Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

Nacek, Iwanowi też nikt nie dorównał, To Przemek będąc u swego propagandowego szczytu  sprzedał ( podobno) złotodajną pasiekę. 

Co prawda wziął jeszcze kasę za porady w Kalendarzu ,,Pasieki Łysonia,, , ale tam lubią doświadczonych autorów( osobiście nic do Pogodnego Michała nie mam). Nie zdziwił bym się jednak gdyby kolejny kalendarz redagował im doktor kwasek, - czyli- idea sięga bruku. Pozdrawiam..

Link to comment
Share on other sites

Podeślij ich do mnie to ich obsłużę jak należy :D zostało mi jeszcze ponad sto słoików rzepaku i chyba drugie tyle akacji.

Jeszcze tylko 70 dni do wiosny! :)   

Co to jest 200 słoików jak do pierwszego miodu zostało dobre 5 miesięcy?

Link to comment
Share on other sites

No nie Przemkowi to ja jeszcze nie dorównuje  :(  jego pszczoły są w stanie upchać po 10 kg miodu w jednej ramce wielkopolskiej :D moje niestety jeszcze tego nie potrafią  chyba będę musiał od niego nabyć te matki, to wtedy na forum nikt mi nie dorówna ;)

Tak, ale on ma po 2 ramki w korpusie :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Jak w temacie ???

Brrr !!! - zimno - ale fajnie jest.

Tak ma być podobno jeszcze przez miesiąc.

Tak, że spokój w pasiece.

Minął styczeń, jeszcze tylko luty, -iiii - maaaaj. :D

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Zimno pszczołom nie szkodzi. Gorsza od zimna jest wilgoć w ulu czy brak pokarmu.

Kiedy przy temp -10 stopni jest w ulu wilgoć,???

Wtedy to jest lód i szron, jeżeli pszczoły żyją.

Link to comment
Share on other sites

U mnie tej zimy 2 razy było mniej niż -10...

To dobrze - bo:

Jest takie założenie, że przy średniej lutowej temp -5 st.- spadki pszczół są na poziomie -5%.

Przy temp -15 st - spadki na poziomie -15%. Przy -20st, - 20%.

Oby tak nie było, bo zdarzały się temp i -35st.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co zaobserwowałem to leszczyna kwitnie już w najlepsze, przynajmniej na południu Polski - śląskie i małopolskie. Gorzej bo zapowiadają nadejście kolejnej fali mrozów ;)

Na Dolnym Śląsku przynajmniej u mnie to już 2 tygodnie po...

Link to comment
Share on other sites

Z tego co zaobserwowałem to leszczyna kwitnie już w najlepsze, przynajmniej na południu Polski - śląskie i małopolskie. Gorzej bo zapowiadają nadejście kolejnej fali mrozów ;)

 

Nie ma się czego bać - Pszczelarzom zimno nie szkodzi - bimber i tak nie zamarznie.  :ph34r: 

Gorzej z pszczółkami. :angry:

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Czyli w zasadzie pożytek pyłkowy z leszczyny poszedł w pipu :unsure: a u Maziego zaraz rzepak będzie :D

gorzej z dziewczynami jeżeli mamuśki zaczęły już czerwić.

Rzepak pewnie po 20 kwietnia będzie, na pyłek z leszczyny nie liczę, rzadko coś z niego mają. Ważniejsza dla mnie iwa. Co do czerwienia to co byśmy nie robili to i tak coś tam już w części uli będzie, jedna rodzinka BK czerwi na potęgę...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wbrew amerykańskim wróżbom zima nie jest sroga,ale za to bardzo długa u mnie na pasiece w górach pszczoły bez oblotu są już ponad trzy miesiące,a z prognoz pogody zanosi się że do oblotów dojdzie nie wcześniej jak po 10 marca.Dawno tak długo nie było :mellow:PK            

Link to comment
Share on other sites

No i mamy przednówek. Sarny i zające odwiedzają coraz częściej sad,ślady lisa koło domu,najtrudniejszy czas przed nami. Stare przysłowie mówi ,,jak ziemia sniegi faluje,dobry rok w pasiece zwiastuje'' a tu.......śnieg gładki jak tyłek niemowlęcia.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Halo - byłem na działce .

Śniegu niedużo może z 5cm, ślady tylko kotów od sąsiadów,

sadzawka zamarznięta, ale woda przepływa.

Ule stoją w tym samym miejscu, delikatnie otworzyłem tylko dachy,

mysz nie było, pod kalenicami daszków delikatna wilgoć, więc pszczółki żyją.

Polatałem kilka razy w około sadzawki i nic więcej nie robiłem.

Oby do wiosny, liczę że około połowy marca będą masowe obloty.

W przyszłym tygodniu zapowiadają jakieś mrozy. ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.