Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

Hej, hej, hej - witam i pozdrawiam Was.

Powiem krótko - w pasiece jeszcze w życiu tak nie było o tym czasie.

P I K N I E. !!!!!.

Hej.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Hej, hej, hej - witam i pozdrawiam Was.

Powiem krótko - w pasiece jeszcze w życiu tak nie było o tym czasie.

P I K N I E. !!!!!.

Hej.

No nie ? :D  Miałem lepsze roczniki :D  Ale gratuluję Ci jeżeli tak to oceniasz :)  

Życzę udanych zbiorów .

Link to comment
Share on other sites

No nie ? :D  Miałem lepsze roczniki :D  Ale gratuluję Ci jeżeli tak to oceniasz :)  

Życzę udanych zbiorów .

Od 200 lat nie było takiego kwietnia.

Więc nie wierzę w lepsze roczniki.

Link to comment
Share on other sites

Od 200 lat nie było takiego kwietnia.

Więc nie wierzę w lepsze roczniki.

Rocznik ocenimy po miodobraniu :D Chyba że już jesteś po ??? :D 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Rocznik ocenimy po miodobraniu :D Chyba że już jesteś po ??? :D

Pozdrawiam

Tadek

Planuję w tę sobotę, tak wychodzi z kalendarza księżycowego. :lol:

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

To że 2-go maja są pełne kolejne nadstawki,a pszczoły mają coraz ciaśniej w ulach,w niektórych jest praktycznie całe gniazdo czerwiu.Nie znaczy to drogi bohtynie że za miesiąc nie możemy płakać i karmić :( .Zwłaszcza że susza u niektórych daje we znaki.

No ale na razie jest rewelacja dzisiaj widziałem nawet na dębie troszkę spadzi.Ja sezon oceniam w sierpniu przy ognisku i pieczonym baranie. ;) PK

  • Lubię 8
Link to comment
Share on other sites

Wiadomo, jeżeli wszystko jest o miesiąc wcześniej to i tego pieczonego barana trza będzie robić o miesiąc wcześniej.

Wtedy unikniemy tego miesiąca niekorzystnego.

Zresztą myślę, że taniego cukru każdy ma na kilka lat. :D

Ja jadę dopiero jutro, bo dziś w mieście bawię wnuczka.

Edited by Bohtyn
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Właśnie...

Wdziałem dziś kwitnące .... akacje . Tylko w jednym miejscu w Krakowie . A posadzone w pasiece 'żółte' akacje już od tygodnia są w kwiatach ! 

 

PF

 

Przyroda zwariowała - zdjęcie zrobione dziś

 

2143eebf2912.jpg

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam że akacje za tydzień będą w pełni kwitnienia - już są dobrze rozwinięte kwiatostany. Lipa też w zasadzie dużo nie potrzebuje i być może końcem maja zakwitnie a w takim wypadku miodów odmianowych możemy nie pozyskać przy takim jednoczesnym nałożeniu pożytków. Macie podobne spostrzeżenia czy nie ma co panikować? :)

Link to comment
Share on other sites

Ja jakoś przegapiłem ten wątek i wczoraj mi kopara opadła gdy przejerzdzałem w mieście i patrze a tu akacja pięknie zakwitnięta! -( a dziewczyny dopiero co pojechały na rzepak)  Z niedowierzaniem patrzyłem nawet fotki porobiłem i myślę sobie nie może być. Po chwili okazuje się, że już lipy zaczynają kwitnąć na ogródkach działkowych. Myślałęm że to tylko u mnie taka jakaś anomalia. Zresztą w tym roku rzepak kilka dni przed mniszkiem się pojawił, dziwnie to wszystko jakoś. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Za szybko zdecydowanie. Lipa sie zacznie za jakies dwa tygodnie podejrzewam. Kwiatostany już pięknie rozwinięte i poczekają jeszcze chwilkę na rozkwit. Pytanie co dalej jeżeli lipa rownież się pospieszy a na to się zanosi. Bardzo dłuuuga przerwa w pożytkach i jedynie chwasty będą ratować sprawę. Ciekawe kiedy się nawłoci spodziewać? - połowa czerwca?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Akacja zaczyna startować a pszczoły stoją na rzepaku :( olał bym ten rzepak i przewiózł je na akację,, ale co zrobić z niedojrzałym miodem rzepakowym?  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Powoli ule trzeba zamykać kolanami  :D dlatego wczoraj zrobiłem 5 odkładów i poddałem mateczniki.Będą do sprzedaży.

Wygląda na to że wszystko trzeba będzie robić w jednym czasie miodobranie,odkłady,hodowla matek,przeglądy,ew.rójki.

Przyśpieszona przyroda nie napawa optymizmem,bo nasuwa się pytanie co potem?. Południe Polski cierpi na suszę jeśli przed zakwitnięciem maliny leśnej i lipy solidnie nie poleje to pozostanie liczyć tylko na jakąś spadź.A jeżeli nie spadź to karmienie,bo pszczół niema co męczyć.

Tak więc zapowiada się u nas kolejny słaby sezon.Takie to teraz pszczelarzenie więcej  zagrożeń,problemów,załamań pogody itd... jak zadowolenia.Kurde,a tak marzyłem o normalnym sezonie.PK

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Powoli ule trzeba zamykać kolanami  :D dlatego wczoraj zrobiłem 5 odkładów i poddałem mateczniki.Będą do sprzedaży.

Wygląda na to że wszystko trzeba będzie robić w jednym czasie miodobranie,odkłady,hodowla matek,przeglądy,ew.rójki.

Przyśpieszona przyroda nie napawa optymizmem,bo nasuwa się pytanie co potem?. Południe Polski cierpi na suszę jeśli przed zakwitnięciem maliny leśnej i lipy solidnie nie poleje to pozostanie liczyć tylko na jakąś spadź.A jeżeli nie spadź to karmienie,bo pszczół niema co męczyć.

Tak więc zapowiada się u nas kolejny słaby sezon.Takie to teraz pszczelarzenie więcej  zagrożeń,problemów,załamań pogody itd... jak zadowolenia.Kurde,a tak marzyłem o normalnym sezonie.PK

Ty to wiesz co robić.

Ja też.

Wczoraj odwirowałem średnio po 4,5 litra z ula fajnego miodu z nadstawek.

Podzieliłem jedną najsilniejszą rodzinę, pięknie się podzieliły, na drugi dzień latały po równo.

Mateczniki z jednej będą za tydzień dla następnych podziałów.

Link to comment
Share on other sites

To co robić teraz to jedno, pytanie jak się zapatrywać na okres za 2-3 tygodnie ?? Bo coś mi się wydaje że będzie dużo "miodku" np z pokrzywy 

Link to comment
Share on other sites

Niektórzy już po miodobraniu :) U nie takiego mocnego przyśpieszenia nie widać :) jak na razie kwitną rzepaki i mniszki i sady , akacja jeszcze nie ma kwiatostanów a dopiero pierwsze listki , a lipa ? też nie umiem określić na ile mogła  już przyśpieszyć ? ale jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie :D Nie widział bym to tak czarno jak Daniel  :) Ale w lipcu ????? 

Link to comment
Share on other sites

A i u mnie wczoraj przyjrzałem się lipie to dość mocno wykształcone kwiatostany są a robinia już pojedyncze kwiaty już kwitną, a maliny co na pędach z tamtego roku zostały już kwiatostany się powoli wykształcają. Strasznie szybko w tym roku te rośliny prą do przodu, a moje dziewczyny dopiero co nadstawkę dostały.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.