Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Projekt związany z Miodem ze spadzi liściastej


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

 

Jestem studentem 2-go roku Logistyki na Politechnice Rzeszowskiej. Wraz z znajomymi z grupy realizuje projekt związany z Miodem ze spadzi liściastej, a mianowicie moja część projektu ma pokrywać :

 

Kosztorys materiałowy i kalkulacje dla

Miodu spadziowego ze spadzi liściastej

 

W związku z tym że wszystkie obliczenia są hipotetyczne (jako że nie mamy możliwości założenia swojej pasieki) chciałbym się zwrócić do Was Forumowicze o pomoc. Głównym problemem w moich obliczeniach jest wyliczenie kalkulacji która ma zawierać :

-wydajność,

-koszty surowców, (powiedzmy koszty związane z wyżywieniem, lub inne na przestrzeni roku/sezonu)

-koszty osobowe,

-całkowity koszt własny,

-zysk,

-cenę zbytu,

-cenę zbytu 1 szt.,

-marżę, ( % lub ilościowa )

-cenę netto sprzedaży,

-podatek VAT,

-cenę detaliczną jednej sztuki.

 

Zakładając że posiadamy małą pasiekę ( do 3 rodzin, jednak jak ktoś ma stosunkowo większą także zapraszam do wypowiedzenia ), i tutaj pomijamy już koszty związane z wydzierżawieniem ziemi, zakupem początkowego sprzętu, uli i innych kosztów nieprzewidzianych ( leki, kradzież ) .

 

Czytałem o sprzedaży bezpośredniej, jednak jest to bardzo zróżnicowanie opisane względem miodu na innym forum - byłbym bardzo wdzięczny jeśli ktoś z was mógłby ( lub też chciałby :) ) podzielić się swoimi danymi, czy też doświadczeniami  związanymi z ilością produkowanego miodu pod sprzedaż - kosztem jego wyprodukowania i ewentualnego zysku. Nie jestem w stanie sprawdzić autentyczności podanych przez was danych, więc prosiłbym o szczerość - bo najlepsze informacje dostaje się z pierwszej ręki :)

 

Pozdrawiam gorąco

zagubiony student

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

U mnie czystej spadzi liściastej najstarsi pszczelarze nie widzieli. I myślę, że nie tylko u mnie, więc w każdej rubryce wstawiam 0 (zero). Najgorzej zabierać się za coś o czym nie mamy pojęcia...

Link to comment
Share on other sites

Musisz sobie zdawać z tego sprawę że cena każdego miodu jest ceną umowną i zależną od wielu czynników , więc przyjmij cenę rynkową u pszczelarzy w okolicy gdzie mieszkasz i dopasuj twoje składniki jakie sobie wykombinowałeś do tej ceny i wszystko :D Jak zrobisz kalkulacje  to daj nam do poprawienia  :D I ilu pszczelarzy tyle będziesz miał opinii :D 

Tylko nie wiem dlaczego akurat takie składniki kalkulacji sobie wykombinowałeś ???? dlaczego nie liczyć ceny uli , sprzętu pszczelarskiego, amortyzacji uli i sprzętu , ceny lekarstw , czy kosztów poniesionych z powodu  upadków rodzin ????? Pszczoły to jest nietypowa hodowla , która przynosi więcej zysku rolnictwu i Państwu przez zapylanie roślin i tym samym powiększenie wydajności zbiorów żywności , a pszczelarz sobie tego  do kalkulacji nie może wliczyć w cenę miodu :D  W USA pszczelarze za postawienie uli na plantacji dostają pieniądze od plantatorów .!!!!

Kolejna sprawa to ta nieszczęsna spadź liściasta ???? Spadzi nikt nie sieje , albo jest danego roku albo jej nie ma . I też praktycznie nie ma miodu czysto spadziowego ze spadzi liściastej , bo to jest niemożliwe taki uzyskać , Najczęściej jest nektarowo- spadziowy , czyli nektarowy z domieszką spadzi.

