Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

Ja to się nie mogłem doczekać rana, w nocy z każdym mocniejszym podmuchem wiatru miałem wrażenie że moje pszczółki z ulami leżą kilometr dalej ale rano okazało się że targanie pustaków żużlowych i inwestycja w pasy transportowe nie poszło na marne, wszystkie stoją, nawet dwa (których nie zdążyłem przenieść)w pełnym wietrze na wzniesieniu.

Link to comment
Share on other sites

We wtorek do 10 rodzin pójdzie kwas mrówkowy - tam gdzie pojawia się usuwany czerw porażony przez wirusy - 60 ml w parowniku otwartym całkowicie na środkowym pajączku w powałce.

Link to comment
Share on other sites

Dziś byłem na zebraniu i był wykładowca z Pszczelej Woli, ale wykład nie dotyczył mojego typu gospodarki pasiecznej.

Tylko; ciasto, inwert, ramka na płask, zaglądanie w zimę, kwasy, korpus na górę lub na dół, woda do ula, odkłady wiosną żeby na jesieni było co łączyć, łącznie na zimę żeby wiosną można było zrobić odkład, itd, itp.

A po co mi tyle roboty.

Edited by Bohtyn
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Dziś byłem na zebraniu i był wykładowca z Pszczelej Woli, ale wykład nie dotyczył mojego typu gospodarki pasiecznej.

Tylko; ciasto, inwert, ramka na płask, zaglądanie w zimę, kwasy, korpus na górę lub na dół, woda do ula, odkłady wiosną żeby na jesieni było co łączyć, łącznie na zimę żeby wiosną można było zrobić odkład, itd, itp.

A po co mi tyle roboty.

Który to tak cię namawiał do zaglądania w zimie do uli? :angry:

Link to comment
Share on other sites

U mnie bardzo ciepło, bo w dzień coś w okolicach 20C i tak ma być podobno przez tydzień. Teraz w nocy jest 10C. Pogoda prawie letnia, więc trzeba było to wykorzystać i podałem dzisiaj kolejną dawkę tymolu, jutro jeszcze jedna miejscówka i z tymolowaniem na ten rok będzie koniec.

 

 

A u Was jak z warrozą? Rok raczej suchy, to i warrozy powinno być mniej.

Link to comment
Share on other sites

U mnie bardzo ciepło, bo w dzień coś w okolicach 20C i tak ma być podobno przez tydzień. Teraz w nocy jest 10C. Pogoda prawie letnia, więc trzeba było to wykorzystać i podałem dzisiaj kolejną dawkę tymolu, jutro jeszcze jedna miejscówka i z tymolowaniem na ten rok będzie koniec.

 

 

A u Was jak z warrozą? Rok raczej suchy, to i warrozy powinno być mniej.

Byś się zdziwił... Warroza nie wysycha bez wody :-P

Link to comment
Share on other sites

Ja niby już zakończyłem ale kilka dni temu znalazłem trochę inwertu zimowego. Dałem rodzinkom po ok 1,5 kg i już jest pobrany przez pszczoły. Jeszcze za kilka czy kilkanaście dni zamierzam odymić na dobicie "chwasta" i do wiosny nie zaglądam.

Pszczoły zazimowane w większości uli na 8 ramkach. Uchyliłem nieco powałkę w 2 ulach i co ujrzałem? Pszczółki dobudowały sobie sporo zabudowy. Czy to oznacza, że za mało plastrów zostawiłem? Pewnie tak ale chyba nie będzie źle bo uzupełniły sobie do potrzebnego stanu.

 

Przyznam też, że korci mnie otworzyć choć jeden ul w jakiś ciepły dzień tylko że nawet jak coś będzie nie tak to nie bardzo będzie można cokolwiek zrobić. Dlatego raczej nie ma to sensu.

Link to comment
Share on other sites

Piotrze, podzielam to co mówisz. Kilka spraw złożyło się na to, że dałem pszczołom ten inwert... Otóż pierwsza sprawa to taka, że miałem trochę na zbyciu po jesiennym karmieniu, druga taka, że gdy ostatnio zaglądałem około połowy września to było co nieco czerwiu więc komórki po wygryzionych pszczołach też, trzeci to sprzyjająca pogoda do tego by ewentualnie pobrały a czwarty to taki, że poobserwuje czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na zimowlę. Kilka rodzin kontrolnie nie dostało więc będzie można porównać czy jest jakiś efekt. i ten ostatni powód jest głównym powodem, że jeśli pogoda pozwoli to pewnie zajrzę do kilku rodzin jeszcze w tym roku. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.