Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

NIK o wsparciu pszczelarstwa


Recommended Posts

W internecie na stronie NIK znalazłem taki opis naszej rzeczywistości (publikacja 10 sierpnia 2017)  - polecam zapoznanie się z uwagami i wnioskami tak bardzo zbieżnymi z naszymi bolączkami i tym co sami mówimy.

 

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-wsparciu-pszczelarstwa.html

 

Drugi link do artykułu "Pszczoły- gatunek, który potrzebuje wsparcia

 

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/pszczoly-gatunek-ktory-potrzebuje-wsparcia.html

Link to comment
Share on other sites

Według mnie liczba pszczelarzy wzrosła o mniejszą wartość niż wynika z raprtu tylko więcej się rejestruje ze względu na programy wsparcia. Podobnie z liczbą pni - kto sprawdza ile faktycznie ich jest?? Ile zgłosisz tyle "masz" a im więcej zgłosisz tym większa dotacja... Ale generalnie raport dla nas dobry, ale co z tego wyniknie? Wzrost produkcji miodu? A może napływ miodu z zagranicy sprzedawanego pod szyldem Made in Poland? Dlaczego jest tak dobrze a pszczelarze tego nie czują?

Link to comment
Share on other sites

Tezy pokontrolne oczywiście słuszne ! Z jedną uwagą odnośnie starzenia się wieku pszczelarzy i liczby młodych pszczelarzy podejmujących to zajęcie , w moim Stowarzyszeniu  w ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby młodych pszczelarzy prawie o 50% sadząc po nowo zarejestrowanych członkach  :) . Pszczelarstwo staje się modne , ale też wielu młodych może porzucić to zajęcie po pierwszych niepowodzeniach , jeżeli nie będzie wsparcia państwa i chodzi mi  głównie o opiekę weterynaryjną i pomoc państwa nad wprowadzeniem nowych leków dopuszczonych do stosowania w pszczelarstwie. Rejestracja pasiek owszem ale ile ja znam takich  nie zarejestrowanych u PLW , chociaż jest wymóg taki zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych. 

Link to comment
Share on other sites

Tezy pokontrolne oczywiście słuszne ! Z jedną uwagą odnośnie starzenia się wieku pszczelarzy i liczby młodych pszczelarzy podejmujących to zajęcie , w moim Stowarzyszeniu  w ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby młodych pszczelarzy prawie o 50% sadząc po nowo zarejestrowanych członkach  :) . Pszczelarstwo staje się modne , ale też wielu młodych może porzucić to zajęcie po pierwszych niepowodzeniach , jeżeli nie będzie wsparcia państwa i chodzi mi  głównie o opiekę weterynaryjną i pomoc państwa nad wprowadzeniem nowych leków dopuszczonych do stosowania w pszczelarstwie. Rejestracja pasiek owszem ale ile ja znam takich  nie zarejestrowanych u PLW , chociaż jest wymóg taki zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych. 

Większość tych młodych idzie za modą... Jak pytasz we wrześniu czy karmi to ma zamiar zacząć. Jak pytasz ile dał to mówi 5 kg inwertu... A na pytanie o walkę z warrozą to dymił ale kiedy i jak to nie wie... No i na koniec - kupiłem w programie 2016/2017 miodarkę, zapłaciłem w marcu i do dziś nie zobaczyłem nawet 1 zł zwrotu... Urzędy mają czas...

Link to comment
Share on other sites

Większość tych młodych idzie za modą... Jak pytasz we wrześniu czy karmi to ma zamiar zacząć. Jak pytasz ile dał to mówi 5 kg inwertu... A na pytanie o walkę z warrozą to dymił ale kiedy i jak to nie wie... No i na koniec - kupiłem w programie 2016/2017 miodarkę, zapłaciłem w marcu i do dziś nie zobaczyłem nawet 1 zł zwrotu... Urzędy mają czas...

No właśnie wiedza i doświadczenie nie idzie w parze z młodością i modą :)  A zwrot pewnie niedługo otrzymasz  :D  bo zbliża się koniec roku i księgowi muszą to zamknąć w tym roku  :D 

Link to comment
Share on other sites

kupiłem w programie 2016/2017 miodarkę, zapłaciłem w marcu i do dziś nie zobaczyłem nawet 1 zł zwrotu... Urzędy mają czas...

Nie dziw się .

To są pieniądze i wymóg bardzo dokładnej i skrupulatnej biurokracji . Jeden mały błąd i później jest kilka dni szukania w papierach .

W Warm.-Maz. na przykład refundacjami zajmują się tylko dwie panie , które prowadzą całą papierkową robotę Wojewódzkiego Z.P.

Do tego , prowadzą sklep pszczelarski , skup i wymianę wosku  i jeszcze maja tysiąc innych obowiązków .

Całe województwo tak naprawdę w ich rękach .

Podziwiam je , że to wszystko ogarniają .

Raz refundacja wpływa na konto już wakacje , a innym razem w grudniu . .

Ale wpływa zawsze .

Ja też jeszcze czekam .

Później dostanę ... dłużej będę miał ;)

Link to comment
Share on other sites

Tylko jak rolnik kupi maszynę w ramach PROW to ma zwrot w 30 dni... Pszczelarz może czekać chociaż kwoty nieporównywalne. Już wiem dlaczego Daro ma te wszystkie programy w czterech literach...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.