I też są rejony kraju gdzie spadzi żadnej praktycznie nie ma , tak jak pisał Mazi

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Musisz sobie zdawać z tego sprawę że cena każdego miodu jest ceną umowną i zależną od wielu czynników , więc przyjmij cenę rynkową u pszczelarzy w okolicy gdzie mieszkasz i dopasuj twoje składniki jakie sobie wykombinowałeś do tej ceny i wszystko :D Jak zrobisz kalkulacje  to daj nam do poprawienia  :D I ilu pszczelarzy tyle będziesz miał opinii :D

Tylko nie wiem dlaczego akurat takie składniki kalkulacji sobie wykombinowałeś ???? dlaczego nie liczyć ceny uli , sprzętu pszczelarskiego, amortyzacji uli i sprzętu , ceny lekarstw , czy kosztów poniesionych z powodu  upadków rodzin ????? Pszczoły to jest nietypowa hodowla , która przynosi więcej zysku rolnictwu i Państwu przez zapylanie roślin i tym samym powiększenie wydajności zbiorów żywności , a pszczelarz sobie tego  do kalkulacji nie może wliczyć w cenę miodu :D  W USA pszczelarze za postawienie uli na plantacji dostają pieniądze od plantatorów .!!!!

Kolejna sprawa to ta nieszczęsna spadź liściasta ???? Spadzi nikt nie sieje , albo jest danego roku albo jej nie ma . I też praktycznie nie ma miodu czysto spadziowego ze spadzi liściastej , bo to jest niemożliwe taki uzyskać , Najczęściej jest nektarowo- spadziowy , czyli nektarowy z domieszką spadzi.

I też są rejony kraju gdzie spadzi żadnej praktycznie nie ma , tak jak pisał Mazi

Pozdrawiam

Tadek

 

 

Temat miodu spadziowego został nam przypisany przez prowadzącego ( nie chciał się zgodzić na iglasty, pewnie wiedział że to nie tak prosty temat :) ), co do obliczeń związanych z kosztami początkowymi i późniejszymi wyliczeniami związanymi z kosztami zrobiłem takie 2 tabelki :

3uP8Kbo.png

Głównie interesowałoby mnie bym dostał mniej wiecej od pszczelarzy/forumowiczów informacje odnośnie mniej więcej kosztów związanymi z hodowlą przez rok/sezon - i ile przy danym wydobyciu ( powiedzmy to 10kg na ul ) zarabiamy na sprzedaży po odliczeniu już słoików, etykiet etc - czyli zysk bo po samej cenie miodu ze sklepu nie jestem w stanie ocenić na ile to kosztowało hodowce, a ile naliczył sobie do kieszeni :)

Link to comment
Share on other sites

Przy jednym ulu to pójdzie na spożycie własne i dochodu nie będzie do kieszeni ??? A przy większej ilości rodzin w pasiece to powstają inne koszty których nie wymieniłeś w tabelkach jak chociażby roboczogodzina pracy w pasiece  ?????. A i wyjaśnij co to jest z tym "skupem"  w tabelkach które narysowałeś ???

Myślisz że pszczelarze co maja jeden lub trzy  ule to oddają do skupu miód ??? :D Do skupu to oddają Ci co robią "niby miód"  z syropu cukrowego  :D ale wtedy to nie jest "miód" , a  to co jest na przykład w Carrefourze ?   A z tą kieszenią to prawdy nie dojdziesz  A  gdzie jest wynagrodzenie pszczelarza za pracę w pasiece ?  Chyba nie myślisz że pracuje za friko ? i rozdaję za darmo wszystkim miód ?  Ale rób tabelkę tak żeby było jak najmniej to znaczy do tej kieszeni. Bo pszczelarstwo nie jest dziedziną dochodową i zajmują się tym głównie pasjonaci , a to co jest niby zyskiem do kieszeni , to jest tak naprawdę wynagrodzeniem za pracę przy pszczołach . 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

@up 

nie mamy obowiązku uwzględniać wynagrodzenia (bo to pojęcia względne w tym sensie że każdy może ustalić swoje wynagrodzenie wedle swojego wydzimisię), ale doliczając do ceny miodu ustalamy swoją marżę - a to mamy już wskazać. 

