Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Fotopułapki i inne urządzenia do zabezpieczenia pasieki


Tadek11

Recommended Posts

W pszczelarstwie często ostatnio dochodzi do kradzieży uli z pszczołami i rozsądnym wydaje się zainwestować parę złotych w jakąś ochronę przed złodziejami i wandalami. Koszt foto pułapki to koszt jednego do trzech uli razem z pszczołami , w zależności modelu i wyposażenia czy wysyłają  mms zdjęcia czy nie ? Oczywiście foto pułapka nie rozwiąże nam sprawy ochrony przed złodziejem i jest tylko jednym elementem ochrony ,  tym bardziej w gospodarce wędrownej , gdzie trzeba zastosować bogatszy arsenał jak lokalizatory połażenia itp. ale do przydomowej stałej pasieki może być przydatna :)

Przeglądałem w sieci  - fotopułapek jest sporo i którą wybrać ? ;) żeby była w miarę bezawaryjna ? Najtańsze są chińskie HC 300M 

https://www.youtube.com/watch?v=aKGWcZrIZ8E

Ale ich jakość ? ;) nie jest najlepsza  czytając forum elektrody ?

Jaką wybrać do pasieki Waszym zdaniem ? Najważniejsze kryterium niezawodność i jakość wykonywanych zdjęć ?

I jakie inne urządzenia warto zainstalować w pasiece dla ochrony ?

Pozdrawiam

Tadek

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Do przydomowej pasieki , to rejestrator , duży dysk  i kilka kamer.
Zamocowanych tak , żeby intruz chcąc zniszczyć , lub zasłonić jedną był w oku drugiej .
A na wyjazdy , to oczywiście dobrze  ukryte lokalizatory i foto-pułapki .
Tylko z dobrym zasilaniem (power bank-i)
I nie te najtańsze !
W tych tanich wiązka podczerwieni jest widoczna gołym okiem i intruz bez problemu zlokalizuje w nocy rejestrator .
 

Link to comment
Share on other sites

Fotopułapka to daje dobre samopoczucie .

Jak gość założy kaptur lub kominiarkę to go na pewno rozpoznasz a policja szybko umorzy z powodu niewykrycia !

Zdjęcia przestępstw z kamer monitoringu w większości nie pozwalają rozpoznać osoby, albo inaczej - wymagały by zaangażowania i pewnych zabiegów ze strony prowadzących  a to już za wiele , prościej umorzyć, no chyba że sprawa jest poważna.

Kradzieże uli to    zawracanie ............. ,

Kamera musi być dobrej klasy , czasem pomoże  jak złodziej partacz !

Nic nie zastąpi zaufanego sąsiada (ów) , który deklaruje że da pozór na postawioną pasiekę!

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Według mnie najlepszym rozwiązaniem są lokalizatory.

Co ze zdjęcia jak klient się nie przyzna a puści fanty już gdzieś dalej.

W mojej okolicy stoją ule przy głównej szosie i aż się dziwię ,że jeszcze stoją.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Niby Robert ma rację :)  że do ochrony pasieki przydomowej zestaw do monitoringu domu składający się z rejestratora z dyskiem i czterema kamerami kosztuje porównywalnie do foto pułapki leśnej :D  Kwestia tylko montażu kamer w taki sposób żeby były albo niewidoczne dla potencjalnego złodzieja albo tak wysoko żeby nie mógł ich zasłonić czy zneutralizować ? I tylko kwestia czy zrobimy to sprytniej niż złodziej może go unieszkodliwić ? Używając na przykład oprócz prawdziwych kamer również atrapy kamer , które złodzieja wprowadzą w błąd ?

http://allegro.pl/niezawodny-monitoring-4-kamery-hd-1300tvl-ir25-p2p-i6497855987.html

 

Czy poprawiają samopoczucie pszczelarza ? Na pewno tak . :)  Czy zastąpi sąsiada ? Albo psa ?  Ale dzisiaj monitoring jest wszechobecny w miastach i nawet w samochodach i ilu cwaniaków już się o tym przekonało ?

Link to comment
Share on other sites

Mi tam się by nie musiał przyznawać . Byle było widać  w którą gębę lać.

A wtedy i tak by się przyznał :D

 

 Kwestia tylko montażu kamer w taki sposób żeby były albo niewidoczne dla potencjalnego złodzieja albo tak wysoko żeby nie mógł ich zasłonić czy zneutralizować ? I tylko kwestia czy zrobimy to sprytniej niż złodziej może go unieszkodliwić ? Używając na przykład oprócz prawdziwych kamer również atrapy kamer , które złodzieja wprowadzą w błąd ?

http://allegro.pl/niezawodny-monitoring-4-kamery-hd-1300tvl-ir25-p2p-i6497855987.html

 

Czy poprawiają samopoczucie pszczelarza ? Na pewno tak . :)  Czy zastąpi sąsiada ? Albo psa ?  Ale dzisiaj monitoring jest wszechobecny w miastach i nawet w samochodach i ilu cwaniaków już się o tym przekonało ?

