Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

klika pytań


Recommended Posts

Kilka dni temu kupiłem 3 rodziny pszczele i teraz mam w środku zatwóry i pytam sie  kiedy wyjąć ten zatwór i zamienić go na węze??

A czy to normalne że pszczół przy wylotku w jednej chwili jest pełno a po chwili są tylko pojedyncze od czego to zalęży??

A co ile dni robić ich przegląd (patrzeć czy jest pokarm itd.)? 

Link to comment
Share on other sites

Bartku chcemy Ci na prawdę pomóc , ale na początek załatw sobie praktykę u jakiegoś pszczelarza w pasiece :)    Czy masz jakieś przygotowanie teoretyczne i jakieś książki do nauki pszczelarstwa ? http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/zakladanie-pierwszej-pasieki-krok-po-kroku,52/ksiazki-dla-pszczelarzy,149.html Poza tym proponuję zapisać się do jakiegoś w Twoim rejonie Koła lub Stowarzyszenia pszczelarskiego , aby nawiązać kontakt z okolicznymi pszczelarzami , bo nic na początku przygody z pszczelarstwem nie zastąpi praktycznej nauki :) aby tylko u jakiegoś nowoczesnego pszczelarza gospodarującego na nowszych ulach , a nie starego dziadka gospodarującego jak pół wieku temu  :D

Pozdrawiam i życzę sukcesów

Co do pytań to zatwór usuwamy jak rodzina osiągnie odpowiednią siłę oceniając to podczas przeglądu , a przeglądy trzeba robić jak najrzadziej , ale wtedy kiedy trzeba :D aby tylko nie codziennie :D  i podczas nauki nie rzadziej jak raz na tydzień jak pozwoli na to pogoda i temperatura otoczenia :D   Nie wiem czy coś zrozumiałeś z tego ale resztę jest napisane w książkach i poradnikach pszczelarskich

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Praktyka u pszczelarza nie jest konieczna - bez niej też sobie doskonale poradzisz. Przeczytaj Gospodarkę pasieczną Ostrowskiej  -  sporo się dowiesz. Bez problemu nauczysz się pszczelarstwa a to co dzisiaj wydaje ci się "wiedzą tajemną" będzie oczywistą oczywistością. Pamiętam, że gdy zaczynałem nie miałem najmniejszego pojęcia o pszczelarzeniu. Nawet nie wiedziałem co to jest czerw czy węza :) Dzisiaj śmieję się z tego ;)

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci tak. Książki nie powiedzą Ci wszystkiego, fora też nie, chyba że zapytasz konkretnie. Przykładowo ja zaczynałem w zeszłym roku. Przeczytałem kilka książek, poprzeglądałem fora i heja. Okazało się, że to co jest "oczywistością" dla zwykłego przeciętnego pszczelarza wielokrotnie nie jest zawarte w książkach. Wiem tylko, że po przeczytaniu kilku książek zakarmiłem pszczoły na zimę, a dopiero po fakcie dowiedziałem się, że przed zakarmieniem należy wycofać ramki, które będą nieobsiadane i wielkość gniazda dostosować do wielkości rodziny, zatworomaty w ulach korpusowych to kwestia obiekcyjna. Miałem o tyle szczęście w nieszczęściu, że z mojej niewiedzy tylko jedna rodzina solidnie ucierpiała, reszta jakoś sobie poradziła. 

 

W  związku z tym wiedzę z lektury posiądziesz mniej więcej do kierowania pasieki, ale błędów na pewno popełnisz wiele a w momencie gdybyś miał możliwość gdzieś jakieś praktyki odbyć to tych błędów byłoby mniej.

 

Co do pszczół na wylotku, pszczoły które wymagają wykonania oblotu często wykonują go właśnie w grupach a nie pojedynczo w związku z tym przy wylotku pojawia się grupa pszczół, wykonują oblot przez pewien czas a potem zostaje naturalny ruch.

Link to comment
Share on other sites

Błędy popełnisz na 100% tak samo jak popełniali i popełniają je wszyscy. Książka Ostrowskiej da Ci solidne podstawy. Zapamiętaj - PODSTAWY. Po przeczytaniu będziesz wiedział co to jest węza, nastrój roboczy, pożytek, izolator i wiele, wiele więcej. Będziesz wiedział o co dopytać na forum czy w realu, będziesz wiedział jak określić to co widziałeś w pasiece, będziesz wiedział jak ważna jest dbałość o zdrowie pszczół itd. Za kilka lat błędów będziesz popełniał mniej ale wciąż będziesz je popełniał. Być może wspomnisz wtedy dzisiejsze posty na forum i pomyślisz sobie, że jednak dałeś radę i nie musisz już pytać jak wyhodować sobie matkę pszczelą ;)

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Zrób dziurę w drzewie, wsadź tam pszczoły i się na tym ucz. Będziesz modny, na czasie, pro eko i w ogóle wszyscy będą Cię wychwalać za to, że przywracasz bartnictwo :P

Link to comment
Share on other sites

dzięki myśle że takie podstawy jak co to jest czerw czy węzea to już wiem ale wiem że jeszcze dużo mi brakuje ^_^ A odnosząc sie do Emik 3 też mam gospodarstwo i myśle o pośaniu faceli po ziemniakach wczesnych a wiedziałbyś ile bym musiał zasiać do 4 uli (z hektar????) :)

Link to comment
Share on other sites

4 ule, wydajność facelii 300-1000 kg midou. Powiedzmy, że te 4 ule niech będzie, że dadzą radę uzbierać po 30 kg każdy. W takim wypadku starczyłoby z 20 arów, ale jak pisałeś, że kilometr jest do drugiej pasieki to i hektar będzie mało.

