Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
555 odpowiedzi w tym temacie

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Bo żonę to  trzeba umieć sobie wychować ! :D ;)

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Kosut

Kosut

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 170 postów
  • Imię:Andrzej
  • Lokalizacjaok Łukowa
  • Typ ula:wlkp

Widzę, że Twoja nie wchodzi na forum i dlatego fikasz :D

• Kamhkillo lubi to

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Starczy że na pasiekę wchodzi i cukier kupuje . :D

No i choć tu pofikam jak w domu nie mogę.

• Robi_Robson lubi to
SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 728 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

Na 7 ramek dostały po 10 kg czyli po 2 litry na ramkę, plus to co miały nad czerwiem. Zjedzą jeszcze to ile ?? Październik 3 kg, listopad 2 kg, grudzień,styczeń,luty po 1 kg, a potem to już maj.

No właśnie, styczeń luty biorą mało, we wrześniu i październiku czasem cokolwiek uda im się ugrać jeszcze w zasadzie od 5 do 7 kg ale potem marzec i kwiecień od 3 do 6 kg łącznie, w teorii gdy jest zimny rok to pszczoły zużywają te dolne granice, ale gdy jest ciepło ale deszczowo to może się okazać, że interwencja będzie potrzebna. Sam kończę zakarmiać i lałem co 5-7 dni po 5 litrów syropu 3:2, w poniedziałek ostatnia porcja. Pszczoły zostawiam na 2x7 ramkach wielkopolskich 18 w połowie zakarmiania miały górny korpus prawie pełny, myślałem dać im 15 kg curkur, ale 12 powinno być ok bo jeszcze w dolnym korpusie jakiegokolwiek miejsce powinno na kłąb zostać przy 15 kg pszczoły mogłyby nie mieć na czym się uwiązać.

Tak czy siak przekonałem się, że odparowywanie kwasu mrówkowego wymaga większej ostrożności w okresie letnim i załatwiłem co prawda praktycznie całą warrozę obecną w ulach w sierpniu w 3 dni, jednak matki przerwały mi czerwienie na jakiś tydzień do półtorej do tego załatwiłem w ten sposób przynajmniej jedną matkę a o dwie kolejne mam pewne obawy (na 19 uli).

Przed rozpoczęciem zakarmiania patrzyłem też do uli i nie widziałem nic podejrzanego, ale gdy przyjechałem na pasiekę 8 września to akurat zastałem wiszący na drzewku rój.... W ulu pokarmu pełno, a teraz pszczół jak na lekarstwo, o tyle dobrze, że miałem jeden ul bez matki i rój połączyłem. Słyszałem, że w tym okresie pszczoły się nie roją raczej i zastanawiam się o powód wyrojenia się tego ula. Ze względu na zakarmianie to do dyspozycji na czerw miały niepełny dolny korpus więc faktycznie w każdym ulu jest delikatnie "ciasno" patrząc pod kątem czerwiu, no ale jest wrzesień i nie powinny się roić.

Wrzucę może jutro małą tegoroczną aktualizację w przedstawieniu pasieki ze zdjęciami co tam w tym roku u mnie, chociaż przez konieczność korzystania z hostingu to tak czy siak zdjęcia do obejrzenia są dostępne z pół roku :P

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

No właśnie, styczeń luty biorą mało, we wrześniu i październiku czasem cokolwiek uda im się ugrać jeszcze w zasadzie od 5 do 7 kg ale potem marzec i kwiecień od 3 do 6 kg łącznie, w teorii gdy jest zimny rok to pszczoły zużywają te dolne granice, ale gdy jest ciepło ale deszczowo to może się okazać, że interwencja będzie potrzebna. Sam kończę zakarmiać i lałem co 5-7 dni po 5 litrów syropu 3:2, w poniedziałek ostatnia porcja. Pszczoły zostawiam na 2x7 ramkach wielkopolskich 18 w połowie zakarmiania miały górny korpus prawie pełny, myślałem dać im 15 kg curkur, ale 12 powinno być ok bo jeszcze w dolnym korpusie jakiegokolwiek miejsce powinno na kłąb zostać przy 15 kg pszczoły mogłyby nie mieć na czym się uwiązać.

Tak czy siak przekonałem się, że odparowywanie kwasu mrówkowego wymaga większej ostrożności w okresie letnim i załatwiłem co prawda praktycznie całą warrozę obecną w ulach w sierpniu w 3 dni, jednak matki przerwały mi czerwienie na jakiś tydzień do półtorej do tego załatwiłem w ten sposób przynajmniej jedną matkę a o dwie kolejne mam pewne obawy (na 19 uli).

Przed rozpoczęciem zakarmiania patrzyłem też do uli i nie widziałem nic podejrzanego, ale gdy przyjechałem na pasiekę 8 września to akurat zastałem wiszący na drzewku rój.... W ulu pokarmu pełno, a teraz pszczół jak na lekarstwo, o tyle dobrze, że miałem jeden ul bez matki i rój połączyłem. Słyszałem, że w tym okresie pszczoły się nie roją raczej i zastanawiam się o powód wyrojenia się tego ula. Ze względu na zakarmianie to do dyspozycji na czerw miały niepełny dolny korpus więc faktycznie w każdym ulu jest delikatnie "ciasno" patrząc pod kątem czerwiu, no ale jest wrzesień i nie powinny się roić.

