Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

dezynfekcja dennic


Recommended Posts

Tadziu, na tym starym wg Ciebie zaniedbanym korpusie może być więcej patogenów ale wcale nie musi.

Jest za to na bank cały ekosystem ulowy, który wraz z pszczołami stanowi integralny system immunologiczny rodziny pszczelej.

Jest on NIEZBĘDNY dla zdrowotności rodziny. Poniał ? ;)

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem jeszcze inny materiał. Czy spryskanie dennic spirytusem 95% nie będzie lepsze od mycia płynem? Taką dennicę postawić na jakieś 2 minutki do odparowania.

 

 

Tak w razie w jak rodzina w zimę padła z głodu to ul dezynfekować spirytusem czy wyciągać najcięższe działa? Trochę kału w ulu, ale na 100% rodzina padła z głodu.

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem jeszcze inny materiał. Czy spryskanie dennic spirytusem 95% nie będzie lepsze od mycia płynem? Taką dennicę postawić na jakieś 2 minutki do odparowania.

 

 

Tak w razie w jak rodzina w zimę padła z głodu to ul dezynfekować spirytusem czy wyciągać najcięższe działa? Trochę kału w ulu, ale na 100% rodzina padła z głodu.

Nie kombinuj !

Palnik , albo soda . To sprawdzone metody .

Palnik poczernia , soda rozjaśnia . Co wolisz ...

Spirytus jak to pisze Darek wewnętrznie dla odpowiedniego chucha .

Link to comment
Share on other sites

Szymon rozumiem że ulach jest pewnego rodzaju system immunologiczny przez to że jedne bakterie nieszkodliwe dla pszczół  wypierają te szkodliwe i zabierają im miejsce do egzystencji  w ten sposób jest jakieś status quo :)  Ale nie powinno to być równoznaczne z brakiem higieny ! I  żeby pszczelarz w  pasiece mycie i odkażanie uli przeprowadzał dopiero po stwierdzonej infekcji ? Mycie sodą kaustyczną dennic czy wybranych rotacyjnie korpusów tych najstarszych raz na dwa trzy lata nie nie pozbawi ula flory bakteryjnej ponieważ nie robimy tego w całymi ulami, jak przy zakażeniu zgnilcem , tylko pojedyńczymi korpusami ( jeden z czterech),  to chyba nie pozbawię rodziny flory ?  czy dennicami raz na dwa lata po których pszczoły mniej chodzą . Poza tym ramki też w połowie stosujemy te odbudowane z ubiegłego roku , czyli te z florą , więc ul nie jest taki sterylny jak sugerujesz ?  Więc uważam że nie ma problemu z florą ulową ? . A pisanie że lepiej nie zachowywać higieny w pasiece  to też droga w złym kierunku . :D A jeżeli już ktoś chce i uważa że zaszkodzi immunologii to może te dezynfekowane korpusy spryskać bakteriami kwasu mlekowego , przed wstawieniem do ula.

Myślę że wyjaśniliśmy sobie  :D

Poza tym ja nie lubię zasyfionych uli z których z trudem można wyciągnąć ramkę czarną jak ziemia  gdzie  wszystko się klei brudem i propolisem nie usuwanym od lat ,  powałek nakrytych brudnymi szmatami bo tam jest flora ?  :D Bo ktoś z młodych pszczelarzy może pomyśleć że tak należy postępować?

Pozdarwiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Widziałem filmik na youtube, gdzie jeden pszczelarz tak robił i polecał. Do tego kiedyś na uczelni robiliśmy tak, że na szalkach Petriego z pożywką robiliśmy odcisk palca, po 2 tygodniach patrzyliśmy co się wyhodowało (pełno bakterii, kolorowo było bardzo :)) testowaliśmy na tych szalkach różne środki i tak roztwór mydła niszczył tylko aktywne formy bakterii, przetrwalnikowych nie, spirytus niszczył wszystkie bakterie, też formy przetrwalnikowe. W momencie, gdy mamy kilka minut na osuszenie dennicy myślę, że czyszczenie mechaniczne i spryskanie dennicy takim baniaczkiem co są w sklepach litrowe do mgiełki na środki do roślin będą najlepsze. Wyjmujesz dennicę, wkładasz nową, drugą czyścisz i dezynfekujesz spirytusem i odstawiasz do przesuszenia na 5 minut. Sprawa załatwiona, roboty tyle co i nic.

 

 

 

Dobra, jeszcze jeden temat. Same czyszczenie dennic wykonujemy w dniu oblotu, czy może jeśli nie wiadomo kiedy wyjdzie można pod koniec lutego delikatnie dennice oczyścić, czy duże to znaczenie ma?

