Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ciągły rabunek


Recommended Posts

Na temat rabunków o tej porze roku już chyba wszystko zostało napisane.

Ale przypomnę jeszcze jedną rzecz o której rzadko wspominamy.

Należy w pasiece starać się trzymać tylko jedną rasę,linię pszczół.

Pszczoły po wymianach matki w pierwszych latach w pasiece dopóki się nie ujednolicą są różne.

Jedne zapobiegliwe, zachłanne i próciają wszędzie, drugie złośliwe i nie dają sobie próciać,

trzecie bardzo łagodne i gościnne wpuszczają wszystkich gości.

Ja od kilku lat biorę matki tylko krainki i z jednego źródła tj. z Brześcia.

U mnie w pasiece nie mam rabunków, ale podejrzewam, że moje latają w gości do innych pasiek.,

z czego też nie jestem zadowolony, bo muszę zapobiegawczo dodatkowo  leczyć.

Oczywiście Bohtyn ma częściowo rację :D . Kiedyś też tak pisałem , jeszcze na Michałowie że w zasadzie staram się ograniczać ilość ras czy linni i niektórzy Koledzy polemizowali ze mną    , że gdzie tak można , że nie ma heterozji i mieszania krwi i pszczoły się wyrodzą i osłabną i najlepiej jest mieć zoo w pasiece wtedy geny się mieszają i jest wszystko w porządeczku ? Jak widać niekoniecznie ? Są przykłady i negatywne  takiego mieszania ? Co nie oznacza że nie mam innych linii pszczół u siebie w pasiece. :D :D

Pozdrawiam

Tadek

Edited by Tadek11
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście Bohtyn ma częściowo rację :D . Kiedyś też tak pisałem , jeszcze na Michałowie że w zasadzie staram się ograniczać ilość ras czy linni i niektórzy Koledzy polemizowali ze mną    , że gdzie tak można , że nie ma heterozji i mieszania krwi i pszczoły się wyrodzą i osłabną i najlepiej jest mieć zoo w pasiece wtedy geny się mieszają i jest wszystko w porządeczku ? Jak widać niekoniecznie ? Są przykłady i negatywne  takiego mieszania ? Co nie oznacza że nie mam innych linii pszczół u siebie w pasiece. :D :D

Pozdrawiam

Tadek

 

Nawet jak będziesz mieć w pasiece jedną linię a będą okoliczności sprzyjające rabunkom to nawet z baranka wyjdzie wilk.

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Nawet jak będziesz mieć w pasiece jedną linię a będą okoliczności sprzyjające rabunkom to nawet z baranka wyjdzie wilk.

 

Oczywiście .Krainka rabuje krainkę , bakfast , bakwasta , mocny słabego, takie prawa natury a my często w tym pomagamy.

Link to comment
Share on other sites

Na temat rabunków o tej porze roku już chyba wszystko zostało napisane.

Ale przypomnę jeszcze jedną rzecz o której rzadko wspominamy.

Należy w pasiece starać się trzymać tylko jedną rasę,linię pszczół.

Pszczoły po wymianach matki w pierwszych latach w pasiece dopóki się nie ujednolicą są różne.

Jedne zapobiegliwe, zachłanne i próciają wszędzie, drugie złośliwe i nie dają sobie próciać,

trzecie bardzo łagodne i gościnne wpuszczają wszystkich gości.

Ja od kilku lat biorę matki tylko krainki i z jednego źródła tj. z Brześcia.

U mnie w pasiece nie mam rabunków, ale podejrzewam, że moje latają w gości do innych pasiek.,

z czego też nie jestem zadowolony, bo muszę zapobiegawczo dodatkowo  leczyć.

Pozdrawiam PK

  • Lubię 8
Link to comment
Share on other sites

 

 

A chów wsobny to każdy wie czym grozi przy każdej hodowli zwierząt.

