Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Brak matki


Recommended Posts

Witam potwierdza się,w jednym z moich uli chyba nie ma matki rodzina ma wszystkie objawy z tym związane.Niestety mimo że jest w miarę ciepło jak na styczeń to pogoda nie jest odpowiednia do wykonania przeglądu,upewnienia się na100% ze nie ma matki i połączenia rodziny.Nie wiem co robić zostawić tak jak jest czy coś działać?

Edited by gkruk
Link to comment
Share on other sites

Słowo   - potwierdza, wyklucza słowo - chyba.A tak nawiasem w pszczelarstwie nie ma nic na 100% . Po czym wnosisz , że nie ma matki? o tej porze roku ciężko o taką diagnozę . Zostaw je w spokoju , sprawdź tylko czy mają żarcie i byle do wiosny. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ryzyko utraty matki w okresie zimowym jest wkalkulowane w naszą hodowlę pszczół. Nie wiemy jak stwierdziłeś że nie ma matki ? A pszczoły są ?

 

Dodałbym:

Szczególnie jak się grzebie  lub kopie po ulach w zimie.

W czasie spokojnej zimowli matka nigdy sama z siebie nie zniknie. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Bez przesady kto normalny kopie po ulach,ja obserwuję tą rodzinę od jakiegoś czasu i wszystkie objawy na to wskazują że coś jest nie okej,pszczoły są głośne ,a przez pajączki widać rozlezione po całym ulu.Wiadomo dla pewności musi być wgląd do rodziny.Obawiam się że w lutym przyjdą mrozy i amen.

Link to comment
Share on other sites

gakruk  ja jestem zdania że również w zimie trzeba czasem zaglądnąć do pasieki wiadomo przecież,,pańskie oko konia tuczy,, :D :D Odnośnie twojego przypadku proponuję delikatnie dźwignąć powałkę i sprawdzić czy czasem nie masz w tym ulu myszy?. Pozdrawiam PK

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Oj byś się zdziwił jaką szparką potrafi wejść ryjówka. Walczyłem z takimi w tym roku i nawet łapki muszą być bardzo czułe bo jest tak lekka , że wyje a nie spuści . A tak nawiasem ryjówki są pod ochroną ;)

Link to comment
Share on other sites

 

W czasie spokojnej zimowli matka nigdy sama z siebie nie zniknie.

Tylko można znaleźć na dennicy . Raz tak miałem . Ruch w ulu jak w lato  , jak było w miarę ciepło w lutym po przenosiłem towarzystwo po słabszych.Pokarmu już nie było.

Link to comment
Share on other sites

Ja to jednak jestem gó....... ny pszczelarz  - ja nie wiem ile matek mam w tej chwili i i będę bił pokłony tym co potrafią stwierdzić że w grudniu lub styczniu stracili matkę. Ile mam matek stwierdzę na wiosnę, Co do myszy lub nornicy to stwierdzam teraz bez problemu - wystarczy uchylić daszek. Panowie 100 % zimowla to marzenie każdego pszczelarza, czasami jednak jest inaczej.... Pozdrawiam wszystkich grzebaczy zimowych....

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Kubek33  Nie popadaj w pesymizm, głowa do góry!      Wielu nie wie :)

Po odsłuchu , temp. powałki , a nawet wglądzie  przy tak ciepłej zimie coś by tam było można powiedzieć, tylko , tylko ....... .nie dajmy się zwariować , bo więcej szkody z tego wynika niż pożytku.

Mysz widać po stroceniach na wylotku lub pod daszkiem .

8 mm przejdzie na pewno .

Przy 6mm nie zdarzyło mi się , choć słyszałem że potrafi.

Link to comment
Share on other sites

Kubek33  Nie popadaj w pesymizm, głowa do góry!      Wielu nie wie :)

Po odsłuchu , temp. powałki , a nawet wglądzie  przy tak ciepłej zimie coś by tam było można powiedzieć, tylko , tylko ....... .nie dajmy się zwariować , bo więcej szkody z tego wynika niż pożytku.

Mysz widać po stroceniach na wylotku lub pod daszkiem .

8 mm przejdzie na pewno .

Przy 6mm nie zdarzyło mi się , choć słyszałem że potrafi.

Ryjówka nawet przez zasuwkę metalową (grzebyk) się zmieści .

Wiem , bo miałem kiedyś intruza w szczelnym ulu leżaku z taką zasuwką na całym wylocie.

I jest gorsza od myszy , bo owadożerna .

Wyżera całą rodzinę , a potem ... zmienia ul na kolejny .

Pod dennicą osiatkowaną widać "trociny" z korpusów nóżek , skrzydełek pszczół .

U mnie już jest w pasiece .

Łowne koty w okolicy wytrute .Zostały tylko lenie czekające na darmową miskę

Podanego zatrutego ziarna ryjówka nie weźmie .

Klika rodzin do wiosny znów zniszczy .

Ryzyko zawodowe .

Link to comment
Share on other sites

:D :D Odnośnie twojego przypadku proponuję delikatnie dźwignąć powałkę i sprawdzić czy czasem nie masz w tym ulu myszy?. Pozdrawiam PK

Zaglądam do tej rodziny i okazuje się że w ulu smród,nie wiem jak mogłem wcześniej tego nie zauważyć,cała mata zgryziona i 2 ramki z zapasami podgryzione, w kącie zaś wybudowane gniazdo myszy.Na dennicy pełno śmieci po zjadaniu pszczółek.Wszystko wysprzątałem założyłem nowy zatwór,dodałem zapasową ramkę z jedzeniem.Wlotek mam 12 mm więc przybiłem metalową zasuwkę,chyba teraz nie wlezie zresztą będę sprawdzał.Chociaż w tej sytuacji poległo dość dużo pszczół to myślę że wszystko z tą rodzinką będzie okej.teraz tylko cisza i spokój.Dzięki za porady. Edited by gkruk
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 

Pozdrawiam wszystkich grzebaczy zimowych....

Ja również , matka z opalitkiem leżała na wylotku. A taka piękna włoszka była. Ja jak mi się przyśnią to lecę zobaczyć czy wszystko O.K. . Teraz szczególnie , ostatnio wyciągałem rójkę spod tarasu. :D  Kurde wiosna idzie !

Link to comment
Share on other sites

A ja tam w górach wszystko inaczej , nawet na nartach zjeżdżają zamiast biegać. Zakład ? Ktoś tu pisał że będzie ostra . Najwięcej było - 10 . ;):D

nie wiem jak w górach ale u mnie właśnie -14 ponoć ma być -17. Liczę że żarcia mam na tyle by dziewczyny przetrwały i się nie osypały. 

Link to comment
Share on other sites

Też podczas częściowego oblotu na początku stycznia znalazłem matkę na mostku. Matka nieznakowana pochodząca z cichej wymiany z końca sierpnia. Co ciekawe tej rodzince matka była podana wczesnym latem i właściwie nic nie wskazywało, że coś może być nie halo ;)   Czerwiła prawidłowo, pszczoły pracowały bez zastrzeżeń a tu po cichutku detronizacja ;) Po cichej wymianie z tego co zauważyłem nowa matula również zaczęła czerwić.

Zastanawiam się czy może być tak że były dwie matki, ta być może nieunasienniona kaput, a dziewczyny z wartościową mamuśką siedzą w kłębie, bo nie widać przez pajączki żeby były rozbiegane tylko jak pozostałe rodzinki są w kupie zaraz pod powałką.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.