Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
466 odpowiedzi w tym temacie

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 709 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

Pszczoła afrykańska! W Ameryce coraz bardziej popularna!

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2374 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Pszczoła afrykańska! W Ameryce coraz bardziej popularna!

Pszczoła afrykańska jest inna i nie sprawdziła by się u nas w Polsce :D  Opowiadał nam na spotkaniu w Kole Sławek Trzybiński znany pszczelarz i twarz reklamująca produkty Łysonia.

http://s-pszczola.eu/

Który jako konsultant wysłany przez firmę "Łysoń" pomagał zakładać duże gospodarstwo pasieczne w Afryce w Tanzanii

Inne też są pożytki i inne zagrożenia , tam pszczoły z żuczkiem ulowym żyją za pan brat i sobie z nim radzą :D 

Nasze linie pszczół nie dały by sobie tam rady :D

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 709 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

No to to ja wiem, ale mi chodziło o wzrost popularności pszczoły na świecie :P. A już rozdrabniając się, to niekoniecznie zawsze jest to związane z inicjatywną pszczelarza.

Kamhkillo

Kamhkillo

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 60 postów
  • Imię:Kamil
  • LokalizacjaWojcieszków
  • Typ ula:Wielkopolski
Tylko do takich pszczół trza podchodzić dosłownie w skafandrze kosmonauty.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 709 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Jak się w pasiece trafią agresywne, to też do czasu wymiany matki trzeba by zakładać coś konkretnego. 2 takie roje przygarnąłem, gdzie pszczoły są wściekłe, gdy tylko powałkę podnosisz, to leci kilkadziesiąt pszczół, w zasadzie jeden rój mój też coś mu się stało, bo matka w macierzaku dawała pszczoły łagodne a po wyrojeniu się są agresywne a to był pierwszy rój z ula.

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2680 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Może być różny powód  w tym roku jeden - głód .Ule masz dobre i dziur nie ma więc nie rabunki .

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 709 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Lipy kwitną, koniczyny pełno, po osadzeniu w ulach dostały w sumie z 4 litry syropu. Powód faktycznie był jeden. Zaglądanie do ula o 19:30 :P. Teraz jak w dzień byłem, to wszystko w granicach normy, kilka pszczół się uczepiło, ale to standard.

Dzisiaj jeszcze zerwanie chmury u mnie było, to spodziewam się większej ilości nektaru z lip, bo u mnie dopiero teraz w pełni są :).

A odnośnie tej rójki z rójki po miesiącu. Okazało się, że jednak matka była jakaś walnięta, tzn. pojawiło się tylko kilka jajeczek z których porobiły mateczniki, połowa nie chciała się roić, tylko wymienić matkę, a drugiej połowie szkoda było zabijać matki więc poszły razem z nią, czemu? Trzeba by ich spytać. Osadziłem je w drugim ulu i dałem czerw w różnym stadium (nie wiem dokładnie ile czasu temu, ale było to od tygodnia do niepełnych dwóch), potem poszedł syropek i te sprawy. Dzisiaj patrzyłem a tam na tej ramce czerw zasklepiony, mateczniki zasklepione, sąsiednią odbudowały nanosiły nakropu i pierzgi. Zero jajeczek. Okazało się po prostu, że matka pomimo tego że wyszła z ula, to nie była w stanie czerwić więc postanowiły ją wymienić, w związku z tym, że ilość pszczół i tempo odbudowy węzy było niskie (większość sił zużyły na odbudowę pierwszego ula) oraz z uwagi na fakt, że w pierwszym ulu też pociągnęły mateczniki i było między nimi +-5 dni różnicy, to postanowiłem połączyć te "dwie" rodziny, jeśli okazałoby się, że matka przypadkiem nie wróciła z lotu godowego, to na dniach wygryzie się kolejna, jeśli natomiast matka wróciła, to mateczniki pszczoły same zlikwidują.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2374 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

U mnie już po lipie i w poniedziałek kręcenie :) Wygląda na to że nie będzie źle , bo korpusy nadstawkowe ciężkie i prawie całe posklepione .

A jak będzie to zobaczymy :D  

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Kamhkillo

Kamhkillo

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 60 postów
  • LokalizacjaWojcieszków
U mnie też po lipie już kilka dni a ja nawet nie wiem co się dzieje w ulach, a to brak czasu bo za późno wróciłem do domu albo badziewna pogoda. Wasze pszczoły też w deszczu latają??? Może nie są to takie mocne częste wyloty ale pojedyńcze pszczoły wylatują i wlatują do uli.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 709 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Wczoraj wiało, dzisiaj cały dzień deszcz, nad wieczór słonko wyszło to pszczoły hurtem na lipę się rzuciły.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 709 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Zdjęcia z przed chwili z mojego podwórka, około 20 metrów za ulami. Gdy tylko przestawało padać, to pszczoły od razu leciały. Dałbym większą rozdzielczość, ale te marudzenie, że monitory nie te :P.

