Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
555 odpowiedzi w tym temacie

marcino91

marcino91

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów
  • Imię:Marcin
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Dadant 1/2

Czyli w zasadzie pożytek pyłkowy z leszczyny poszedł w pipu :unsure: a u Maziego zaraz rzepak będzie :D 

gorzej z dziewczynami jeżeli mamuśki zaczęły już czerwić.

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1080 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

Czyli w zasadzie pożytek pyłkowy z leszczyny poszedł w pipu :unsure: a u Maziego zaraz rzepak będzie :D

gorzej z dziewczynami jeżeli mamuśki zaczęły już czerwić.

Rzepak pewnie po 20 kwietnia będzie, na pyłek z leszczyny nie liczę, rzadko coś z niego mają. Ważniejsza dla mnie iwa. Co do czerwienia to co byśmy nie robili to i tak coś tam już w części uli będzie, jedna rodzinka BK czerwi na potęgę...

• Ślężańskie Miody lubi to

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe

http://pasieka24.pl/...dynamiczny-2018

Według tego kalendarza to już w marcu przewidziane jest miodobranie.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1736 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Według tego kalendarza to już w marcu przewidziane jest miodobranie.

i 6 marca przekładamy larwy na matki .
Kilka lat temu ten kalendarz był kolorowy już od stycznia :D

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 728 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

łooo kurde 1 marca miodobranie, ciekawe ile mi się uda ukręcić. A te dni niezalecane do przeglądu to pewnie na podstawie faz księżyca czy coś?

marcino91

marcino91

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów
  • Imię:Marcin
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Dadant 1/2

Jeżeli koniec zimy jest faktycznie tuż tuż to pół biedy z czerwieniem, znacznie gorzej jeżeli przyjdzie ocieplenie, a później znowu ściśnie mróz i będzie wiosna nijaka. Wtedy czerwienie może rodziny powykańczać

piotrpodhale

piotrpodhale

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1712 postów
  • Imię:.
  • Lokalizacja.
  • Typ ula:.

Wbrew amerykańskim wróżbom zima nie jest sroga,ale za to bardzo długa u mnie na pasiece w górach pszczoły bez oblotu są już ponad trzy miesiące,a z prognoz pogody zanosi się że do oblotów dojdzie nie wcześniej jak po 10 marca.Dawno tak długo nie było :mellow:PK            

Cham będzie chamem na wieki wieków amen....

robinhuud z Polanki

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 401 postów
  • Imię:Joanna
  • LokalizacjaPolska
  • Typ ula:dadant
No i mamy przednówek. Sarny i zające odwiedzają coraz częściej sad,ślady lisa koło domu,najtrudniejszy czas przed nami. Stare przysłowie mówi ,,jak ziemia sniegi faluje,dobry rok w pasiece zwiastuje'' a tu.......śnieg gładki jak tyłek niemowlęcia.
  • piotrpodhale lubi to

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 728 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Czarny bez u mnie powoli rozluźnia pąki liściowe, ale mrozy jeszcze z tydzień dwa pewnie będą.

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 697 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe

Halo - byłem na działce .

Śniegu niedużo może z 5cm, ślady tylko kotów od sąsiadów,

sadzawka zamarznięta, ale woda przepływa.

Ule stoją w tym samym miejscu, delikatnie otworzyłem tylko dachy,

mysz nie było, pod kalenicami daszków delikatna wilgoć, więc pszczółki żyją.

Polatałem kilka razy w około sadzawki i nic więcej nie robiłem.

Oby do wiosny, liczę że około połowy marca będą masowe obloty.

W przyszłym tygodniu zapowiadają jakieś mrozy. ???

