Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Michał

Miśkowa Pasieka

Recommended Posts

Cześć Kolegom i Koleżankom pszczelarskim forumowiczom. Z kilkoma z Was znam się pewnie osobiście, z kilkoma z innych forów internetowych a kolejnych chętnie poznam.

Widzę, że jest tutaj liczne grono pszczelarzy gospodarujących na ulach wielkopolskich obniżonych do ramki wysokości 18cm. Bazuję na jednościennych ulach tej wielkości i chętnie wymienię doświadczenia. Ponadto pichcicie miody pitne, co czynię i ja zatem liczę na owocne dyskusje.

Pszczołami zajmuję się od 2010 roku z większymi i mniejszymi sukcesami. Mam nadzieję, że kolejne przeżywać będę mógł w Waszym gronie.

Witaj Michał.

Miło Cię widzieć w naszym gronie. Mam nadzieję, że zagościsz na dłużej! Powodzenia!

Witaj Michał - ktoś zawsze pomoże lub będzie sie starał pomóc. Krzyżakiem sie nie przejmuj on tak zawsze do każdego :P :P :P

Witaj Michał :)

Rzeczywiście jest nas tu kilku co gospodaruje na 18 -tce . I miło nam będzie podyskutować na temat takiej gospodarki i w ogóle na każdy temat z zakresu pszczelarstwa.

Pozdrawiam

Tadek

Witaj Michale.
Ja oprócz ramki wlkp. mam jeszcze w pasiece ramkę obniżoną do 19cm.
I z roku na rok mój kręgosłup coraz bardziej się ku nim skłania .

Witam! Ja mam wielkopolskie z których rezygnuję na rzecz Dadanta 1/2. Nie tylko ze względu na kręgosłup. Jeszcze raz witam!

Witam! Ja mam wielkopolskie z których rezygnuję na rzecz Dadanta 1/2. Nie tylko ze względu na kręgosłup. Jeszcze raz witam!

Pozwolisz, że będę Ciebie szczególnie obserwował, a czasami pytał, bo też będę się zmagał z Dadantami 1/2, od przyszłej wiosny.

Z tą tylko różnicą, że nie jestem przekonany do innych materiałów niż drewno.

Pozdrawiam

Siema Michał ;) ja juz na druga zimę szykuje swoje 18 :) więc na bank możemy pogadać o gospodarce na tej ramce, oczywiście tylko drewno z pojedynczej dechy. Ja zazimowalem swoje dziesięć 18 na dwa razy 5 lub 6 ramek, zobaczymy co to będzie na wiosnę pewnie większość będzie do opchniecia niestety :(

Ps. W Italii jeszcze późne lato grobo po północy 15 stopni :) Pozdrawiam

Dziękuję za sympatyczne powitanie. Postaram się udzielać w ramach możliwości i wiedzy, którą systematycznie rozszerzam.

Jestem zwolennikiem uli drewnianych, naturalnych. Większość to jedna decha, ale nie wykluczam, że kiedyś nabędę kilka słomianych - tak dla szpanu ;)

Co do postów o ulu 1/2 Dadanta. Miałem podejście do tego ula, ale ramka w ogóle nie leżała mi w ręce. Jakaś krótka, niewygodna... Będąc w Czechach chwyciłem langstrotha 2/3 i ten korpus jak i ramka wydały mi się doskonałe. Ramka nieco wyższa, nieco dłuższa. Mam kilka tych uli na ramkach bez węzy oraz na plastikach - był problem z nabyciem normalnej węzy. Tak dla zabawy prowadzę te rodzinki. Brak infrastruktury pasiecznej na ten moment by wchodzić bardziej w ten typ ula.

Ramka nieco wyższa, nieco dłuższa

A co Ci dali bo dadant i Langstroot to taka sama długość ramki. Nie ma większej , dłuższej.

A co Ci dali bo dadant i Langstroot to taka sama długość ramki. Nie ma większej , dłuższej.

Dadant - 435mm

Langstroth - 448 mm

Jak widać różnica jest na długości o wysokości nie wspominając.

