 amorfy, 600 krokusów, 30 śnieguliczek, 40 wierzb itd. itp. Około 60 lip rośnie w szkółce (czekam aż osiągną 1,5m - wtedy łatwiej założyć osłonkę, 20 wierzb, kilka krzaków moszenki, głogów, klon polny). W doniczkach kolejne 10 lip, 10 jaworów, wierzby itd... W tym roku dosadzę jeszcze lipy, krokusy, przebiśniegi i szafirki.

A codo  znajomego pszczelarza - szkoda słów. Też mam takich pajaców co się śmieją, że sadzę lipy... Tylko, że mi przeżywa zimę 99% rodzin, a im 50%... Ja kupuję nasiona na poplon, a oni karmią w lutym...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.