Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kaukaz


ArCzi

Recommended Posts

Też chciałem w tym roku jedną rodzinę tej rasy. Pytałem w maju u Pana Różańskiego o odkłady. Odpowiedź - odkładów nie sprzedajemy. Matek unasienionych jeszcze nie mieli a nieunasienionych nie chciałem bo pszczoła i tak byłaby krzyżówką z moimi kraińskimi trutniami. Potem jakoś sobie odpuściłem. Też chętnie poczytałbym opinie tych, którzy je trzymają albo trzymali.

Waldek  

Link to comment
Share on other sites

Pytałem w maju u Pana Różańskiego

Małe sprostowanie .

U Piotra Różyńskiego a nie Różańskiego z Kraśnika !

Piotr ma jedyną w Polsce hodowlę matek wyłącznie kaukaskich :)

A prywatnie ... to bardzo sympatyczny gość ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Wszędzie pisze, że pszczoły kaukaskie lepiej sprawdzą się w leżakach, bo niechętnie przechodzą do nadstawek. Czy w takim razie nadają się w ogóle do uli takich jak u mnie, czyli 1/2 D? Koleżanka ma kilka rodzin i bardzo pozytywnie o nich mówiła. To osoba bardzo zajęta, bo dużo pracuje zawodowo, ma rodzinę i ma naprawdę bardzo mało czasu dla pszczół, więc niewiele czasu im poświęcała, bo też nie musiała, żadna się nie wyroiła. Więc chyba rzeczywiście są samoobsługowe, jak niektórzy mówią. Miodu trochę przyniosły, a jaki był zeszły rok każdy wie. Wydaje mi się, że mogą się sprawdzać na naszych pożytkach, choć może za wcześnie na ocenę po 1 sezonie. Ale chętnie bym sobie jedną rodzinę na próbę kupiła lub matkę do odkładu.  Ale nigdzie w necie na filmach nie znalazłam, żeby ktoś miał je w korpusach  1/2. Koleżanka ma inne ule, jakieś starego typu, z pełnym korpusem a w dodatku są wmontowane w budynek pasieczny, więc do zimowli ma zupełnie inne warunki niż ja. A ponoć Kaukaskie gorzej zimują niż Krainki.  A jaka jest Wasza opinia?       

Link to comment
Share on other sites

 

15 godzin temu, ikop74 napisał:

Wszędzie pisze, że pszczoły kaukaskie lepiej sprawdzą się w leżakach, bo niechętnie przechodzą do nadstawek.

Prawdziwy Kaukaz miał w genach by iść z miodek w bok miodni - rzekomo przez to, że w naturalnych warunkach osiedlały się roje w dziuplach przewróconych drzew? Tak podobno... 

 

15 godzin temu, ikop74 napisał:

Koleżanka ma kilka rodzin i bardzo pozytywnie o nich mówiła. To osoba bardzo zajęta, bo dużo pracuje zawodowo, ma rodzinę i ma naprawdę bardzo mało czasu dla pszczół, więc niewiele czasu im poświęcała, bo też nie musiała, żadna się nie wyroiła.

Podobno Prawdziwe kaukazy nie tworzą tak silnych rodzin jak "nasze" pszczoły, a przez to mają luźniej w ulu więc jeden współczynnik do rojenia odpada. To nie znaczy, że się nie roją

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Nie ma problemu, żeby trzymać kaukazy na ulach korpusowych, ale warto wówczas przenosić ramki z czerwiem nad kratę, albo co jakiś czas zrzucić matkę pod kratę, czerw przenosząc wyżej. Po prostu kaukazy składują miód przy czerwiu a nie nad, ale jak czerw się wygryza to szybko komórki napełniają. Miałem kaukazy na wlkp pełnym i z połówkami i dało radę sporo miodu nabrać, ale nie odpowiadał mi wosk o konsystencji piasku. Do tej pory nie wiem jak one tak ten wosk wytwarzały, ale był zarówno w odsklepinach jak i w samych ramkach.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.