Najczęściej kradną (na wsiach) ludzie z najbliższej okolicy !

Obserwują właściciela i wiedzą kiedy mogą bezkarnie wejść i kraść .

Kamery mogą byś umieszczone w widocznym miejscu + tabliczka na bramie informująca o monitoringu .

Często już to wystarcza , żeby zniechęcić amatora cudzej własności .

 

Ode mnie 3 uwagi !

 

Trzeba brać poprawkę na parametry podawane przez sprzedawców .

Kupując kamery widziałem dwa rodzaje identycznych na oko , ale z innymi symbolami i parametrami .

Jedna miała w nocy "widzieć" do 25m. a druga do 35m.

Kupiłem droższe i lepsze .

Okazało się , że jako tako widzi do około 20-25m.

Powyżej 30 metrów jest już całkowita ciemność .

Jedną z kamer umieściłem wysoko z widokiem na całą pasiekę .

I ta niestety ma podgląd wyłącznie w dzień .

 

poza tym kamery muszą być zewnętrzne !

Zapis w stylu "Doskonale nadaje się do np. biur, hurtowni, sklepów, domów itp." sugeruje tańsze , mniej zabezpieczone przed deszczem kamery wewnętrzne .

 

Druga uwaga .

Rejestratory na 4 i na 8 kamer kosztują podobnie .

Kupujcie od razu na 8 kamer .

Zawsze można za jakiś czas podpiąć kolejne kamery bez konieczności kupowania nowego zestawu .

 

Kolejna uwaga , to dysk o dużej pojemności .

Ja mam 2tb i starcza na długo  ;) 

Nie ma ryzyka , że po powrocie z urlopu okaże się , że złodziej był , ale nagrania nie ma .

Ten dysk z linku "o dużej pojemności" , to niżej w opisie jest 500mb. !

Na monitoring to mało !

 

A dodatkowe atrapy po kilkanaście zł./szt. to też dobry pomysł :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Chińskie z Aliexpress, ale nie najtańsze, trzeba poczytać i popatrzeć tam żeby znaleźć coś lepszego.

 

Ot, to to. Możesz sortować po ocenach i nawet zobaczyć zdjęcia umieszczone przez kupujących - to na pewno pomoże przy wyborze. 

Link to comment
Share on other sites

Po ilości zamówień wychodzi najprościej, bo raczej ludzie nie kupują czegoś co się nie sprawdza.

Właśnie z tym wyborem jest zawsze największy problem ? :D  bo my jako nie fachowcy często wpadamy w pułapkę taniochy i masowo coś kupujemy , bo tanie i połowicznie tylko spełnia swoją funkcje :D  Często i ja kupowałem różne gadżety na przykład motoryzacyjne :D  jak jakieś termometry samochodowe , pompki do pompowania kół :D czy jakieś tanie chińskie elektronarzędzia  i wszystko to jakoś działało ale kilka miesięcy albo jeszcze krócej :D i jak się popsuło najczęściej bardzo szybko , to okazywało się że to jednorazówka bez żadnego serwisu i części zamiennych :D Bo w zamyśle to ma działać tyle czasu ile przewiduje gwarancja a ponad to to już jest wartość dodana. I czasami nawet zgadzam się że jak ktoś ma wywiercić jeden otwór na rok w desce to nie ma sensu kupować wiertarki festoola .

Link to comment
Share on other sites

. I czasami nawet zgadzam się że jak ktoś ma wywiercić jeden otwór na rok w desce to nie ma sensu kupować wiertarki festoola .

Ale taka wiertarka wystarczy do końca życia i jeszcze wnukowie sobie powiercą. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie z tym wyborem jest zawsze największy problem ? :D  bo my jako nie fachowcy często wpadamy w pułapkę taniochy i masowo coś kupujemy , bo tanie i połowicznie tylko spełnia swoją funkcje :D  Często i ja kupowałem różne gadżety na przykład motoryzacyjne :D  jak jakieś termometry samochodowe , pompki do pompowania kół :D czy jakieś tanie chińskie elektronarzędzia  i wszystko to jakoś działało ale kilka miesięcy albo jeszcze krócej :D i jak się popsuło najczęściej bardzo szybko , to okazywało się że to jednorazówka bez żadnego serwisu i części zamiennych :D Bo w zamyśle to ma działać tyle czasu ile przewiduje gwarancja a ponad to to już jest wartość dodana. I czasami nawet zgadzam się że jak ktoś ma wywiercić jeden otwór na rok w desce to nie ma sensu kupować wiertarki festoola .

