Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

Niespodzianka. Dzisiaj, jak nigdy przedtem w Nowy Rok, moje pszczoły w wszystkich rodzinach aktywne. No i okazało się, że mam rodzinę ,,specjalnej troski”. Chciałem pomóc i usunąć z wlotka kilka trupków a tu zmasowany, wściekły atak? Pogoniły mnie w lakierkach na drugą stronę pasieki!!! Może  dokuczyła przetrwała warroza? Albo, drażniły sikorki ? Na jesieni były normalne! :angry:

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mam to szczęście że nocami jest mroźno a w dzień tylko do+5 pszczoły w tych temperaturach są w normalnych kłębach bez jakiejś aktywności.Zimowla więc u mnie jest bardzo dobra,tylko w jednym ulu przeciekał mi daszek i zamoczyło powałkę ale już założyłem inny.PK

Link to comment
Share on other sites

Ja mam to szczęście że nocami jest mroźno a w dzień tylko do+5 pszczoły w tych temperaturach są w normalnych kłębach bez jakiejś aktywności.Zimowla więc u mnie jest bardzo dobra,tylko w jednym ulu przeciekał mi daszek i zamoczyło powałkę ale już założyłem inny.PK

Witam,  Pozazdroscic takiej pogody.  U mnie przez dwa tygodnie -25C/ -30C.  Co ciekawe na zredukowane wylotki zalozylem siatke (6.3mm oczka) na myszy.  A tam oczka zablokowane przez trutnie i nie sa to zdechlaki wyciagane przez pszczoly bo sa zaklinowane do polowy w oczkach. Musialy probowac sie wydostac o wlasnych silach!.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Witam,  Pozazdroscic takiej pogody.  U mnie przez dwa tygodnie -25C/ -30C.  Co ciekawe na zredukowane wylotki zalozylem siatke (6.3mm oczka) na myszy.  A tam oczka zablokowane przez trutnie i nie sa to zdechlaki wyciagane przez pszczoly bo sa zaklinowane do polowy w oczkach. Musialy probowac sie wydostac o wlasnych silach!.  Powodzenia

Trutnie ??? - w zimę ???

To chyba niemożliwe nawet w Toronto.

Albo coś nie tak z matką w tym ulu.

Link to comment
Share on other sites

Trutnie ??? - w zimę ???

To chyba niemożliwe nawet w Toronto.

Albo coś nie tak z matką w tym ulu.

Witam, Z tego ula 14 maja wyszlo 6 rojek, tak ze matka jest mloda majowa.  W zasadzie w tej rodzinie cale lato bylo bardzo malo trutni.  Ale widzialem je jeszcze poczatkiem listopada.  Niestety przez prawie dwa miesiace nie bylem w pasiece.  Dopiero w Wigilje bylem odkopac je troche ze sniegu, i wyczyscic siatki na wlotkach.  Zostawilem czyste , a jak bylem w drugi dzien Swiat to byly poblokowane przez te trutnie. W przyszlym roku musze dac wieksze oczka aby trutnie mogly sie wydostac. Ta rodzina mimo wyrojenia sie nazbierala jeszcze dwie nadstawki (3/4 Dadan) miodu z Nawloci.   Niestety jak wirowalem to tylko jedna byla zasklepiona(20kg). Druga zasklepily później ale bylo to juz po leczeniu kwasami wiec im zostawilem to na zime. 

Link to comment
Share on other sites

 

Z tego ula 14 maja wyszlo 6 rojek, tak ze matka jest mloda majowa

Może słabo się unasieniła i wali na trutowo. Wiosna pokaże. Trutnie nigdy nie zimują  , pojawiają się młode z trutowego czerwiu.

Ja zawsze na wigilię, ten rok jedynie nie bo jak jechałem to znalazłem się w oziminie , dobrze że nie w rowie. Ledwie wyjechałem z błota. Na per pedes lakierki były za dobre. :D

Link to comment
Share on other sites

U mnie też jedna rodzina z trutniami. Wiosna pokaże. Na ten moment mam tylko jeden pusty ul na wiosenne rozmnażanie. Chyba jakieś prostackie  styrodury zrobię na odkłady... Szczególnie, że 3 płyty mam.

