Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Fotopułapki i inne urządzenia do zabezpieczenia pasieki


Tadek11

Recommended Posts

W dniu 23.02.2023 o 10:14, Tadek11 napisał(a):

Ja nawet bym tego nie próbował udowadniać , bo to bez sensu . Sens by miało osobiste obserwowanie wylotka w czasie rzeczywistym w godzinach przedpołudniowych lub południowych śledząc przekaz z pasieki ze smartfona.?

 

Dziś błysnęło słońce pierwszy raz od kilku dni. Młoda pszczoła to wykorzystała i się obleciała. Kamera wykryła ruch i wykonała kilka zdjęć alarmując mnie. Wyglądało jakby się roiły :P w mojej ocenie rójkę wychwyci

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał(a):

dni. Młoda pszczoła to wykorzystała i się obleciała. Kamera wykryła ruch i wykonała kilka zdjęć alarmując mnie.

To jak rzepak i pogoda dopisze to codziennie będziesz miał rójki wg sztucznej inteligencji , może jak matki za "zacipujesz "  i czujniki wykryją brak matki w ulu 😁

 Ale od czego trutnie ? 😉😃

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

To jak rzepak i pogoda dopisze to codziennie będziesz miał rójki wg sztucznej inteligencji , może jak matki za "zacipujesz "  i czujniki wykryją brak matki w ulu 😁

 Ale od czego trutnie ? 😉😃

 

Tadek, zirytowales się? 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał(a):

 

Tadek, zirytowales się? 

Nie . 🙂 Ale zastanawiam się nad możliwościami sztucznej inteligencji i takie wrzutki jak zrobiłeś , że jest to możliwe ,  pewnie 1/1000 tak , to zadziała , ale to nie recepta zapobieganie rójkom. 😃 Sztucznej inteligencji jeszcze daleko do przewidywania rójkom..

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

Nie . 🙂 Ale zastanawiam się nad możliwościami sztucznej inteligencji i takie wrzutki jak zrobiłeś , że jest to możliwe ,  pewnie 1/1000 tak , to zadziała , ale to nie recepta zapobieganie rójkom. 😃 Sztucznej inteligencji jeszcze daleko do przewidywania rójkom..

nie ma co sie irytować czy zastanawiać już to się dzieje , sztuczna inteligencja już działa

Link to comment
Share on other sites

W dniu 28.04.2023 o 20:06, Krzychu napisał(a):

Wyglądało jakby się roiły :P w mojej ocenie rójkę wychwyci

i co wtedy ? zaczniesz zmawiać paciorek , czy polecisz na ratunek ? Jak wychodzi rójka to już po herbacie i to porażka pszczelarza. Nie ma innego sposobu jak młode matki i selekcjonowane rodziny. Ja nigdy nie zbieram rójek , bo to proszenie się o choroby . Powiększam świadomie stan posiadania : świadomie czyli wiem jaka matka i czego się po niej spodziewać. Sezon jest u mnie tak krótki ,że nie ma sensu ganianie za rójkami. Jeśli juz jakaś się koniecznie doprasza i zebranie , to zbieram i oddaję pierwszemu chętnemu.

Stawianie rojołapek czy wymiana matki w rodzinie produkcyjnej to zupełnie poza moimi zainteresowaniami . Ja działam wyłącznie racjonalnie.

Inteligencja sztuczna czy nie , obojętne , byle działać rozumnie i z planem . Ja juz mam wszystko zaplanowane i jestem gotowy.  Nic nie modzę , działam schematycznie bo nie ma czasu na eksperymenty.

 

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, mirek. napisał(a):

sztuczna inteligencja już działa

Mirek nie irytuj Ty się , bo ja się nie irytuje 🙂 ale widzę że Ty owszem jesteś mocno zirytowany , ja rozumiem to tak , wszystko co sztuczne jest ułudą rzeczywistości czyli ułudą natury ,  jest to taki wytwór czy idea człowieka zastępująca naturę.

A już człowiek tworzący sztuczną inteligencję , przyznaje się że jest na tyle inteligentny że chce zapanować nad resztą mało inteligentnych ludzi w jego mniemaniu pospólstwem , chce wpływać na ich umysły ,  zachowania ,  rozumienie Świata , czyli chce mieć nad nimi władzę i nad nimi panować swoją inteligencją  .

Tak  jak Krzysiek chce kanarami i wiedzą jaką z nich posiądzie  z obrazu z kamer zapanować nad naturalnym popędem pszczół do rozmnażania się  , czyli nad  rójką   , nie wiem co dalej zrobi nawet jak zobaczy w telefonie rójkę ,  jaki ma scenariusz na panowanie nad tym zjawiskiem 😁

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Nie . 🙂 Ale zastanawiam się nad możliwościami sztucznej inteligencji i takie wrzutki jak zrobiłeś , że jest to możliwe ,  pewnie 1/1000 tak , to zadziała , ale to nie recepta zapobieganie rójkom. 😃 Sztucznej inteligencji jeszcze daleko do przewidywania rójkom..

