Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

Robinie zakwitły ,susza doskwiera a mojemu sasiadowi dzisiaj wyszła rójka ,którą zbierał z miedzy za jego ogrodem,po kontroli  w mojej pasiece okazało się że w najsłabszej (przezemnie okreslonej ) rodzinie,jest najwięcej odbudowanej węzy i zasklepianego miodku...

Link to comment
Share on other sites

Robinie zakwitły ,susza doskwiera a mojemu sasiadowi dzisiaj wyszła rójka ,którą zbierał z miedzy za jego ogrodem,po kontroli  w mojej pasiece okazało się że w najsłabszej (przezemnie okreslonej ) rodzinie,jest najwięcej odbudowanej węzy i zasklepianego miodku...

Czyli w Opolskim nie jest tak wesoło  -_-  akacja już kwitnie i lipa i zaraz będzie po sezonie a miodobrania kiedy ? :)

W poprzednich latach robiło się trzy :) oddzielne po wierzbie, sadach ,mniszku, rzepaku - pierwsze, po akacji , spadzi liściastej ,łąkach - drugie i po malinie ,lipie , gryce, facelii -  trzecie i "wyczynowcy " jeszcze łapali się na nawłoć lub wrzos :D Ale to są tylko marzenia nie_wiem.gifczekam.gif

Napisz kiedy miodobranie skoro już jest w nadstawkach ?

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam w centralnej Polsce tak samo - jeszcze kwitnie rzepak ok 5-7 dni a już zaczyna kwitnąć akacja, lipa też już ustawia się w kolejce. Nie pamiętam by razem kwitły kasztany z akacją - makabra i wielu kolegów zastanawia się jak to wszystko ogarnąć, na co jechać a z czego zrezygnować. No i siła rodzin też nie powala mimo dobrej pogody a czas leci :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj odpuściłem wywózkę na akację. Rzepak niby się kończy a z ramek się leje... Wieźć 140 km, na ostatnie kilka dni nie ma sensu. Chyba, że jakimś cudem w weekend uda mi się wywirować miód w części rodzin i przygotować do wywózki.

Link to comment
Share on other sites

Dawno nie było tak ładnie-obficie kwitnącej akacji.Szkoda że nie w normalnym terminie.PK

Nie przejmuj się, jak pszczoły będą wstawać do pracy razem z Tobą o czwartej,

to dadzą radę zebrać wszystko nawet z tak obficie kwitnącej akacji.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Po dzisiejszym przeglądzie okazało się,że podczas ostatniego przeglądu uszkodziłem matkę w rodzinie gdzie najżwawiej wyszła z zimowli :( -zero jaj,wyrwane skrzydełko i opalitek-mateczniki zostawiłem żeby wychowały sobie następczynię.Rozważam jescze zakup matki nieunasiennionej...

Link to comment
Share on other sites

Po dzisiejszym przeglądzie okazało się,że podczas ostatniego przeglądu uszkodziłem matkę w rodzinie gdzie najżwawiej wyszła z zimowli :( -zero jaj,wyrwane skrzydełko i opalitek-mateczniki zostawiłem żeby wychowały sobie następczynię.Rozważam jescze zakup matki nieunasiennionej...

Każdemu się zdarza, nawet i mnie też się takie coś zdarzyło w tym roku.

Nie ma sensu kombinować z nieunasiennioną - swoja młoda będzie już 12 ego dnia po potrąceniu - czasami i wcześniej.

Chyba ,że zdążysz poddać unasięnnioną to się wtedy opłaca.

Przynajmniej weźmiesz więcej miodu. Bo teraz przez miesiąc to czerw w zasadzie już nie podnosi wydajności.

My swego czasu już dawno,dawno temu ze Św.pamięci Malonem jak wywieźliśmy ponad 20 rodzin na grykę,

to przed zakwitnięciem, usuwaliśmy łeb w łeb każdą napotkaną matkę i po kilkunastu dniach każda ramka szła na wirówkę.

Nigdy nie zdarzyło się, żeby później w którymś ulu brakło matki.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

;)

... mus był kolejny raz midobrać , no mus ... wokół 'szał akacjowy' ( widać sam kwiat bez 'listka')

 584a38ccd676.jpg

9ddf090e64f5.jpg

5d26d57202e5.jpg

76237fe9de23.jpg

tam w dole wśród drzew nasza stacjonuje 

f3f64c4e86bb.jpg

3539fca15493.jpg

 

PF

ps 

za tydzień znów mus będzie zajrzeć co w .... piszczy ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

;)

... mus był kolejny raz midobrać , no mus ... wokół 'szał akacjowy' ( widać sam kwiat bez 'listka')

 584a38ccd676.jpgWitam Piotr. Ladne tereny!.  Czy mozesz zrobic zdjecie tej topiarki slonecznej?  Powodzenia

9ddf090e64f5.jpg

5d26d57202e5.jpg

76237fe9de23.jpg

tam w dole wśród drzew nasza stacjonuje 

f3f64c4e86bb.jpg

3539fca15493.jpg

 

PF

ps 

za tydzień znów mus będzie zajrzeć co w .... piszczy ;)

Link to comment
Share on other sites

A ktoś niedawno mi mówił, że z jaskrów nie zbierają nic. A u mnie tego hektary i jak szedłem łąką to aż na polankach najbliższych huczy.

