Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

przegorzan kulisty z facelią i nostrzykiem


Recommended Posts

Wysiałem teraz ręcznie  6kg przegorzanu na około 1 ha  nie bronowałem jeszcze tego. Czy mogę wczesną wiosną w te same miejsce zasiać facelię z nostrzykiem ? czy nie ma to sensu. Czy tam gdzie siałem przegorzan to już zostawić i nic nie siać?Pole przed siewem było poorane w tym roku występowało duże zachwaszczenie.

Link to comment
Share on other sites

Wg moich wiadomości , a nie jestem ogrodnikiem , ale czytałem że rośliny te powinno się  siać oddzielnie. Ale proponował bym najpierw te pole odchwaścić. Przegorzan się raczej sieje na nieużytkach bo jest rośliną wieloletnią i wysoką i nie ma specjalnych wymagań glebowych..

Link to comment
Share on other sites

Przegorzan nie jest rośliną ozimą w związku z czym jego wschody wiosenne po takim zbiegu mogą być ograniczone. Najlepiej było zrobić uprawę wiosną i wtedy wysiać i zachwaszczenie mniejsze i kiełkowanie pewniejsze. Nie radzę wysiewać dodatkowych roślin w to samo miejsce z tego względu, że wiosną jeśli nasiona przegorzanu będą miały ograniczony dostęp do światła przez kiełkowanie innych roślin to wschody będą słabsze. Do tego często bywa, że rośliny wytwarzają substancje do gleby ograniczające wzrost innych roślin w okolicy, jakie rośliny mają wpływ na kiełkowanie przegorzanu nie wiem. Z drugiej strony i tak będziesz miał problem z zachwaszczeniem, bo nie użyjesz nic do zwalczania chwastów (trawy raczej nie zarosną go wiosną, a chwasty dwuliścienne a herbicydy na chwasty dwuliścienne zwalczą i przegorzan). W mojej opinii w przyszłym roku będziesz miał wschody przegorzanu na spółkę z chwastami, ale tak czy siak coś z tego co posiałeś powinno wyrosnąć.

 

Jeśli wysiałeś go na torfy/gleby organiczne to nie spodziewałbym się prawie wcale jego wzrostu wiosną. Na glebie mineralnej powinien dotrzymać.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

piotr610, obawiam się, że ciut za późno posiałeś ten przegorzan. Może nie zdążyć rozwinąć rozety do zimy.

Zazwyczaj przegorzan sieję w sierpni / wrześniu - mam ten dwuletni. Do października / listopada ładnie się rozwija i później czeka wiosny. Startuje dość szybko. Kwitnie w zależności od aury lipiec / sierpień.

Bardzo ważne przy siewie jest wcześniejsze namoczenie nasion na ok 24-36h. Procent wschodów jest niemal 100% wówczas.

Link to comment
Share on other sites

Przegorzan wieloletni nie jednoroczny.Przegorzan zagłusza większość roślin .

 

 

Jak już wykiełkuje to pewnie tak.

 

Namaczanie, mrożenie itd. to stratyfikacja i masz rację, rośliny nie wieloletnie wysiewane jesienią powinny wykiełkować aby zdążyć zmagazynować zapasy na zimę. Nie wiem jak jest z trwałością nasion przegorzanu w glebie, bo niektóre chwasty to i 50 lat mogą sobie spokojnie siedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi i pomoc. W takim razie już nic nie będę dosiewał do przegorzanu. Zostawię jak jest tylko pobronuję.  Zobaczymy jak sobie poradzi z zachwaszczeniem.

Na początku miałem plan prysnąć na wiosnę opryskiem na chwasty chwastox lub rundup i dopiero posiać przegorzan. Zawsze oprysk wiosenny zmniejszyłby zachwaszczenie. ale  w sieci przeczytałem, że jak posieję na zimę to na wiosnę lepiej wystartuje i im dłużej leży tym gorzej kiełkuje. Stąd pomysł na wysiew  04.11.2017 roku.

Moja wina najpierw mogłem się zapytać a potem zrobić.

Link to comment
Share on other sites

U mnie przegorzan rośnie głównie na torfie .
Doskonale sobie radzi w chwastach .
Przebija się nawet pomiędzy jeżynami i sidą (ślazowiec pensylwański)
Na zdjęciu widać jak bezproblemowo się przebił ponad jeżyny.

Sam się rozsiewa praktycznie do końca września .
Mimo , że orkan Grzegorz mocno dmuchał , to do tej pory na niektórych roślinach sterczą jeszcze ostatnie "pędzelki" (nasiona) .

Taka ciekawostka .
Rok temu suszyłem nasiona w cieniu gruszy na hamaku .

Wiatr rozwiał trochę podsuszonych nasion po trawniku .
Kiedy jakiś czas po tym kosiłem w pobliżu trawnik zauważyłem dosłownie dywan z siewek .
Było wtedy stosunkowo sucho . Stanowisko w cieniu drzew . A nasiona w twardej darni pięknie skiełkowaly .
Niestety nie zrobiłem zdjęcia siewek .
Ale były ich setki , a może nawet tysiące :)
Przegorzan naprawdę doskonale sobie radzi w trudnych warunkach
 

Link to comment
Share on other sites

Przegorzan jest byliną wieloletnią , która jak większość bylin kwitnie w drugim roku wegetacji. Wysiewa się najlepiej teraz , późną jesienią , lub wczesną wiosną jak tylko rozmarznie ziemia. Dlaczego ? A bo nie boi się mrozu i wschodzi przed chwastami. Zimowanie w ziemi wyraźnie mu służy i startuje wtedy najwcześniej jak tylko można . Problem to tylko  siew 6kg/ha. To duże nasiona i chyba będzie rzadko jak słupy telegraficzne . Chwasty go zakryją , ale możesz je skosić żeby  światło docierało do przegorzanu . Ponieważ posiałeś rzadko , bez problemu możesz wiosną posiać facelię. Nostrzyk to raczej nie bo wysoki, a dwuletni odpada. Miałem wsiewkę facelii , ale teraz to przegorzan już wydusił nawet perz.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Dziękuję za odpowiedzi. Jednak nie mozna siać wszystkiego razem. Z facelii i nostrzyka posianego na zimę wiosną nie było śladu. Przegorzan pokielkował ale tez w niewielkiej ilości . Chyba że za mało nasion posiałem przegorzanu 6kg na ha .

Chciłem zrobić wszystko za 1 razem a musiałem teraz wjecha c kultywatorm i posiac jeszcze raz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.