To podstawa hodowli . Linia czysta .Nazywa się to stopniem imbredu . Linie czyste to podstawa dalszej pracy i krzyżówek. Zbyt wysoki jego stopień powoduje występowanie różnego rodzaju wad. U pszczół czerw rozstrzelony bo robotnice zjadają larwy wadliwe. Co do paproków i rabunków to bohtyn napisał - wylotki na jedną pszczołę , skłonności genetyczne też ale jak się dba to to się ma. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%B3w_wsobny

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie przesadzajcie z tym chowem wsobnym, moje pszczoły stoją na w tej chwili na czterech miejscówkach, w zasięgu ich lotu jest po kilka mniejszych lub większych pasiek, wiosną zawożę część uli na rzepak a tam stoi kilkaset uli innych pszczelarzy, chyba że u was są pustynie pszczele, napiszcie gdzie to zawiozę swoje  :D . Ojciec mój przez ok 50 lat pszczelarzenia nigdy nie kupował matek (chciał bym mieć takie pszczoły i efekty jak on, ale to były inne czasy przede wszystkim nie było warozy)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ojciec mój przez ok 50 lat pszczelarzenia nigdy nie kupował matek

 

Tak i  pogardliwe  stwierdzenia - pszczelarz co matek nigdy nie kupował. Wychów matek i selekcja w swoim terenie to podstawowa sprawa. Od czasów Twojego ojca zmieniło się dookoła wszystko  POŻYTKI . Mój pradziadek przed wojną kupował hodowlane mówiła prababcia że - dureń krowę za nią dał.

Link to comment
Share on other sites

Nie przesadzajcie z tym chowem wsobnym, moje pszczoły stoją na w tej chwili na czterech miejscówkach, w zasięgu ich lotu jest po kilka mniejszych lub większych pasiek, wiosną zawożę część uli na rzepak a tam stoi kilkaset uli innych pszczelarzy, chyba że u was są pustynie pszczele, napiszcie gdzie to zawiozę swoje  :D . Ojciec mój przez ok 50 lat pszczelarzenia nigdy nie kupował matek (chciał bym mieć takie pszczoły i efekty jak on, ale to były inne czasy przede wszystkim nie było warozy)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie przesadzajcie z tym chowem wsobnym, moje pszczoły stoją na w tej chwili na czterech miejscówkach, w zasięgu ich lotu jest po kilka mniejszych lub większych pasiek, wiosną zawożę część uli na rzepak a tam stoi kilkaset uli innych pszczelarzy, chyba że u was są pustynie pszczele, napiszcie gdzie to zawiozę swoje.

skoro tak jest to skąd biorą się takie matki naturalnie unasiennione z dużym pokrewieństwem.kiedys kupiłem matkę unasieniona naturalnie po jakimś czasie czerw zrobił się rozstrzelany, dzwonię więc do hodowcy,a on mówi że zbyt duże pokrewieństwo z trutniami przy unasienianiu że matkę trzeba wymienić lub zabić i wychować jej córkę i będzie super.Tak zrobiłem i rzeczywiście jest ok. Dobra tylko skąd w pasiece reprodukcyjnej przy naturalnym unasienianiu zbyt wysokie pokrewieństwo skoro jak piszesz w koło tyle możliwości.
Link to comment
Share on other sites

 

 

kiedys kupiłem matkę unasieniona naturalnie po jakimś czasie czerw zrobił się rozstrzelany, dzwonię więc do hodowcy,a on mówi że zbyt duże pokrewieństwo z trutniami przy unasienianiu że matkę trzeba wymienić lub zabić i wychować jej córkę i będzie super.