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1345 postów
  • Imię:Łukasz
  • LokalizacjaOsiek/Olkusz
  • Typ ula:Wlkp, Wlkp 18-stki

Ja też zerknąłem wczoraj do trzech uli pod powałkę, najfajniej to wygląda na ramce 18, nawet nie przeszły jeszcze na drugi korpus siedzą niziutko 2 x 6 ramek odchyliłem delikatnie zatwór i siedzą od lewej scianki do samego zatworu więc dobrze jest :D co prawda było +6 i miejscami delikatne słonce więc mogły się lekko rozluźnić. Jutro chyba dam im ocieplenie na powałkę i zasunę dennice, niech mają cieplej, toż to już będzie prawie 20 luty więc już na pewno będą czerwic, tym bardziej że 3 dzień u mnie w dzień 5 do 8 stopni i słonko wychodzi, niektóre już wylatywały bo widać kupki przed ulami na szczęście wszystkie wylotki na razie czyste, nie zafajdane więc dobrze jest co bedzie dalej czas pokaże. Dla mnie to ważny sezon bo w tamtym roku jak wiecie moje pszczoły nie dostały ani grama chemii, przez sezon tylko ambrazol co 5-6 tyg. (ale spryskując z atomizera!!) oraz kwas mlekowy do odkładów i do rodzin w okresie bez czerwiu zamkniętego, przy wymianie matek, na koniec wybrały po tacce apiguardu (dla nie wtajemniczonych tymol w żelu) i to było całe moje leczenie. Waroza się sypała nie powiem że nie, szczególnie po apiguardzie co tydź było po powiedzmy 20-30 szt. nawet jeszcze w październiku jak już nie było go w ulach.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 728 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Słoneczko ładne, nagrzewa fajnie, temperatura około 1 stopnia a u mnie słabsze rodziny zrobiły częściowy oblot, w zasadzie od 11 do 15 latały a najsilniejsze i najbardziej zaopatrzone nie wystawiały nosa, wczoraj miałem wątpliwości i okazało się, że musiałem podratować 3 rodzinki, bo do pokarmu dostępu nie miały.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Byłem dzisiaj w pasiece !!!!!

Od miesiąca mnie tam nie było ? :D Nie wiem czy popełniłem jakąś gafę ,  że mnie tam nie  było  :D  Ule stoją na miejscu  :)

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 401 postów
  • LokalizacjaPolska
Takie moje zimowe przemyślenie. Czytam dość dużo roznych pszczelarskich wątków i widzę jak wielka różnica jest w słowie pszczelarstwo. Zdjecia budzącej się przyrody,kwiaty,silna wegetacja,obloty...i to juz ze dwa miesiące a u nas w górach swiat się zatrzymał i śpi. Pszczoły bez oblotu ponad trzy miesiace,śniegi do kolana,mrozy dwucyfrowe,przeroda w stagnacji. Kiedy wiekszosci pszczelarzy w jesieni pszczoły noszą bezcenne pyłki u nas szron bieli łąki a na wiosnę robią kolejne przeglądy kiedy u nas pszczoły tęsknią za pierwszym odlotem. Na jesieni jeśli wystąpi spadz, trzeba dobrze przemyśleć kazdy zabieg w pasiece. Słabnące rodziny,brak czasu na zakarmienie i leczenie. To wszystko sprawia,że nasze pszczelarstwo nie można oprzeć na książkach,jedynym gwarantem powodzenia staje się doswiadczenie,rozsadek i brak zachłannosci. Moze dlatego wraz z Piotrem nigdy nie doczekaliśmy miejsca na tej ławeczce, może dlatego tradycja i doswiadczenie,mój fundament pszczelarstwa był tu tak niechętnie widziany,bo niepoparty danym artykułem czy książką. Dziś słyszę ze wracają mrozy i tym razem ma dołożyć calej Polsce,o ile dla nas 20minus to ciąg dalszy zimy dla wielu moze być dużym zagrożeniem. Ciekawa jestem co z tymi co juz w styczniu podawali ciasto. Z tych że geograficznych różnic,my jesteśmy takimi przeciwnikami wybudzania pszczół,dreptania co rusz po pasiece,pobudzania ciastem zdbyt wcześnie . To dlatego tak dokarmiamy,że dziś martwię się jedynie czy wytwarzają z kupką do oblotu . Pozdrawiam wszystkich moich przeciwników,których niechęć wynika z braku zielonego pojęcia o takim pszczelarstwie