Czyli ile ktoś wyda pieniędzy ( nie wliczając w to swojego czasu ) w wprowadzenie, wyprodukowanie i przygotowanie do sprzedaży miodu ( wliczając to wszelkie vaty i inne podatki ) ( przykładowo powiedzmy że na 1l miodu musi poświęcić 10zł wliczając wszelkie poprzednio wymienione czynniki ) a sprzedaje za 20zł za 1l miodu. Takie dane głównie ciężko mi znaleźć na internecie, wszelkie informacje z tabeli pobrałem z pliku dostępnego tutaj :

http://www.wne.sggw.pl/czasopisma/pdf/PRS_2006_T15_s58.pdf

na 64 stronie wyjaśniona jest kwestia SKUPU.

mówiłem na wstępie że wszelkie dane nie będą w 100% dokładne bo jest to wszystko prowadzone w 100% hipotetycznie, jednak chciałbym odwzorować część kosztorysu w 100% możliwie przybliżoną do realnych kwot/liczb i rzecz jasna zgodnych z prawem polskim ( vaty, kwestia sprzedaży )

pozdrówka

Konrad

Edited by knrdm
Link to comment
Share on other sites

Środki trwałe ( ul, kamera, ramki )  : na lat 10 reszta też nie jedno sezonowa 3 ule staczy bluza za 70 , reszta ze 150 pln. Ceny miodu znacznie zaniżone , raczej spadziowy to tak w detalu ze 40 pln.

Link to comment
Share on other sites

Oto kolejny przykład solidnie wykonywanej,kawał nikomu nie potrzebnej roboty.

Powstanie obszerna praca,pewnie jeszcze w ramach Krajowego Programu Wsparcia

Pszczelarstwa,która zda się jedynie psu na budę.

A potem decydenci oprą swe wspaniałe decyzje w oparciu o zakrojone na szeroką skalę

"badania".

Tak to jest jak do konkretnej roboty zabierają się naukowcy a nie fachowcy.

Czego będzie brakowało kol.Konradowi do obliczeń to dostanie od promotora z palca.

Ciekawe tylko czy z tego środkowego?

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Oto kolejny przykład solidnie wykonywanej,kawał nikomu nie potrzebnej roboty.

Powstanie obszerna praca,pewnie jeszcze w ramach Krajowego Programu Wsparcia

Pszczelarstwa,która zda się jedynie psu na budę.

A potem decydenci oprą swe wspaniałe decyzje w oparciu o zakrojone na szeroką skalę

"badania".

Tak to jest jak do konkretnej roboty zabierają się naukowcy a nie fachowcy.

Czego będzie brakowało kol.Konradowi do obliczeń to dostanie od promotora z palca.

Ciekawe tylko czy z tego środkowego?

Może z tym środkowym to przesada ? :D  Ale nie wiadomo jakie są intencje ??? Może Nowa władza szuka pieniędzy ?????

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

 

Jestem studentem 2-go roku Logistyki na Politechnice Rzeszowskiej. Wraz z znajomymi z grupy realizuje projekt związany z Miodem ze spadzi liściastej, a mianowicie moja część projektu ma pokrywać :

 

Kosztorys materiałowy i kalkulacje dla

Miodu spadziowego ze spadzi liściastej

 

W związku z tym że wszystkie obliczenia są hipotetyczne 

 

Zakładając że posiadamy małą pasiekę ( do 3 rodzin, jednak jak ktoś ma stosunkowo większą także zapraszam do wypowiedzenia ), 

Obawiam się , że bardzo trudno będzie owe ''kalkulacje'' przeprowadzić . W/g mnie (a jestem tylko hobbystą jeśli 'chodzi' o pszczoły) w pasiece "do 3 rodzin" takich kosztorysów i kalkulacji po prostu się nie czyni. A jeśli to ma jeszcze dotyczyć "miodu spadziowego ze spadzi liściastej"  gdy nie wiadomo czy się akurat taki pożytek pojawi .... niezwykle trudno  Ci , zagubiony studencie, dopomóc podpowiedzieć . W mej 'karierze' mieliśmy tylko raz w/w miód  i to w bardzo skromnych ilościach , ot jedynie jako 'ciekawostkę' . 