Link to comment
Share on other sites

U mnie też jedna rodzina z trutniami. Wiosna pokaże. Na ten moment mam tylko jeden pusty ul na wiosenne rozmnażanie. Chyba jakieś prostackie  styrodury zrobię na odkłady... Szczególnie, że 3 płyty mam.

Witam, Jak do Dadana to polecam piecio ramkowe.  Odklady pieknie sie w nich rozwijaja.  Ja stosowalem cztery ramki + podkarmiaczka.  Gdy zabudowaly 3 i1/2 ramki dostawaly nastepny boks na gore.  Podkarmiaczka z dolu szla do gory.  Teraz piec ramek na dole, a cztery na gorze.  Nastepnie trzeci korpus. Gdy zabudowaly 14 ramek szly do korpusa dziesiecio ramkowego (10+10)  Dla testu dwa odklady poszly do zimowli w tych piecio ramkowych Nukach (5+5+5)    Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

 

Co tam dziś, Panie w pasiece? Sezon 2018

Oczywiście Panie mogą też pisać   :)A może to pytanie do Pań ???  :)

U mnie spokój i cisza . Jest chłodno , temperatura nie przekracza + 4 stopni C.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja mam to szczęście że nocami jest mroźno a w dzień tylko do+5 pszczoły w tych temperaturach są w normalnych kłębach bez jakiejś aktywności.

 

U mnie przez dwa tygodnie -25C/ -30C. 

Obu pozazdrościć . . .

 

U mnie wciąż temperatury dodatnie (ale nie lotne) i wilgotność powietrza bliska 100%

Na ulach już nie tylko glony , ale i mchy zaczynają rosnąć .

Pogoda pszczół nie rozpieszcza

Link to comment
Share on other sites

A ja byłem wczoraj u pszczółek.

W południe fruwały

i nawet trupki sprzątały.

Q-rde nie wiem co o tym myśleć - bo :

 

Przysłowie:

 

"jak pszczoły w styczniu licznie wylatują.

 to bardzo pomyślny rok obiecują" ;)

Link to comment
Share on other sites

A ja byłem wczoraj u pszczółek.

W południe fruwały

i nawet trupki sprzątały.

Q-rde nie wiem co o tym myśleć - bo :

 

Przysłowie:

 

"jak pszczoły w styczniu licznie wylatują.

 to bardzo pomyślny rok obiecują" ;)

U mnie podobnie,nawet skusiłem się zajżeć pod powałki.Ale mam obawę że będe musiał ciasto na przedwiośnie podawać... 

Link to comment
Share on other sites

To że pszczółki zimą się trochę przewietrzą to i dobrze ale że rośliny zaczynają się budzić do życia to już dobrze nie jest. Pokrzywy kiełkują, pąki na drzewach owocowych niebezpiecznie nabrzmiały, na wierzbie smoczej znalazłem dwa kotki, mało tego dziś gdy spacerowałem po ogrodzie natknąłem się na kwiatek mniszka :(

Link to comment
Share on other sites

Ja raczej boję się takiego roku, teraz jesień a wiosną - zima. Może okazać się , że w maju spadnie śnieg wzorem ubiegłego roku. 

A jak mówi przysłowie : ,,Jeśli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje."  ,,Kiedy w styczniu rośnie trawa, licha w lecie jest potrawa". 

Obym tylko się myliła.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Taki , siaki - będzie dużo. Będzie wczesna , ciepła wiosna . Stada żurawi widziałem na przełomie listopada i grudnia aż się zatrzymałem. Odlatują gęsi na północ. Jak co mam 2 beczki 200 l. Wody jest full. Rzepaki nie wymokły mimo wody . Obym się nie mylił bo od klientów się oganiam.

Link to comment
Share on other sites

od klientów się oganiam.

Podeślij ich do mnie to ich obsłużę jak należy :D zostało mi jeszcze ponad sto słoików rzepaku i chyba drugie tyle akacji.

Jeszcze tylko 70 dni do wiosny! :)   

Link to comment
Share on other sites

No nie Przemkowi to ja jeszcze nie dorównuje  :(  jego pszczoły są w stanie upchać po 10 kg miodu w jednej ramce wielkopolskiej :D moje niestety jeszcze tego nie potrafią  chyba będę musiał od niego nabyć te matki, to wtedy na forum nikt mi nie dorówna ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.