Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Materiał budulcowy uli a zdrowotność pszczół i miodu


Emik3

Recommended Posts

Tania jatka,  nie mogło mięso pochodzić ze zwierząt leczonych . Złamania , choroby nie zakaźne. Obecnie ASF i jak fermy likwidowane mięso właśnie tej jakości idzie w konserwy.

 

 

Państwo dopłacało, czy tam przeprowadzało skup interwencyjny mięsa wieprzowego ze stref zapowietrzonych ASF, wszystko szło na konserwy po uprzednim "odkażeniu" zdecydowana większość świń była zdrowa, ale mogły się trafić zarażone sztuki. Wiem, bo moja ciotka jest w takiej strefie i posiada gospodarstwo zajmujące się produkcją wieprzowiny.

Link to comment
Share on other sites

Temat nie jest prosty. Możemy godzinami kłócić się, czy poliuretan, czy styropian, czy drewno, czy kuszka. Zgadzam się z Piotrem, to kwesta sumienia, ale i pieniędzy. Klienci płacą kupując "zdrowy miód" a w zamian dostają produkt z cząstkami utlenionego tworzywa sztucznego, z dodatkiem produktów rozkładu amitrazy a nierzadko jeszcze innymi znaczkami z tablicy Mendelejewa.

Mam kilka uli styropianowych, mam kilka styrodurowych. Uważam, że nie są dobre. Więcej! Są to produkty bardzo złe, od środka widać jak te materiały znikają. Jak pszczoły zażółcają ściany coraz bardziej a mimo to styropian ucieka spod plastikowych wręgów. Na szczęście nie są to rodziny produkcyjne. Trzymane tylko na mięso, ale mimo to uli się pozbędę.

Nikomu jednak nie każę robić tego samego.

Link to comment
Share on other sites

Michał :)  No i dobrze :D Robisz tak jak uważasz za słuszne. I niech tak pozostanie  :)  Ale ile w Polsce jest uli z tworzyw sztucznych ? Na pewno ponad połowa pszczelarzy w Polsce ma takie ule  i czekamy że udowodnisz nam publikując jakieś badania z niezależnych laboratoriów , że te ule na pewno są szkodliwe i materiał ten przenika do miodu i następnie wpływa na zdrowie człowieka ?  :)

Przy okazji zwróć jeszcze uwagę na czystość powietrza w Polsce i w jakim powietrzu latają Twoje pszczoły ? I czy te powietrze nie wpływa na Twój miód ???  Jesteś tego pewny ?

https://smoglab.pl/jakosc-powietrza-w-polsce-na-tle-unii-europejskiej/

Szczególnie zwróć uwagę na zawartość benzoapirenu w Polsce ( substancja rakotwórcza i mutagenna ) w powietrzu na tle  innych krajów UE

I co Polski Rząd robi w sprawie czystego powietrza

https://businessinsider.com.pl/finanse/farmy-wiatrowe-w-polsce-przynosza-straty-wyniki-za-2016-r/4hw5t38

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Michał :)  No i dobrze :D Robisz tak jak uważasz za słuszne. I niech tak pozostanie  :)  Ale ile w Polsce jest uli z tworzyw sztucznych ? Na pewno ponad połowa pszczelarzy w Polsce ma takie ule  i czekamy że udowodnisz nam publikując jakieś badania z niezależnych laboratoriów , że te ule na pewno są szkodliwe i materiał ten przenika do miodu i następnie wpływa na zdrowie człowieka ?  :)

Przy okazji zwróć jeszcze uwagę na czystość powietrza w Polsce i w jakim powietrzu latają Twoje pszczoły ? I czy te powietrze nie wpływa na Twój miód ???  Jesteś tego pewny ?

https://smoglab.pl/jakosc-powietrza-w-polsce-na-tle-unii-europejskiej/

Szczególnie zwróć uwagę na zawartość benzoapirenu w Polsce ( substancja rakotwórcza i mutagenna ) w powietrzu na tle  innych krajów UE

I co Polski Rząd robi w sprawie czystego powietrza

https://businessinsider.com.pl/finanse/farmy-wiatrowe-w-polsce-przynosza-straty-wyniki-za-2016-r/4hw5t38

 

Pozdrawiam

Tadek

Bez sensu takie porównanie jeżeli smog przewżnie występuje w miesiącach kiedy nie ma pozyskiwania miodu do spożycia.Smog to oczywiscie olbrzymi problem ale nie w temacie o materiałach na budowę uli.
Link to comment
Share on other sites

 Pokazane badania powyżej  są oparte na całorocznych pomiarach czystości powietrza na terenie całej Polski również i w otoczeniu Twojej pasieki również w porze naktarowania . Elektrownie węglowe , huty, fabryki , rafinerie , zakłady chemiczne   pracują cały rok .

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

No tak,bez przesady jakoś nie widziałem smogu nad polami rzepaku czy gryki.Myślę że to nieporozumienie pisać w tym temacie o smogu zwłszcza że my malutcy nie mamy na to bezpośredniego wpływu,natomiast na materiał z czego powstaje ul owszem tak...