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • 1080 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

U mnie spokój i cisza, jedna rodzinka BK fisiuje, powałka ciepła, spory osyp. Reszta grzecznie w kłębie. Pokarm mają bo dostały tyle jesienią, że jak którymś braknie to ich problem. Nie będę biegać zimą po pasiece z ciastem. Generalnie nie biegam z ciastem czy innymi stymulatorami rozwoju wiosennego. Dla mnie pobudzanie rozwoju wiosennego to dobre przygotowanie jesienią, wtedy pszczoły same się rozbujają na rzepak. Luty mrozi umiarkowanie, ale mrozi a od weekendu zapowiadają -10 i mniej. Mam nadzieję, że jakiś śnieg spadnie na rzepaki. Pod domem kwitną pierwsze wczesne krokusy, wrzośce i przebiśniegi. Za wcześnie. Szkoda pyłku...

piotrpodhale

piotrpodhale

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1712 postów
  • Imię:.
  • Lokalizacja.
  • Typ ula:.

Joasiu wszystko będzie dobrze :) ,wierzę że Twoje pszczoły przeżyją znowu w 100%. Tyle serca,czasu i pracy ile poświęcasz pszczółkom zawsze musi przynieść sukces.Fakt!!! świat zwariował,więcej szacunku otrzymuje ten kto przepisuje książki i głośno krzyczy,jak pszczelarz co ogląda pasiekę na wiosnę w komplecie. Pozdrawiam PK 

Cham będzie chamem na wieki wieków amen....

robinhuud z Polanki

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 401 postów
  • LokalizacjaPolska
Oj chyba dobrze nie bedzie. Teren zapowietrzony co raz blizej, ludzie już na jesieni skarżyli sie na slabe rodziny,a przecież nie wypracowały sie w tym roku. Młodzi pozakładali pasieki,nastawieni tylko na zysk,nie myślą racjonalnie. Sam wiesz jak propaguje sie 30 odkładów z rodziny i karmi niesprawdzonymi specyfikami już w grudniu. Źle się dzieje w pszczelarstwie. Skutki dosięgnął wszystkich wokoło

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 728 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

W okolicach Stawigudy u mojego chrzestnego, który ma hobbystycznie 2 ule wprowadzili teren zapowietrzony, w jakiejś tam pasiece wykryli zgnilca. Robi, w pobliżu Twojej okolicy więc tam ogarniaj temat. Zgnilec atakuje. 

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1736 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

W okolicach Stawigudy u mojego chrzestnego, który ma hobbystycznie 2 ule wprowadzili teren zapowietrzony, w jakiejś tam pasiece wykryli zgnilca. Robi, w pobliżu Twojej okolicy więc tam ogarniaj temat. Zgnilec atakuje. 

Błąd w obliczeniach !
Stawiguda jest około 80km. od mojej pasieki
To przeciwny kraniec województwa .
Ale ... to jest około 2km.od Pasieki Wilde :D

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 106 postów
  • Imię:Michał
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Typ ula:wlkp 18cm

Joasiu, w Wielkopolsce nie jest inaczej. Coś tam słyszałem, że pszczoły u kilku pszczelarzy w styczniu pszczoły latały, ale w moich jednościennych nawet nosa nie wyściubiły. Widziałem, że w jednym starym ulu myszy próbowały dostać się do środka, bo obgryzione wszystko przy wylotku, ale ostatecznie zbastowały. Jak trzy tygodnie temu było cieplej zajrzałem pod daszki. Mają sie dobrze, więc czekam pierwszego oblotu i kończę topić ramki. Nie ma co kombinować.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Stowarzyszenie "Polanka"