Gr5eUeP.jpg

6LGXdfT.jpg

uQiwhG2.jpg

IIHYpLS.jpg

A macie większe w bonusie

https://i.imgur.com/CPTFWug.jpg

https://i.imgur.com/J8nMgm4.jpg

https://i.imgur.com/KOq1CwH.jpg

Użytkownik Emik3 edytował ten post 26 czerwiec 2018 - 19:34

kubek33

kubek33

100% Domownik

• Moderator/Organizator
  • 487 postów
  • Imię:Jacek
  • LokalizacjaTurek/Wielkopolska
  • Typ ula:oczywiście wielkopolski

U mnie takie widoki są już przeszłością....... pustynia nastała :(

Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony pond własną inteligencje (Jerzy Dobrowolski) ;)

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 709 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Przy przeglądach dzisiaj już zaczęły się pierwsze próby rabunków. Odkłady idą dobrze, okazało się, że 2 z 3 moich rojów wyszły z młodą matką, która nie wróciła po locie godowym, chociaż czerw pojawił się do 2 tygodni od osadzeniu w ulu, a myślałem że to roje ze starymi matkami, w takim razie stare matki musiały trochę wcześniej polecieć. Jeszcze 2 zdobyczne roje będą do połączenia pewnie, albo kasacji, jeden ma mało pszczół i powoli się rozwija a drugi czerwiu nie ma chociaż jakiś tydzień temu mateczniki się wygryzły.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2374 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

U mnie takie widoki są już przeszłością....... pustynia nastała :(

Ale biedronki u Ciebie są pewnie :D

Uwaga:

kubek33

kubek33

100% Domownik

• Moderator/Organizator
  • 487 postów
  • Imię:Jacek
  • LokalizacjaTurek/Wielkopolska
  • Typ ula:oczywiście wielkopolski

Biedronki, Lidle ...... pełne miodu skośnookiego ;) ;) ;)

Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony pond własną inteligencje (Jerzy Dobrowolski) ;)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2374 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Biedronki, Lidle ...... pełne miodu skośnookiego ;) ;) ;)

Ja tego nie nazywam miodem :)

Uwaga:

Kamhkillo

Kamhkillo

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 60 postów
  • LokalizacjaWojcieszków
I w końcu doczekałem się pierwszego miodobrania. Co prawda nie za wiele tego miodu bo z dwóch rodzin ale ile radości i satysfakcji ze to ten SWÓJ miodek. Ale i przy okazji dowiedziałem się że pierwszy miód wiosenny i rzepakowy warto odwirować mimo że nie jest zasklepiony a dlaczego ano dlatego że jak dziś wirowałem to niektóre ramki w 1/4 były skrystalizowane. Suma summarum miód jest, swój miód.

Użytkownik Kamhkillo edytował ten post 30 czerwiec 2018 - 21:43

• Robi_Robson lubi to

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1727 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Jak co roku wywiozłem część pasieki (15 pni) na lipę w okolice Bisztynka .
Jak zawsze postawiłem ule na górce która znajduje się na wysokości czubków okolicznych licznych lip
Załączony plik  102_4864.JPG   147,39 KB   8 Ilość pobrań
W tym tygodniu po 5 dniach nieobecności pojechałem do moich bzyków .
Mimo , że miałem tam jeszcze poławiacze pyłku , to z powodu chłodów nie jechałem wcześniej , bo pszczoły rzadko w tym czasie wylatywały z uli .
Zastałem taki widok .
Załączony plik  102_4906.JPG   175,43 KB   7 Ilość pobrań
Wiatr (chyba wiatr) wywrócił mi trzy ule uszkadzając 2 daszki , 3 powałki i  korpus .
5 z tych elementów kupiłem w zeszłym roku od J.Talara i już poszły się ....
Zastanawia mnie fakt , że z jednego ula ( stojacego) wyjęta była szufladka poławiacza , która razem z zamknięciem leżała na trawie wśród masy martwych pszczół .
Pełna martwych pszczół była też przestrzeń na szufladkę poławiacza .
Razem pewnie około litr pszczół .
Załączony plik  102_4909.JPG   302,16 KB   5 Ilość pobrań
Wygląda na to , że trzeba będzie zrezygnować z kolejnej fajnej miejscówki ...
Wczoraj znów strasznie wiało .
Obawiam się , czy nie było powtórki z rozrywki , bo przy takich chłodach  ule robią się coraz lżejsze ...
.

Kamhkillo

Kamhkillo

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 60 postów
  • LokalizacjaWojcieszków

Robert nie chcę zło wróżyć ale jak na moje oko to na tym samym stojaku stały jeszcze dwa inne ule i jeden jest na trzech korpusach a stoi, a reszta leży, dodatkowo ta szufladka. Oj ja bym się pokusił oskarżenia o akt wandalizmu.  A jak tam lokatorki tych uli??? A u mnie kolejna porażka po sukcesie jakim się stało miodobranie, matka świeżo poddawana czyli tydzień temu a dziś zauważyłem że wylądowała przed ulem razem z trutniami , martwa. Ciekawe dlaczego, czy czerwiła nie wiem bo we wtorek wypuściłem ją z pod kołpaka, wczoraj przy okazji miodobrania miałem zajrzeć to tego ula ale pogoda się delikatnie zmieniła i dałem na luz z nadzieją że dziś będzie się dało ale jeszcze gorzej z pogodą, 14 - 12 stopni w osłoniętym przed wiatrem miejscu. 

PiotrekF

PiotrekF

100% Domownik

• Administracja
  • 324 postów
  • LokalizacjaK-r
  • Typ ula:WZ

Robercie!!!

a gdyby tak wiązać ule razem z 'rurkami'  ....... Hę????? 

PF

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Stowarzyszenie "Polanka"