U mnie jeszcze nie widziałem pszczoły na jaskrach . A nad stawem aż żółto od nich  .

:blink:

Może Kurpiowska gleba lepiej im służy ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak się zastanawiam. Poprzerzucałem w ulach z rodni do miodni średnio po 2 ramki zasklepione. Zostały w rodni jeszcze ramki z nakropem i pierzgą. Podkarmiałem na wiosnę rodziny ciastem. Ogólnie to nie jestem pewien czy jest możliwość, że któraś z tych ramek to jeszcze zapasy zimowe (jak je rozpoznać?), albo że jest tam jakaś duża domieszka cukru, czy może raczej jak noszą to zalewają gniazdo a potem jak dostaną nadstawkę to najpierw wolą dolać tam gdzie już mają niż przenieść? Tak po prostu myślę, czy te ramki to miód, miód z cukrem czy może cukier, chociaż to, że zostały im jeszcze zapasy zimowe to raczej bardzo mało prawdopodobne.

Link to comment
Share on other sites

;)

.... byłem , akacjowy 'brałem' .... będąc powolnym  poniższej :

 

 

Witam Piotr. Ladne tereny!.  Czy mozesz zrobic zdjecie tej topiarki slonecznej?  

  ... pstryknąłem :

ed75a23a7ada.jpg

 posadowina na pniu który kiedyś miał być ulem .... 

9e1fbf3f8d0f.jpg

 ... do .... wykorzystałem uszkodzoną szybę zespoloną ( w niczym nie przeszkadza) czyli wymiary wymuszone przez  posiadany 'materiał'

8b412d5758c5.jpg

... 'świśnięte' małżonce blaszki do pieczenia  służą do  .... a kartony z ... jako 'pojemniki' na ...

599325aed96c.jpg

  ... 'ładowanie wsadu' możliwe po uchyleniu (do góry) .... i podparciu listewką ;)

2825baa41994.jpg

  ... akurat wycięte z ramki  ... się już 'upiekły' ;)

0920aab636ce.jpg

  ... wytopione .... wyjmuję blaszkę (zazwyczaj  dosyć ciepła) i usuwam  ....

 

Mało doskonała jest ..... na me potrzeby (hobbysty)w zupełności wystarczająca  

Pozdrawiam PF

Link to comment
Share on other sites

Ja cały czas jadę na słonecznych , ekologicznych :D i znam pszczelarza który 120 piniową pasiekę obsługuje tylko topiarkami słonecznymi  :D  Twoja Piotrek jest rzeczywiście  "minimalna" i myślę że poradził byś sobie z usprawnieniem jej bo najważniejsze jest aby ramki całe były kładzione na blachę sito i wytapiający się wosk z plastrów spływał  na położony poniżej ociekacz z blachy :)  z ociekacza następnie wosk spływał by do pojemnika na wosk. Pokazywałem swoją na forum i zapewniam Ciebie że największy problem  jest tylko z ramą w którą oprawiamy szybę :)  ale widzę z ramą sobie poradziłeś więc reszta to pikuś :D bo można wykorzystać jakieś stare okno i całą konstrukcje oprzeć na wymiarach  okna z odzysku i wcale nie musi być szyba zespolona wystarczy zwykła pojedyncza , ale ważne jest aby spód topiarki był ocieplony styropianem żeby ciepło nie uciekało spodem.

( ta blacha by była idealna i chyba nie droga i docinają na wymiar http://allegro.pl/blacha-aluminiowa-perforowana-na-wymiar-1-rv-5-8-i7211818663.html )

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pseudo akacja odwirowana, lipa kwitnie od 2 dni - całe 2 tygodnie wcześniej niż rok temu (ok 10 czerwca 2017) - 15 dużych bzyczących drzew - muzyka miła dla ucha. Przypuszczam, że 1 lipca będę już podkarmiał rodzinki - szaleństwo :o :o :o

2 dni po 12 godzin dały mi w kość :( :( :( :(

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 dni po 12 godzin dały mi w kość

A jak tam z kieszeniami ? :D

Mi w tym roku żona pomagała bo bym się po.... . 3 dni od 5 do 24 i raz do 2 nad ranem . Mniejszą miodarką to chyba  bym się  zarąbał.