Daro, biorąc pod uwagę polską normę masz rację, jednak na świecie Dadant to ramka 435mm a Lang 448mm. Niby nie dużo, ale jednak. 1/2 dadanta to w Polsce 435x145mm, lang 2/3 to zaś 448x159mm. Zamieszam jeszcze bardziej - na świecie nadstawka w Dadancie nie ma wysokości 145mm tylko 168mm.

Ja żyję w Polsce i kieruje się tym co można kupić i jak jest przyjęte. TU to to samo 435 mm ta i ta w całej Europie też. Forum w Polsce i tym się kierować trzeba . Można robić wszystko ale to nie jest przyjęty standard .

P.S. potem kłopoty i koszty bo ciężko kupić od ręki no i cena zawsze wyższa.

Ja żyję w Polsce i kieruje się tym co można kupić i jak jest przyjęte. TU to to samo 435 mm ta i ta w całej Europie też. Forum w Polsce i tym się kierować trzeba . Można robić wszystko ale to nie jest przyjęty standard .

P.S. potem kłopoty i koszty bo ciężko kupić od ręki no i cena zawsze wyższa.

Kiedyś pewnie było tak jak mówisz, dzisiaj kupisz w Internecie wszystko czego Ci potrzeba. Sedlaczek jak przyjeżdża na wykłady też targa ze sobą właśnie te światowe standardy a nie polskie. Polbart też ma ul o ramce 448 a nie 435. Nie żebym jakoś upierał się, że ma być tak a nie inaczej. Stwierdzam fakt, że polski langstroth to nie lang i tyle. To mieszanka Dadanta i Ostrowskiej.

435 to żaden Langstroth nie mówiąc już o jakimś "standarcie polskim". To zwykły Dadant o obniżonej race.

Langstroth to 448mm. To że kilku leniwców produkuje DD i nazywa go LN o niczym nie świadczy.

"Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Peweksami."

Będąc w Czechach chwyciłem langstrotha 2/3 i ten korpus jak i ramka wydały mi się doskonałe.

Ramka nieco wyższa, nieco dłuższa.

Mam kilka tych uli na ramkach bez węzy oraz na plastikach - był problem z nabyciem normalnej węzy.

Nie ma już problemu .

Są w Polsce producenci węzy , którzy zrobią taki wymiar jaki jest potrzebny .

Np Miód Podkarpacki z Krosna

Michał cieszę się, że tu zawitałeś :) W przyszłym sezonie będę testował tą Agę 3, którą mi kiedyś poleciłeś.

Robi_Robson, dzięki za informację. Do tej pory o tym nie wiedziałem.

Xpand, testuj! Bardzo jestem ciekawy jak sprawdzi się w Twoim rejonie i gospodarce. Osobiście uważam, że z polskich pszczół jest ona najciekawsza - no może przesadzam, bo nie wszystkie sprawdzałem, al

Hej,

3/4 jak dla mnie byłyby za duże. Wówczas gniazdo na 2 korpusach byłoby zbyt obszerne i zakładam, że nie miałbym zbyt wiele miodu. Ponadto mając wlkp 18tki widzę jak one są sklepione i ciut niższa ramka znacznie ułatwia tutaj sprawę.

Lang 2/3 bardzo mi pasuje, więc w przyszłym roku dokładam kolejne rodzinki na tej ramce.

A skąd pomysł u Ciebie na kombinowanie z ramkami? Pytam z ciekawości, bo każdy ma inne - ciekawe powody :D

Witam.

Wielkopolska ramka nie bardzo sprawdzała się na moich pożytkach, była za duża (za wysoka), natomiast na zimowlę na jednym korpusie była za niska, 17-stka pod tym względem jest lepsza, ale dużo przy niej pracy, a i zimowla jest średnia. Warszawskie zwykłe też testowałem, moim zdaniem dobry ul, ale do stacjonarnej pasieki. Langstroth mnie zaskoczył szybka obsługą, 3 tygodnie później pszczoły wpadły w nastrój rojowy niż w ulach wlkp 17cm i łatwiej było opanować nastrój niż w 17-stkach, w razie słabego wziątku mogłem ograniczyć go na 1 korpus, co dało pojemność gniazda podobną do ula Ostrowskiej, zimowla też jest dobra. Znajomy mnie namówił na ten ul, przyznam, że wydawało mi się, że ten ul nie będzie nadawał się na słabe pożytki :P.