Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
sebxyz

Witam szanowne Koleżanki i Kolegów

Recommended Posts

Witam.

Muszę powiedzieć, że sam jestem zaskoczony obrotem sprawy związanej z pszczołami. W rodzinie nie mam żadnych tradycji pszczelarskich, a wszystko rozpoczęło się jakieś 2-3 lata temu. Spotkałem w tamtym czasie człowieka, bardzo otwartego i przede wszystkim chcącego przekazać wiedzę i zarazić pasją. I tak pomału ruszyłem z teorią a później kilkanaście razy pomagałem w pasiece. I tak w zeszłym roku stałem się pszczelarzem hobbystą z dwoma ulami wielkopolskimi z którymi zimuję i z niecierpliwością czekam na wiosnę. Docelowo myślę o 8-10 ulach. Dodam pszczoły zakarmione 14,5 kg cukru na rodzinę i odymione apiwarolem 4 razy co 4-5 dni więc myślę że będzie ok.

Pozdrawiam i życzę spokoju w Nowym Roku, morza miodu i zdrówka (pszczołom oczywiście).

sebxyz

Witamy kolejnego pozytywnie zakręconego - kto raz chwycił tego bakcyla to już do śmierci będzie go miał - powodzenia i przyjemności w pracy z pszczołami.

Pozdrowienia z Wielkopolski

Witam Robi_Robson.

Tak widziałem, że Ziomal jest na forum, ja to na południowych kresach Warmii miejscowość Ruś pod Olsztynem.

Bisztynek dobrze mi się kojarzy, gdyż z Bisztynka pochodzi moja Wielka licealna sympatia, fajne to były czasy.

Dziękuję za b.miły odzew, tak bakcyl połknięty, dwa, trzy lata czytałem, kręciłem się po pasiece teraz już znajomego pszczelarza, gdyż myślałem, że jest to chwila, okazało się wręcz przeciwnie.

Pozdrawiam

sebxyz

ja to na południowych kresach Warmii miejscowość Ruś pod Olsztynem.

...

bakcyl połknięty, dwa, trzy lata czytałem, kręciłem się po pasiece teraz już znajomego pszczelarza, gdyż myślałem, że jest to chwila,

okazało się wręcz przeciwnie.

To pewnie Grzesiek ( 6cichy ) Cię zaraził ?

Część Jego pszczół stała w 2017r.na rzepaku tuż za Łyną na wysokości Rusi :)

Zresztą Grzegorz mieszka tuż obok ;)

Witam.

Tak widziałem te ule jadąc codziennie do Olsztyna, ale pozwolę sobie powiedzieć to nie był Kolega Grzesiek. W Gronitach jest pasieka w szkółce roślin, nie wiem czy się udziela Kolega na jakimś forum, ale właśnie jego pasja mnie zaraziła. Muszę powiedzieć, że bardzo dużo zależy od osoby na którą się trafi. Jeżeli jest pozytywnie zakręcona i ma chęć bezinteresownej pomocy (tak było w moim przypadku) to wszystko jakoś wygląda łatwiej, choć czuję że wiosna będzie dla mnie trudna. Ale jak Kolega mówi jak nie spróbujesz, nie sparzysz się to się nie nauczysz. Wiedza teoretyczna tak oczywiście, ale rzeczywistość to zweryfikuje, no i praktyka jest ważna.

Pozdrawiam

sebxyz

Witam.

Tak widziałem te ule jadąc codziennie do Olsztyna, ale pozwolę sobie powiedzieć to nie był Kolega Grzesiek. W Gronitach jest pasieka w szkółce roślin, nie wiem czy się udziela Kolega na jakimś forum, ale właśnie jego pasja mnie zaraziła. Muszę powiedzieć, że bardzo dużo zależy od osoby na którą się trafi. Jeżeli jest pozytywnie zakręcona i ma chęć bezinteresownej pomocy (tak było w moim przypadku) to wszystko jakoś wygląda łatwiej, choć czuję że wiosna będzie dla mnie trudna. Ale jak Kolega mówi jak nie spróbujesz, nie sparzysz się to się nie nauczysz. Wiedza teoretyczna tak oczywiście, ale rzeczywistość to zweryfikuje, no i praktyka jest ważna.

Pozdrawiam

sebxyz

No to powodzenia życzę i wytrwałości :)

Witam również z Warmii i życzę wytrwałości a te 8-10 uli to tylko tak na początek...potem idzie samo  :)  Pozdrawiam. 

Witam również z Warmii i życzę wytrwałości a te 8-10 uli to tylko tak na początek...potem idzie samo   :)  Pozdrawiam. 

Potwierdzam, tez nie wiadomo skąd mam 29 rodzin i puste ule i plany budowy nowych..... a miło być hobby  :D  :D  :D  Pozdrawiam

Witam.

Muszę powiedzieć, że sam jestem zaskoczony obrotem sprawy związanej z pszczołami. W rodzinie nie mam żadnych tradycji pszczelarskich, a wszystko rozpoczęło się jakieś 2-3 lata temu. Spotkałem w tamtym czasie człowieka, bardzo otwartego i przede wszystkim chcącego przekazać wiedzę i zarazić pasją. I tak pomału ruszyłem z teorią a później kilkanaście razy pomagałem w pasiece. I tak w zeszłym roku stałem się pszczelarzem hobbystą z dwoma ulami wielkopolskimi z którymi zimuję i z niecierpliwością czekam na wiosnę. Docelowo myślę o 8-10 ulach. Dodam pszczoły zakarmione 14,5 kg cukru na rodzinę i odymione apiwarolem 4 razy co 4-5 dni więc myślę że będzie ok.