No i 100 sprzedane. Lipa u mnie jeszcze w pąkach ale drzewa aż się uginają od kwiatu .

Link to comment
Share on other sites

W mojej okolicy akacja jeszcze nigdy tak nie kwitła, szkoda że najbliższe drzewa 3 km od pasieki....

 

 

Czy ul może się dwa razy wyroić w krótkim okresie czasu? W pierwszym tygodniu maja z niewiedzy usunąłem mateczniki prawie zasklepione z ula i zrobiłem z niego odkład. Półtorej tygodnia temu i tak się wyroił ze starą matką (wiem, mogłem ją zabrać i byłoby git), dzisiaj akurat jak mnie nie było ul starał się wyroić drugi raz, ale pszczoły się rozmyśliły i wróciły. Czy jest taka możliwość, że w tak krótkim czasie drugi raz się roją? Po około półtorej tygodnia i to pomimo tego, że z gniazda im zabrałem około tygodnia temu 5 ramek i dałem 5 ramek węzy w gniazdo? Patrzę, że poszerzanie gniazda to jeszcze muszę ogarnąć lepiej, bo teraz to albo pszczoły mam za słabe albo się roją, nie mam rodziny, która by stricte nosiła miód, jedna odbudowała nadstawkę i zaczęła już zasklepiać, to żeby nie myślała o rojeniu się, dodałem nowy korpus węzy to jakoś przystopowała... We wtorek robię kolejny generalny przegląd, bo muszę 8 odkładów ze swoich 5 uli zrobić na matki czerwiące, które mają mi przyjść. A potem podkarmianie, po 2 słoiki litrowe na tydzień chyba będzie git dla odkładów.

Link to comment
Share on other sites

W mojej okolicy akacja jeszcze nigdy tak nie kwitła, szkoda że najbliższe drzewa 3 km od pasieki....

 

 

Czy ul może się dwa razy wyroić w krótkim okresie czasu? W pierwszym tygodniu maja z niewiedzy usunąłem mateczniki prawie zasklepione z ula i zrobiłem z niego odkład. Półtorej tygodnia temu i tak się wyroił ze starą matką (wiem, mogłem ją zabrać i byłoby git), dzisiaj akurat jak mnie nie było ul starał się wyroić drugi raz, ale pszczoły się rozmyśliły i wróciły. Czy jest taka możliwość, że w tak krótkim czasie drugi raz się roją? Po około półtorej tygodnia i to pomimo tego, że z gniazda im zabrałem około tygodnia temu 5 ramek i dałem 5 ramek węzy w gniazdo? Patrzę, że poszerzanie gniazda to jeszcze muszę ogarnąć lepiej, bo teraz to albo pszczoły mam za słabe albo się roją, nie mam rodziny, która by stricte nosiła miód, jedna odbudowała nadstawkę i zaczęła już zasklepiać, to żeby nie myślała o rojeniu się, dodałem nowy korpus węzy to jakoś przystopowała... We wtorek robię kolejny generalny przegląd, bo muszę 8 odkładów ze swoich 5 uli zrobić na matki czerwiące, które mają mi przyjść. A potem podkarmianie, po 2 słoiki litrowe na tydzień chyba będzie git dla odkładów.

Przystopowały bo z tego co zauważyłem zużycie miodu jest większe jak mają co budować, ja już powoli się łamię bo póki co to o miodzie tylko słyszę, od swojej kiedy już będzie ten miód;) Pierwszy rok brak suszu daję się we znaki, akacja powoli już kończy a rośnie w sąsiedztwie, może z lipy coś poliżemy bo akację dziewczyny zjadły przy budowie. 

Link to comment
Share on other sites

Tak właśnie patrzyłem i jeśli się nie mylę, to jeden ul wyroił mi się dwa razy w ciągu niecałych 2 tygodni, na dniach się okaże czy przypadkiem nie trzy, bo mateczniki widziałem w drugim ulu i wydaje mi się po ilości pszczół, że trzecia rójka była z niego.

 

Trochę niedoszacowałem i w chwili obecnej pasiekę powiększyłem o prawie 300% w porównaniu do stanu początkowego, kilka rójek, do tego właśnie przyszło 8 zamówionych czerwiących matek. Jakoś tam udało mi się czerwiu utargować z moich rodzin do odkładów 1-2 ramkowych, ale te rodziny dostały dość solidnie po tyłku. Problem zostaje tylko taki, że coś mi się tak korpusy pokończyły i będę musiał coś wymyślić chyba, ale to jeszcze z miesiąc czasu najmarniej zanim odkłady odbudują cały korpus węzy. Myślałem mieć max 20 uli w tym roku, są już 22 a się będę musiał na szybko zastanowić czy nie wykombinować materiału i nie dojść do docelowych 25 (tyle miałem mieć w każdej potencjalnej miejscówce) do trenowania przy domu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.