Link to comment
Share on other sites

Kilka dni temu kupiłem 3 rodziny pszczele i teraz mam w środku zatwóry i pytam sie  kiedy wyjąć ten zatwór i zamienić go na węze??

A czy to normalne że pszczół przy wylotku w jednej chwili jest pełno a po chwili są tylko pojedyncze od czego to zalęży??

A co ile dni robić ich przegląd (patrzeć czy jest pokarm itd.)? 

Witaj Bartek.  Widze ze nie wiesz po co jest zatwor. Do normalnego rozwoju rodziny w ulu powinno byc 32-35C. Pszczoły muszą wygenerować ta temperature. Jeżeli mieszkanie bedzie za duze to będzie trudno ta temperaturę osiągnąć. Dlatego pszczelarz pomaga pszczoła dostosować pojemność gniazda do siły rodziny. Nie napisałeś ile ramek jest przed zatworem. Jeżeli masz 7-8 ramek to w tym czasie wciągnięcie zatworu nie powinno zaszkodzić.  Powodzenia  

Link to comment
Share on other sites

Ja mam 6 ramek i teraz myśle że przy przeglądach bede systematycznie cofał go do tyłu aż go w końcu wyjme   Dobrze myślę ??

 

Czy ty aby na pewno myślisz o takiej mniej więcej ramce?

 656159175_2_644x461_mata-ze-styroduru-za

Link to comment
Share on other sites

mam gospodarstwo i myśle o pośaniu faceli po ziemniakach wczesnych a wiedziałbyś ile bym musiał zasiać do 4 uli (z hektar????) :)

Niedawno pisałem coś w kontekście "ile drzew" .

Widzę , że nic nie zrozumiałeś 583.gif

Link to comment
Share on other sites

No dobrze więc jak zasieję ten hektar a w mojej okolicy jest tyko jedna pasieka to chyba coś z tego skorzystaja niemam tak jak w twoim przypadku że jest asz tyle pni. A co do tego zwtworu to mam podobny do tego na zdjęciu źle to powiedziałem mam pszczoły w jednym korpusie pełnym (10 ramek) i od prawej strony jest czerw jako 6-sta ramka jest zatwór a podrugiej stronie zatworu jest pokarm i mi chodziło o to ze bede przesuwał ten ztwór w lewo w celu powiekszenia matce miejsca do czerwienia

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz pszczoły na jednym korpusie wlp i na 6 uliczce jest zatwór ???  :huh:  to teraz chyba śmiało go możesz teraz wyjąć :D  Dlatego pisałem o praktyce u pszczelarza , bo doświadczony pszczelarz już dawno by usunął ten zatwór na 6 uliczce w jednym korpusie jak tylko zrobiło się ciepło? Największy błąd nowicjuszy o tej porze roku,  to trzymanie w ciasnocie matki która nie ma gdzie czerwić przez co ogranicza się rozwój rodziny ,  teraz dynamika przyrostu rozwoju jest bardzo duża , tym bardziej , że jest w miarę ciepło więc , nie ma obawy o przechłodzenie czerwiu. A w ogóle jak chcesz przez forum porad to opisuj dokładnie i szczegółowo ile nasz ramek na ilu korpusach ile jest pokarmu ile pierzgi i ile zaczerwionych ramek ? i w ogóle jak najwięcej informacji :) to pozwoli na bardziej kompetentne porady.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Zrób dziurę w drzewie, wsadź tam pszczoły i się na tym ucz. Będziesz modny, na czasie, pro eko i w ogóle wszyscy będą Cię wychwalać za to, że przywracasz bartnictwo :P

Tak, tak... już widzę jak ktoś robi dziurę w drzewie, a sąsiad dzwoni do jakichś zielonych... :D

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Toż nie ścina drzewa, robi tylko barć. Zieloni jeszcze by ci przyklaskiwali! Tylko jeśli byś się machnął i drzewo się złamało to od razu byś miał świadków w sądzie na ciebie nadających :)

Link to comment
Share on other sites

To na ilu ramkach tą rodzinę kupiłeś ? Na 6 a reszta wypełnione poza zatwor ramkami. ? Tak w/g mnie to powinno być z 8 ramek minimum za tą cenę . To jest jakaś rodzina do sprzedania wczesną wiosną .

Na 6-7  ramkach to mam rodziny ścieśnione te co wyszły nie tak z zimowli i już zaczynają nadrabiać zaległości.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.