Edited by Emik3
Link to comment
Share on other sites

Trza obserwować prognozy - jeżeli będą zapowiadać dzień z temperaturą powyżej 10 stopni C to masz jak w banku oblot. Dzien wcześniej wyczyścisz i jest OK :) Oczywiście dzień iście wiosenny a nie z ulewnym deszczem czy huraganowym wichrem ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Trza obserwować prognozy - jeżeli będą zapowiadać dzień z temperaturą powyżej 10 stopni C to masz jak w banku oblot. Dzien wcześniej wyczyścisz i jest OK :) Oczywiście dzień iście wiosenny a nie z ulewnym deszczem czy huraganowym wichrem ;)

 

Czyli przez najbliższy miesiąc tylko spokój - tak zapowiadają - przynajmniej u mnie.

Link to comment
Share on other sites

. Do tego kiedyś na uczelni robiliśmy tak, że na szalkach Petriego z pożywką robiliśmy odcisk palca, po 2 tygodniach patrzyliśmy co się wyhodowało (pełno bakterii, kolorowo było bardzo :)) testowaliśmy na tych szalkach różne środki i tak roztwór mydła niszczył tylko aktywne formy bakterii, przetrwalnikowych nie, spirytus niszczył wszystkie bakterie, też formy przetrwalnikowe. W momencie, gdy mamy kilka minut na

Spirytus do takiego odkażania powinien mięć 70%. Ku zdziwieniu wyższe i niższe stężenie pogarsza działanie dezynfekcyjne.Mechanicznie to skrobak i naprzód. :D PK

Link to comment
Share on other sites

Jak mawiali na agrometeorologii na uczelni. Prognoza na 3 dni ma dość sporą szansę sprawdzalności, prognoza na tydzień i więcej do przodu to jak wróżenie z fusów, ze względu na ilość czynników mających wpływ na pogodę. Na mój teren nie potrafią często przewidzieć pogody na ten sam dzień, a co dopiero tydzień do przodu. Wiem z tego względu, że kilka razy w roku potrzebuję tygodnia bezdeszczowego więc obserwuję pogodę.

Link to comment
Share on other sites

Spirytus do takiego odkażania powinien mięć 70%. Ku zdziwieniu wyższe i niższe stężenie pogarsza działanie dezynfekcyjne.PK

 

Chyba wiem jak się wziął, zimno było, pszczelarz nalał sobie setę na rozgrzanie i dodał wody twierdząc, że dla "zdrowotności" obopólnej :P

Link to comment
Share on other sites

Chyba wiem jak się wziął, zimno było, pszczelarz nalał sobie setę na rozgrzanie i dodał wody twierdząc, że dla "zdrowotności" obopólnej :P

"Siła działania odkażającego alkoholu etylowego jest ściśle związana z jego stężeniem. Etanol o stężeniu 90% - 96% wykazuje najsłabsze działanie odkażające. Powodem tego jest zbyt szybki proces denaturowania białek wskutek czego następuje powierzchowne jego działanie.

Roztwory etanolu o stężeniu 50% - 70% głębiej penetrują tkanki oraz komórki bakteryjne dzięki czemu działanie odkażające jest efektywniejsze niż w przypadku stężonych roztworów alkoholu etylowego."

Link to comment
Share on other sites

Niestety prognozy na najbliższe dni nie są zbyt optymistyczne będzie dość chłodno i do tego opady śniegu a najgorszy będzie przełom miesiąca kiedy to ma ścisnąć mróz całkiem solidnie nawet z wynikiem dwucyfrowym w nocy. A człowiek chętnie już by posłuchał szumu skrzydełek:)

Link to comment
Share on other sites

Ja mam parę luźnych dennic, które podmieniam. Te podmienione opalam i skrobie. Poliuretany są całe w siatce więc pryskam je Cargoseptem.

Odnośnie temperatur to w okolicach Wrocławia, w tamtym tygodniu było ciepło więc dziewczyny już śmigały.

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Mam to szczęście, że mam dennice proste drewniane, które nawet nie mają siatki. Na wiosnę przed oblotem staram się oczyścić . Osyp jak jest to do wiaderka , reszta dłutem zeskrobuję . Jak któraś jest zawilgocona to podmieniam .W domu traktuję je palnikiem , a także obowiązkowo wszystkie po spadłych, niektórym nie spadają mnie się trafia :) .Więcej nie robie nic z dennicami .Może tak nie do końca , co jakiś czas przemalowywuje  po zewnętrznej stronie , środek sobie odpuszczam.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.