 

Zgodzę się i nie. Problem polega na tym, że sprzedawcy do Polski ściągają najtańsze gó**o z Chin, żeby sprzedać z jak największym przebiciem. Chińczycy zrobią i narzędzia lepsze od Makity i plastikowe zabaweczki, zależy ile zechcesz im za to zapłacić. Tak czy inaczej sprzęt bardzo dobrej jakości i tak kosztuje sporo taniej niż podobny u nas. Przykładowo kupiłem telefon o lepszych parametrach niż Caterpillar (telefony dla "budowlańców" solidne) za połowę ceny takiego z naszego rynku i bardzo sobie chwalę. Kupując sprzęty za tysiąc złotych i więcej warto sprawdzić jakieś opinie, teraz na samym youtubie jest multum testów takich sprzętów. Kiedyś Bosh miał produkcję w Niemczech, od jakiegoś czasu produkuje w Chinach dla oszczędności i przez te oszczędności i jakość sprzętu spadła, ale jak mówię, nie wszystko co jest sprowadzone z Chin musi być krótkowieczne. Trzeba tylko unikać pośredników i wiedzieć czego się szuka.

Link to comment
Share on other sites

A odnośnie tych chińskich foto pułapek to właśnie od 23.04 będą w sprzedaży w Lidlu w cenie 379,-zł/szt tylko piszą że produkt dostępny tylko w wybranych sklepach Lidla więc trzeba przed zakupem sprawdzić w których będzie  :) 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Jeśli ktoś ma w lesie, czy innej działce narażonej na kradzież, kilka uli, to wiadomo, że nic innego niż chińszczyzna mu się nie opłaci. Ale jeśli ktoś ma dużą i wartościową pasiekę, to warto moim zdaniem zainwestować w odpowiedni i droższy sprzęt. Ja na jednym z kongresów IT widziałem na żywo testy Arlo Pro 2 od Netgeara i szczęka mi opadła na jej możliwości. Tanie to może i nie jest, ale jakością i możliwościami bije na głowę wszystko co tańsze.

https://www.arlo.com/pl/landing/arlo-pro-2/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Chciałem odświeżyć temat  i może warto by podyskutować o zabezpieczeniach naszych pasiek. Znając statystyki złodzieje najczęściej kradną albo ule wywiezione na pożytki albo jesienią i zimą podczas nieobecności właścicieli w pasiekach . Właśnie rozglądam się nad jakimś systemem monitoringu działki i pasieki przy okazji może macie jakiś sprawdzone , polecane systemy  poza psem budą i siatką ? bo to już mam. 

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Tadek11 napisał:

Chciałem odświeżyć temat  i może warto by podyskutować o zabezpieczeniach naszych pasiek. Znając statystyki złodzieje najczęściej kradną albo ule wywiezione na pożytki albo jesienią i zimą podczas nieobecności właścicieli w pasiekach . Właśnie rozglądam się nad jakimś systemem monitoringu działki i pasieki przy okazji może macie jakiś sprawdzone , polecane systemy  poza psem budą i siatką ? bo to już mam. 

 

Ja póki mam ule przy domu po dziadku, gdzie codziennie ktoś jest w ogródku itp to nie myślę tak intensywnie o tym. Lecz wiadomo, wiecznie tam pszczół nie będzie. Działkę być może się sprzeda za kilka lat. Jak coś znajdę niedaleko siebie to już bez tego "dozoru" i również myślę o systemie monitoringu w tym :

Czujniki ruchu 

Autozapis zdarzeń na dysku 

Powiadomienie SMS o zdarzeniu (ruchu) 

Podgląd na żywo ze smartfona 

Kamera wysokiej rozdzielczości, z diodami podczerwieni do wglądu nocnego 

Link to comment
Share on other sites

To właśnie ? jeszcze kilka lat temu za wszystko to trzeba było płacić spore pieniądze , zresztą i teraz też , ale dla bardziej obeznanych ze współczesną technologią wszystkie te cechy o jakich napisałeś powyżej można mieć nawet w jednej kamerze obrotowej o 180 st. i nagrane sekwencje zdarzeń z czujnika ruchu w pamięci smartfonu lub w chmurce. I to za śmieszne 30-90 USD w zależności od funkcji ilości kamer i wielkości obiektu chronionego. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

Chciałem odświeżyć temat  i może warto by podyskutować o zabezpieczeniach naszych pasiek. Znając statystyki złodzieje najczęściej kradną albo ule wywiezione na pożytki albo jesienią i zimą podczas nieobecności właścicieli w pasiekach . Właśnie rozglądam się nad jakimś systemem monitoringu działki i pasieki przy okazji może macie jakiś sprawdzone , polecane systemy  poza psem budą i siatką ? bo to już mam. 

Wścibski sąsiad(ka).

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

To właśnie ? jeszcze kilka lat temu za wszystko to trzeba było płacić spore pieniądze , zresztą i teraz też , ale dla bardziej obeznanych ze współczesną technologią wszystkie te cechy o jakich napisałeś powyżej można mieć nawet w jednej kamerze obrotowej o 180 st. i nagrane sekwencje zdarzeń z czujnika ruchu w pamięci smartfonu lub w chmurce. I to za śmieszne 30-90 USD w zależności od funkcji ilości kamer i wielkości obiektu chronionego. 

 

Dokładnie, dlatego w tych czasach odważniej jest postawić na takiej działce dodatkowo domek holenderski. Sam fakt, że obiekt jest monitorowany już daje potencjalnym złodziejom sygnał, że mogą być na oku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.