     A może , no może  'ruszenie w teren'  dostarczyło by więcej  materiałów do kalkulacji : skontaktować się z kołami pszczelarskimi w okolicy , udać się na zebranie ,przedstawić 'problem', popytać ....  no gdybam ....  może tak coś więcej/dokładniej  ....

 

PF

Link to comment
Share on other sites

Papier wszystko przyjmie . Wylicz 1 ul ,następnie zrób symulacje np;1ul, 10 , 50 . Pewne koszty jak miodarka , podkurzacz , .itp....będą stałe.

W pszczelarstwie , literaturze były publikowane koszty założenia , prowadzenia pasieki, znajdź i posiłkuj się nimi.

To wydatki :)

Teraz przychód : rozpatrz 3 warianty dla miodu spadziowego:

- pesymistyczny :(  (  zero czyli nic )

-optymistyczny :) ( wydajność pszczelarza z Sieradza- dane na Ambrozji)

- Wydajność realna - dopytaj się czy liczyć , czy wykorzystać dane pozyskane z ankiet od pszczelarzy , czy  wstawić śr krajową z ula

To ma dotyczyć spadzi liściastej .

 

Wyjdzie dużo bzdur ale o to chodzi w dzisiejszych pracach :)

 

-

Link to comment
Share on other sites

Tak jak Daro wspomniał. Ule itd. liczyć ich trwałość na 10 lat czyli sezonowo koszt zakupu 1/10. Nie wiem czy jest sens liczyć koszt miodarki, topiarki itd. do 3 uli. To trochę jak by liczyć koszt zakupu robota udojowego do 3 krów. Jak ktoś ma 3 ule to z reguły je odziedziczył i wykombinował też jakąś starą miodarkę ręczną po kosztach. Kupno nówki miodarki w sklepie dla 3 uli znacznie podniosłoby koszta w kalkulacjach a mało kto robi takie przedsięwzięcie dla 3 uli. Wydaje mi się, że o spadź liściastą w naszym kraju może być trudniej niż o miód wrzosowy (mówiąc o miodach z przewagą nektaru).

Link to comment
Share on other sites

  Ale nie wiadomo jakie są intencje ??? Może Nowa władza szuka pieniędzy ?????

zaraz tam władza.To raczej filozoficzny wymysł wysoko ulokowanego uczelnianego twardogłowego.

Nie ważne po co to komu.Ale brzmi mądrze i naukowo.

Link to comment
Share on other sites

Tobie zaś młody człowieku-studencie jeśli miałbym coś radzić to jak już musisz

to pisz wszystkie bzdury co Ci ślina na język przyniesie.Ci najmądrzejsi wszystko łykną

jak pelikany aby tylko było napisane ich "mądrym" językiem.

Jak byś chciał zrobić tę kalkulację jak Pan Bóg przykazał to nikt by tego miodu nie dotknął.

Także nie jest to nasza niechęć do pomocy Tobie tylko doświadczenie na własnym tyłku

że już z samego założenia dochód z 3 uli jest żaden .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

że już z samego założenia dochód z 3 uli jest żaden .

 

Jak by policzyć że są te 3 ule i pszczoły to jakiś dochód będzie, ale jeśli uwzględnić zakup uli, pszczół itd. to ni chu chu, parę lat stopa zwrotu. Ale w kalkulacjach miałby być tylko miód ze spadzi liściastej to mogłoby się w ogóle nie zwrócić.

Link to comment
Share on other sites

Temat chyba wydaje się już za zamknięty bo czas upływa i kalkulacji nie można robić w nieskończoność ? Ale szkoda że nie mamy wiedzy jak autor tematu uporał się z tą kalkulacją i jak została przyjęta przez wykładowców ? Chociaż możemy się częściowo domyślać  :) 

Link to comment
Share on other sites

Widzę też, że tabeli się nikt nie przyjrzał. Cena sprzedaży miodu ze spadzi liściastej przy sprzedaży bezpośredniej jest policzona po 16 zł, gdzie 30-35 to standardowa cena za sprzedaż bezpośrednią miodu wielokwiatowego więc taki ze spadzi liściastej, który byłby trudno dostępny można by wywindować wysoko.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.