Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wspólna akcja


Recommended Posts

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł rozwieszania na drzewach, za pomocą taśmy klejącej, aby nie kaleczyć drzew, ulotek informacyjnych A4 o pszczołach, a konkretnie o roślinach, jakie są im są potrzebne. Chodzi mi tutaj o to, aby uczulić ludzi na problemy pszczół i zachęcić do sadzenia roślin i drzew miododajnych/pyłkodajnych. Takie ulotki można by też zanieść do Urzędu Miasta i Gminy - szczebel samorządowy jest ważny. 

 

Chciałbym, aby każdy pszczelarz mógł ściągnąć taki plik i wydrukować sobie go na drukarce czarno-białej lub kolorowej (na jednej i drugiej musi to dobrze wyglądać), a potem rozwiesić w swojej okolicy. Aby taka ulotka dłużej przetrwała, warto ją ubrać w koszulkę foliową.  Potrzeba nam osoby, która stworzy jakieś fajne logo na samą górę A4 + razem musimy ułożyć jakiś tekst, który będzie zawierał.

 

1) Krótką informację na temat tego ile żywności "produkują" pszczoły. Co nam dają i jak są ważne.

2) Jakieś fajne hasło w stylu "Pomyśl o swoich dzieciach i rodzinie - wspomóż pszczoły już dziś"

3) Listę pożądanych roślin i drzew, które można sadzić, aby pomóc naszym skrzydlatym podopiecznym.

4) Dodatkowe informacje, które uważacie za ważne.

 

Cała ulotka musi być zgrabna, rzeczowa i przejrzysta, aby ludziom chciało się ją przeczytać. Najlepiej jakby "grafik" to jakoś fajnie wkomponował w plik .pdf lub/i .doc

 

Czekam na Wasze propozycje fragmentów ulotki lub jej całości.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jak by zalaminować to byłoby trwalsze. Na mniejszą skalę to faktycznie ekonomiczniej byłoby drukować i wywieszać we własnym zakresie. Jeśli natomiast ktoś byłby zainteresowany taką akcją na szerszą skalę to można by się zgadać, zebrać ilość takich ogłoszeń i zamówić wspólnie, tylko potem musiałaby się znaleźć osoba, która porozsyła bo zamówienie musiałoby być zbiorcze, żeby taniej było. Mogę się zorientować ile by kosztowało w drukarni wydruk kartki a4 i zalaminowanie na np. 300 sztuk. 

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście nie można nie popierać słusznych i w dobrą stronę idących inicjatyw ? :)  Jestem za jak najbardziej  co do słuszności uczulania na słuszne sprawy , ale ???? No właśnie jakie ale ? Jakie  przewidujesz efekty w większej skali ? Żeby ten wysiłek nie poszedł na marne ? Bo na drzewach to sobie wszystko można wieszać , ale jak pamiętam z akcji wieszania ulotek wyborczych , to był obowiązek je po wyborach posprzątać ?? Nie wiem czy ktoś będzie się domagał takiego sprzątania ? I to trzeba sprawdzić czy można to legalnie robić w publicznej czy gminnej przestrzeni na drzewach, żeby nie dostać mandatu , czy można to robić tylko na prywatnej własności  ???? gdzie zakładam że pewnie można.  To by trzeba było wyjaśnić ? Na mój  rozum jesteśmy teraz zasypywani różnymi reklamami , banerami , szyldami itp. I ludzie już przywykli do tego natłoku różnych wizualnych treści i jak uważasz ? Ile osób zareaguje na taki apel ? Mnie się wydaje że niewielu.  A może lepiej by przekonać samorządowców do takiej akcji nie tyle uczulania tylko do  zakupu nasion czy sadzonek roślin miododajnych ,( od tego właściwie oni są ), i do wsiewania czy sadzenia ich w publicznej przestrzeni takiej jak parki , skwery, tereny przy szkolne  itp. Drugą sprawą jest to że my sami pszczelarze powinniśmy się w to włączyć i sami wysiewać rośliny miododajne w różnych miejscach ( nie będę pisał w jakich ??) ale napiszę że na własnych :D  Bo to przecież my mamy z tego największy interes i powinniśmy w swoim promieniu lotu pszczół co roku coś wysiewać i po kilkunastu latach będziemy mieli bogatszy w pożytki miododajne teren , a nie patrzyć żeby ktoś to za nas zrobił ??? Rolnik jak chce mieć plon, to musi najpierw posiać :D  A później mu samo rośnie ?? :DAle to żartem oczywiście :D 

Ale jak najbardziej popieram Twoją inicjatywę :)gdyby nie to ale???

Jak by co to powieszę takie ulotki . Najtaniej było by zamówić w drukarni wykonanie metodą sitodruku.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Może nie na słupach, drzewach, płotach, ale jak by zrobić taki jeden wspólny fajny projekt plakatu i potem drukować/laminować i roznosić kto by chciał do okolicznych szkół/gmin na tablicę ogłoszeń/gazetkę tylko wtedy plakat by musiał być ładny i przykuwający uwagę, żeby nikomu nie wadził.

Link to comment
Share on other sites

Ja się mandatu nie obawiam, drzew też nie będę niszczył, a po +-tygodniu posprzątam. U nas w okolicy często są jakieś ogłoszenia dotyczące prądu/gazu i jakieś informacje gminne, zawsze na tych samych drzewach. Mnie bardziej chodziło o coś, co każdy, jeśli zechce, może sobie wydrukować w domu i potem rozwiesić, bo to najmniej zachodu. Parę lat temu drukowałem coś podobnego, w kolorze i w drukarni, jakieś małe pieniądze za A4 były. Dla siebie myślałem o ilościach +-10 sztuk. Oczywiście można się zgadać i coś lepszego zaprojektować do szkół/urzędów. Tylko najpierw musimy się skupić na podstawach, czyli zorganizować tekst + grafikę. Potem możemy się zastanawiać, jak będziemy to drukować, bo możemy tak skończyć, że wszystko zaplanujemy, a nie będzie czego drukować :)

Edited by Xpand
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.