Kurcze ale talent do ściemy. Facet sprzedał Ci matkę źle unasienniono lub starą z redukcji i zrobił z Ciebie w żywe oczy wałka. Matka albo stara albo źle się unasienniła tak czy siak powinien wysłać Ci nową . Talencior , nie kupuj więcej. Kiedyś kupowałem Minesotę jedną zamówiłem u Szczupaka ( nick  z ambrozji ) jedną w Niemczech ale znalazłem ogłoszenie z Biłgoraja . Facet proponował różne rasy . Pomijając to że miesiąc wysyłał , to jego Minnesota , Sklenar i jeszcze inna krainka biologicznie , wyglądem niczym się nie różniły. Jak facet potrafił ściemniać to głowa mała. Dopiero jak mu ładnie  powiedziałem żeby nie fanzolił i podałem adres w Niemczech gzie kupiłem i jak wygląda prawdziwa przestał odbierać telefon.  :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To jeszcze uściślę - to taka rodzina już nie ma matki  ( zabita)  lub jest tak słaba że nie warto sobie zawracać głowy. Dobrze przygotowane rodziny nie dają się wyrabować jak mają tak wylot jak pisze bohtyn . Jak się dają to pies ich trącał z taka pszczołą.

Polemika to zawsze jest wskazana.

Witam. @Daro W maju zrobilem odklady, jedno ramkowe. Koncem lipca wszystkie poza jedna rodzina byly mega silne. Ta jedna rodzina ciagle byla rabowana. Przekladanie w inne miejsca na pasiecy nic nie pomagalo. Dwa razy uratowalem matule bo by ja "zagryzly "podczas rabunku.  W uliku weselnym zostala garstka pszczol i moze 50 szt.czerwiu. Szkoda bylo mi jej zabijac wiec zrobilem piecio ramkowy odklad. Polaczylem na gazete z resztka pszczol z ulika weselnego. Dwa dni po tym, sprawdzam. Cala swita matki lezy przed odkladem, ale matula przyjeta!  Do zimy poszly na 15 ramkach. Matka czerwila jak rakieta i urosla 2 razy.  Zobaczymy czy przezimuja bo to sierpniowy odklad.  Jak nie to chociaz 10 ramek z pokarmem zyskam(+5 jakie dostaly) Pszcoly czasem nas lubia zaskoczyc. :-)  Powodzenia

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nigdy nie robiłem odkładów jedno ramkowych .

Witam. Koncem kwietnia wybralem sie na wczasy . Musze powiedziec ze to nie byl dobry czas na wakacje, zaraz po przyjezdzie jedna rodzina sie wyroila. druga wysoko w stanie rojowym.mysle ze to ciasnota byla przyczyna rojki. 15 maja z drugiej rodziny zrobilem 5 jedno ramkowych odkladow. Za porada Arkadiusz Mendel na YT "film odklady jedno ramkowe" Koncem lipca mialem 3 korpusy pszczoly. Pewnie bym utargal jeszcze 1 korpus miodu z Nawloci ale nie bardzo wiedzialem jak to "sie je"  Lub poprostu wymagalo za duzo pracy bo rodziny ciagle byly dokarmiane cukrem. Pewnie musial bym zabrac im te wszystkie stare pelne ramki (15-20). Gdzie ja pomieszcze sto pelnych ramek na 6 tygodni az sie nawloc skonczy. I tak nie odbylo sie bez problemow. Poczatkiem sierpnia myslalem ze juz troche wychamuja wiec nie dostaly czwartego korpusa. (2 pelne +nadstawka3/4) . Dwie rodziny(z tych pieciu) weszly w stan rojowy.  Zabralem po korpusie (zrobilem dwa odklady) i stan rojowy opanowalem.  Mysle ze jedno ramkowe odklady zrobione w pierwszej polowie maja, przy dobrej opiece (10 kg. cukru na rozwoj) dojda do sily do zimy. Te problemy na wiosne zmusily mnie do dzialania, dzieki czemu zyskalem troche doswiadczenia. Wychodowalem przy okazji 10 matek.  Powodzenia 

Link to comment
Share on other sites

 

Ja nigdy nie robiłem odkładów jedno ramkowych .

Ja raz aby suszu pilnowały. W sierpniu na drzewie siedziały bom nie zaglądał.

Beeman - dlatego mam pszczoły bo się człek nie nudzi choć nie raz siniaki na czole. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.