Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dotacje do zakupu sprzętu


Recommended Posts

Ciekawe czy będzie dziś odpowiedź jak nazwa działu forum :P.

 

Mam pytanie o normy prawne i ewentualnie czy ktoś się orientuje jak to jest z dofinansowaniami/zwrotem za zakup uli. Ogólnie załóżmy, że wszystkie wymogi się spełnia, dołącza do zrzeszenia/stowarzyszenia i stara o zwrot czy zgłasza zapotrzebowanie. Jak to jest w odniesieniu do ubiegania się w przyszłym okresie o dofinansowanie z tytułu młodego rolnika przy przejmowaniu gospodarstwa? Wiele innych dofinansowań eliminuje możliwość ubiegania się o to dofinansowanie i interesuje mnie jak jest w tym wypadku.

Link to comment
Share on other sites

Normy prawne na pewno w necie są chociażby :

http://www.pkzp.bydgoszcz.pl/download/warunki.pdf

Tylko że "nowa zmiana"  przeprowadziła z początkiem roku zmiany organizacyjne likwidując Agencje Rynku Rolnego i w jej miejsce tworząc Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z nowym zarządami i nowymi porządkami. Więc najlepiej spytaj swojego Prezesa Koła czy Stowarzyszenia pszczelarskiego o aktualny stan prawny pomocy pszczelarzom ewentualnie w terenowych oddziałach ARiMR  . Bo jakieś szczegółowe informacje w tym zakresie nie są jeszcze powszechne i nawet nie wszyscy prezesi znają te szczegóły które tak naprawdę są jeszcze tworzone w gabinetach jak chociażby listy leków refundowanych ??  Ale oczywiście ogólne zasady pomocy i dofinansowania pszczelarstwa mają się podobno nie zmieniać , tylko że diabeł tkwi zawsze w szczegółach :D Swoją drogą prezes mojego Stowarzyszenia pszczelarskiego  obiecał na najbliższym spotkaniu pszczelarskim podzielić się najnowszymi informacjami w tej sprawie a spotkanie to będzie w ostatnią niedzielę października.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

ARiMR już istnieje długi czas, że ARR ma zostać zlikwidowane celem "modernizacji" systemu to wiedziałem, tylko dzięki tej upraszczającej "modernizacji" ma zostać zatrudnionych więcej urzędników. Czyli dmuchając na zimne to najlepiej byłoby zarejestrować pasiekę i starać się o dofinansowanie na np. ojca, bo na żonę też nie, gdyż przepisy określają, że małżonek też nie może wcześniej otrzymać dofinansowań.

 

Że normy prawne są i ogólne przepisy to wiem, ale wiem też że przepisy przepisami (według obecnych przepisów dofinansowania do zakupu sprzętu pszczelarskiego nie uniemożliwiają skorzystania z młodego rolnika), ale interpretacje przepisów urzędników idą zupełnie innym torem, dla tego też chciałem zapytać czy ktoś tak z obecnych forumowiczów wcześniej robił i czy były jakieś problemy.

Link to comment
Share on other sites

Oj nie byłbym pewny że można dwie sroki . Poszukam umowy ale było coś o nie korzystaniu ze wsparcia dla rolników. Ale jakiego , nie wiem .

P.S. Nie można korzystać z PROW czyli reszta tak a urzędnik ma pokazać przepis.

Link to comment
Share on other sites

Ja, jak bym miał otrzymać wsparcie 100tys., złociszy, to z dotacjami na pszczoły dałbym sobie spokój.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

W rolniczym jest tak, że nie można skorzystać z dofinansowania do sprzętu, ani modernizacji gospodarstwa przed otrzymaniem młodego rolnika. 

 

Młodego rolnika mam zamiar brać za +- 5 lat. Przez ten czas mógłbym wyposażyć należycie pasiekę i nie ukrywam, że przydałoby się dofinansowanie, tym bardziej, że środki otrzymane na rozwój gospodarstwa nie będą mogły być wykorzystane na rozwój pasieki bo niejako pasieka formalnie nie będzie podnosiła rentowności gospodarstwa do momentu przekroczenia 80 uli. Tak więc po prostu trzeba będzie zrobić żonglerkę własnością pasieki dla świętego spokoju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.