 

No napewno nie zapobiegnie to rójkom. Ale w każdym razie gdy pszczoły zaczynają le iec na pożytek stopniowo wylatując z uli na pozytek to kamera tego nie wychwyci. Czułość jest ustawiona na gwałtowny ruch. Tj błysnęło słońce a one z pełnymi pęcherzami wyleciały :) dla tych co na pasiece nie bywają za często to dobra rzecz żeby wiedzieć po wylotkach co się dzieje 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, manio napisał(a):

i co wtedy ?

I nic. Lub poproszę kogoś o zebranie. Świadomość rójki z danej rodziny produkcyjnej jest potrzebna. Wyroi się w poniedziałek, ty pojedziesz w niedzielę i skąd będziesz wiedzieć? 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał(a):

I nic. Lub poproszę kogoś o zebranie. Świadomość rójki z danej rodziny produkcyjnej jest potrzebna. Wyroi się w poniedziałek, ty pojedziesz w niedzielę i skąd będziesz wiedzieć? 

Wystarczy rzut okiem, choćby na ramkę z czerwiem. Nie przesadzaj to wyraźnie widać spadkiem aktywności,  więc i rzut okiem na wylotek może dać wiele informacji. Najlepiej jednak zwalczać rójki rok wcześniej wymieniając matki. Najlepiej wszystkie jak leci. Taki mój cel  :) , choć czasem serce zadrży i nie każdą wymienię. 

A może lepiej nie wiedzieć? Miodu i tak juz nie będzie z takiej rodziny. Jak mawia Lech Wałęsa : nie chcesz mieć temperatury  , zbij Pan termometr.  

czasem i on potrafi udzielić uniwersalnej porady, choć pszczelarzem nie jest 😀

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Odnośnie kamery HC300M.

To było jakieś 2 lata temu, kiedy kitajcy zaczęli sprzedawać na allegro. Pojawiła się atrakcyjna oferta na kamerę HC300M LTE. Skusiłem się i zamówiłem. To co przyszło, wcale nie pracowało na paśmie LTE, tylko w 2G. Na pudełku były chyba ze cztery pola do zaznaczenia, odnośnie typu modelu tejże kamery. Czyli w tej samej obudowie mogą być cztery różne warianty tejże kamery, znacząco różniące się parametrami.

Po dyskusji ze sprzedawcą otrzymałem zwrot pieniędzy i... kamerę gratis :) Chciałem odesłać, ale sprzedawca powiedział, że nie trzeba - oraz uzasadnił sytuację pomyłką dostawcy, który wysyłał z hurtowni jego zamówienie.

Mnie się wydaje, że po prostu mu "nie pykło" - klient się niestety zorientował, że dostał nie to co zamówił - a różnica w cenie między 2G a LTE była znacząca.

Do tej kamery można dokupić malutki panel  fotowoltaiczny i zamontować na drzewie wraz z kamerą.

Mogę się podzielić doświadczeniami z eksploatacji modelu 2G.

- nie działa wysyłanie zdjęć na MMS

- można skonfigurować tak, żeby zdjęcia przychodziły na maila. Niestety, trzeba mieć możliwość konfigurowania konta pocztowego u dostawcy usługi w taki sposób, żeby  zdjęta byłą z niego blokada antyspamowa (kilka zdjęć pod rząd blokuje konto pocztowe). U mnie to działa, ale musiałem poprosić o wyłączenie tego konta pocztowego z blokady antyspamowej.

- nie działają komendy SMS z zewnątrz.

- to co nie działa w urządzeniu 2G, podobno działa w wersji LTE

- zestaw 8 akumulatorków AA wystarcza na ponad tydzień pracy. Czas pracy ściśle zależny jest od ilości przesyłanych zdjęć. Bywało, że akumulatorki wyczerpały się już po 3 dniach, jeśli zdjęć było dużo przesyłanych.

Reasumując - lepiej kupić w kraju. Najlepiej przez platformę sprzedażową - choćby allegro - bo przysługuje możliwość zwrotu do 14 dniu, bez podania przyczyny

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kupiłem w tamtym roku ,dałem ponad 300zł teraz już 250zł

https://pl.aliexpress.com/item/1005002574891025.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.11.21ef1c24UWHx3j&gatewayAdapt=glo2pol

Kwestia mms to ustawienia operatora i taryfy.

na emalia przychodziły fotki pięknie  .

Areo2 "wybadało" mi zaraz że to kamera, zablokowali numer, na virgin jest ok .

Na baterii nie sprawdzałem ale pewno jak powyżej, ustawienia to też inna bajka trzeba trafić z softem wtedy wszystko "wchodzi" jak "walczyłem " z tym co był w instrukcji to masakra.

Na zasilaczu od zewnętrznego dysku twardego chodzi ładnie .

Edited by baru
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.