Link to comment
Share on other sites

Bo na dłuższą metę nie ma żadnej kontroli nad materiałem budulcowym uli, żeby sklep mógł sprzedać ul, to musi on być wykonany z materiału atestowanego do pośredniego kontaktu z żywnością, ale jeśli sam byś chciał sobie zrobić ul, to możesz i z papy i nikomu nic do tego (z jednej strony źle, a z drugiej dobrze, bo jak się urzędnicy zabierają za "dobrostan" zwierząt to ule musiałyby być ze złota). Do tego ekologiczna pasieka jest terminem umownym, nie słyszałem, żeby przyznawano atesty czy jak to zwać, że pasieka jest ekologiczna, to raczej pszczelarze się tak sami określają jak np. do zwalczania warrozy nie stosują amitrazy. 

 

Zgryzanie materiału i ich wbudowywanie w plastry to jedna sprawa, mi raczej chodziło o to, że w wypadku dużych temperatur i intensywnego promieniowania słonecznego materiał pracuje, do powietrza uwalniają się różne związki chemiczne i ich opary krążą po ulu, oczywiście jest wentylacja, ale wiadomo, kilka godzin te opary się uwalniają i działają, a do tego miód słynie z tego, że lubi sobie z powietrza różne rzeczy powchłaniać. Nie są to rzecz jasna stężenia mogące zabić człowieka przy normalnym spożyciu, ale przecież pszczelarze walczą o to, żeby miód był postrzegany jako słodki zdrowy smakołyk a nie bomba biologiczna.

Link to comment
Share on other sites

To wytłumaczcie mi dlaczego ule z poliuretanu są dopuszczone w pasiekach ekologicznych.

Z tego co wiem, a jestem świeżo po zajęciach, w których temat eko pasiek był tematem, ule z materiałów syntetycznych nie są dopuszczone do używania w pasiekach ekologicznych. Jedynie drewno, słoma, trzcina i inne naturalne.

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze że żeby gospodarstwo pszczele mogło być ekologiczne wg przepisów jakie sobie wymyślili ekolodzy to :

 

 

Warunki produkcji ekologicznej określone w ustawie są mocno zaostrzone, często nie do spełnienia przez pszczelarza. Przykładem może być miejsce na ustawienie pasieki ekologicznej. Wymaga się aby w promieniu 3 km pożytki dla pszczół stanowiły zasadnicze uprawy ekologiczne lub obszary porośnięte dziką roślinnością. Znalezienie takiego miejsca ustawienia pasieki jest nie lada problemem dla pszczelarza chcącego zająć się produkcją ekologiczną.

Link to comment
Share on other sites

Powiem złośliwie - drzewo nie posiada atestów do kontaktu z żywnością w przeciwieństwie do styropianu . W wolnym kraju co nie jest zabronione jest dozwolone . Najgorzej jak nie możemy sprzedać miodu więc dowalimy konkurencji. Najlepsze dowalenie to zabranie konkurencji klienta.

A  poważnie - Michał kiedy sprzedajesz i po ile ? Jak badziewie to myślę że tanio sprzedaż ., poliuretany , mogą być odkładówki dadant ,w-ski P.

P.S. Płyta meblowa jest be w paleniu , no jako meble cacy. Któryś z producentów miał atest.

Link to comment
Share on other sites

Powiem złośliwie - drzewo nie posiada atestów do kontaktu z żywnością w przeciwieństwie do styropianu . W wolnym kraju co nie jest zabronione jest dozwolone . Najgorzej jak nie możemy sprzedać miodu więc dowalimy konkurencji. Najlepsze dowalenie to zabranie konkurencji klienta.

A  poważnie - Michał kiedy sprzedajesz i po ile ? Jak badziewie to myślę że tanio sprzedaż ., poliuretany , mogą być odkładówki dadant ,w-ski P.

P.S. Płyta meblowa jest be w paleniu , no jako meble cacy. Któryś z producentów miał atest.

Nikomu nie dowalam. Miód zazwyczaj sprzedaję na pniu. Pisałem tylko o swoich przekonaniach, nikogo do nich nie zmuszam.

Co do pasiek ekologicznych to takie są wytyczne, żeby starać się o nadanie statusy pasieki eko. Pasieka z ulami syntetycznymi nie dostanie takiego statusu - tyle.

 

Ule pewnie sprzedam wiosną przyszłego roku. Powkładam w nie odkłady i sprzedam jako całość. Nie wiem jeszcze w jakiej cenie.

Link to comment
Share on other sites

Michał ja nie do Ciebie a ogólnie. Myślałem że będę miał okazje a tu czarna mamba. :D

P.S. Jak ja uważam warszawiaki za be to pooddawałem za darmo. Zostało jeszcze z 10 do oddania i spalenia. Bo zupełnego badziewia nie oddaję .Będzie gdzie myszy truć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.