Pozdrawiam i życzę spokoju w Nowym Roku, morza miodu i zdrówka (pszczołom oczywiście).

sebxyz

Zdrówka trzeba bardziej życzyć pszczelarzom, a mniej pszczołom. Pszczoły, czasem z trudem, ale jakoś sobie radzą z wszędobylską chemią na polach.

Pszczelarz natomiast, znacznie mniej sobie radzi ze złymi nawykami, które to, sam sobie funduje... :(

Pszczoły traktujemy apiwarolem, który działa...

Na zdrowie człowieka, tabletek nie ma... Chyba, że chodzi tylko o uśmierzanie bólu. Ale ten ból musi zawsze wracać...

Witam.

Wczoraj dotarł do mnie ul z Nektariady poliuretanowy, na szybko wygląda dobrze, korpusy pasują dennica zrobiła na mnie wrażenie. Żona zaczyna patrzeć z niepokojem, gdyż uli zaczyna przybywać.

Pozdrawiam

Seb

Witam.

Wczoraj dotarł do mnie ul z Nektariady poliuretanowy, na szybko wygląda dobrze, korpusy pasują dennica zrobiła na mnie wrażenie. Żona zaczyna patrzeć z niepokojem, gdyż uli zaczyna przybywać.

Pozdrawiam

Seb

Ciekawe kiedy zacznie pytać ile to kosztowało??? :P :P :P

Moja też patrzyła jak na wariata.... teraz już rozlewa miód ;)

...... ale na szczęście do pasieki iść nie chce..... i całe szczęście bo gdzieś ten azyl trzeba mieć :D :D :D

Witam wszystkich.

Dziś kontrolnie podałem około 200 g ciasta Apifonda. Obie rodziny zimowały, patrząc na wylotek ula, po prawej stronie na ścianie frontowej. Po ociepleniu przeniosły się centralnie na ramki na sam środek ula. Wygląda wszystko na ok, ale po pierwszym oblocie coś więcej będzie wiadomo.

Pozdrawiam

Sebxyz

Witam.

Powiem tak, mam gniazdo ułożone na ciepło, w powałce mam 5 otworów wentylacyjnych, a 2 ostatnie otwarte na maksa, wydaje mi się, że tak już grzeją. Z tym przesunięciem kłąbu, wydaje mi się, że widziałem film na youtube, próbowałem odnaleźć ale mi się nie udało i pszczelarz mówił, że po przesunięciu się kłąbu do góry, przy sprzyjających warunkach czyli jak się temp. podniesie się to kłąb właśnie przenosi się na boki. Mogę się mylić, nie będę się upierać. Ciasto to podaję na powałkę w miejsce wyjętego pajączka. Ciasto na wietrzenie rozumiem, że podane bezpośrednio na ramki.

Pozdrawiam

Sebxyz

Witam wszystkich.

Dziś kontrolnie podałem około 200 g ciasta Apifonda. Obie rodziny zimowały, patrząc na wylotek ula, po prawej stronie na ścianie frontowej. Po ociepleniu przeniosły się centralnie na ramki na sam środek ula. Wygląda wszystko na ok, ale po pierwszym oblocie coś więcej będzie wiadomo.

Pozdrawiam

Sebxyz

Jeżeli nie jesteś pewny że pokarmu starczy to ciasto oczywiście podaj , ale przypuszczam że jeszcze trochę za wcześnie na stymulację :)

Witam.

Tadek11, problem jest taki, że to moja pierwsza zimowla, więc trochę niepewności, brak wyczucia i wyszedłem z założenia, że jednak trochę ciasta podam.

Sebxyz

Witam.

Jakoś cicho się zrobiło, ja natomiast korzystając ze słonecznej pogody i + 7 stopni skontrolowałem osyp. Osypu z każdego ula było około szklanki, trupki były suchutkie jak wiór, czyli wentylacja była/jest ok. Można więc stwierdzić że pierwszą zimę przezimowaliśmy dobrze. Nie zmniejszałem/ścieśniałem jeszcze gniazda, natomiast zawęziłem dwa otwory w powałce (miałem przez zimę wentylację górną z dwoma otworami otwartymi na maksa) i podałem ciasto z witaminami około 400 gram na ul.

Pozdrawiam

sebxyz

Sebastian to gratulacje jakby nie było pierwsza zimowla i 100% rodzin żyje  :D  :D

Dla niektórych taki wynik to fikcja coś nieosiągalne.Na FB wyczytałem "specjalistów" 10-20 % spadków rodzin jako normalna sprawa. :D Pozdrawiam PK 

Witam.

W końcu i ja się doczekałem, dziś cieplejsze masy powietrza dotarły w okolice Olsztyna, temperatura w słoneczku około 20 stopni, bez wiatru i pszczółki około 12 godziny zaczęły wyglądać z ula i wykonały oblot. Jest radość w człowieku słysząc radosne bzykanie. W związku z tym mam pytanie, czy w jakiś sposób myjecie ule z zewnątrz z odchodów, bo zauważyłem że niektóre wypróżniły się na ul, z tym że te odchody nie są kleksem tylko taki zwięzły wałeczek. Jeden z internautów na youtube podawał że okolice ula i sam ul spryskuje 1% roztworem Rapicidu, w związku z pierwszym oblotem. Jakie są wasze spostrzeżenia?

Sebxyz

Sebexyz - te odchody na ulu są niepokojące - ale nie koniecznie.

Jeżeli deszcz nie zmyje to zrób to sam.

Doczytaj, gdzieś i przekarm pszczoły ciepłym syropem z jakimś specyfikiem.