Wrzucę może jutro małą tegoroczną aktualizację w przedstawieniu pasieki ze zdjęciami co tam w tym roku u mnie, chociaż przez konieczność korzystania z hostingu to tak czy siak zdjęcia do obejrzenia są dostępne z pół roku :P

Wyroiły się ?? czy uciekły z ula ?????  Bo jak by się wyroiły to nie wszystkie i zostawiły by mateczniki ?????

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 728 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

Jak pisałem, wyroiły się. W ulu zostało mniej więcej połowę co nie zmienia faktu, że deczko mało, trochę też czerwiu.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Jeżeli leczyłeś kwasem mrówkowym w sierpniu to poddym jeszcze  wszystkie rodziny w pasiece kontrolnie apiwarolem :)  żeby mieć jasność w sprawie warozy to teraz jest najważniejsze :D

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 697 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe
Dzisiaj Mateusza.
Św Mateusz ostatni raz podbiera miodu
I zaraz dodaje chłodu.
Ja dziś paski wyrwałem,
ale wytrwałem
gniazd i ramek nie rozrywałem.
  • daro lubi to

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

Dzisiaj Mateusza.
Św Mateusz ostatni raz podbiera miodu
I zaraz dodaje chłodu.
Ja dziś paski wyrwałem,
ale wytrwałem
gniazd i ramek nie rozrywałem.

U mnie dzis bylo 29C.  Od jutra juz ochlodzenie ok 19C.  Z powodu upalow Nawloc juz przekwita i jesien szybko nadciaga. Tylko jakos pszczoly tego nie widza?  Nawet na ostatniej ramce jeszcze czerwiu od dechy do dechy!  Dzisiaj polikwidowalem nadstawki. U mnie jeszcze bylo po 4 nadstawki (3/4 Dadant)   Bede zimowal  na jednym korpusie i jednej nadstawce.  Komplet ramek.  Pierwszy dzien zakarmiania. Nadstawki pelne miodu ale dolne korpusy cienko bo jeszcze duzo czerwiu do wygryzienia.  Powodzenia

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 697 postów
No to jest to załamanie pogody.
Co teraz robić ????????.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Co teraz robić ????????.

Wypada liczyć miesiące :D do wiosny  :D Ale na jedno jest to korzystne dla nas bo matki przerwą czerwienie i zatrzyma się proces rozmnażania warozy  :) 

Uwaga:

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 697 postów
A więc;
Październik
Listopad
Grudzień
Styczeń
Luty
i
Maaaaj.
  • vincent vega i Beeman lubią to

marcino91

marcino91

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów
  • Imię:Marcin
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Dadant 1/2
Mam do Was pytanie techniczne związane a odymianiem apiwarolem. Zamykacie pajączki w powałce i dennicy? Zamykanie pajaczkow w dennicy jest troche klopotliwezwlaszcza jak pszczoly nie są w kłebie i ciągle chodzą po dennicy.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Pajączki w dennicy ? To trochę droga na skróty :)  zasadniczo pajączki są przewidziane do górnej wentylacji w ulu , ale wiem że sporo pszczelarzy je stosuje w dennicy :)  Zawsze lepsze to niż nic w normalnej gospodarce , ale właśnie są problemy z zamykaniem przy zabiegach walki z warozą :) Może trzeba na okres zabiegu zalepiać te pajączki jakąś folią samoprzylepną od spodu  :) Wiem że to może być kłopotliwe ale to lepsze niż otwieranie ula i zamykanie otworów wentylacyjnych od środka ula  :D Albo też o pokusić się z zafundować sobie dennice z siatką i domykaną pełną dennicą i to jest inwestycja jeszcze nie taka droga ,  a jak raz się zrobi to posłuży na lata  :D i przy okazji można zawsze sprawdzić osyp warozy :) A jak ma się pajączki to trzeba podkładać tektury , z czym nie ma problemu w starych ulach leżakach z drzwiczkami wyczystkowymi  ale w korpusowych już jest problem .

Uwaga:

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

Co teraz robić ????????.

Witam  Wszak dzisiaj pierwszy dzien jesieni, to chyba tak ma byc.  Wczoraj  bylo 29C, dzisiaj zaledwie polowe, no ale chociaz nie chlapalo. ;-)   U mnie wczoraj na pasiece byla zadyma!  Pszczoly dostaly jakies 60 ramek z miodem do rabunku.  Nie wiem czy do dobry pomysl ale ramki w wiekszosci  50% zasklepione. Sezon miodowy dobiega konca,  Pierwsza polowa lata byla wystrzalowa po 100kg miodu z rodziny, niestety sierpien i wrzesien suchy i goracy co nie sprzyjalo nektarowaniu.  Nawloc byla przepiekna ale bez nektaru (cieple noce).  Powodzenia

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 697 postów
Dzisiaj w nocy pszczoły wreszcie zeszły ze ścian poza zatworami do środka. Czyli noc musiała być zimna. Wychodzi na to że rzeczywiście koniec lata. Oby do wiosny.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Ślężańskie Miody | Stowarzyszenie "Polanka"