Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ramki pracy


Recommended Posts

 ja też w tym roku nie będę hodował nowych matek więc po co mi te trutnie?

Trutni nie da się całkowicie wszystkich wyeliminować z pasieki w ciągu lata.

Przylecą same z sąsiedniej pasieki.

Jedynie pszczółki są w stanie całkowicie je wyciąć na jesieni, jak będą już nie potrzebne..

Link to comment
Share on other sites

Guest nowy1312

czyli jak ja mam w ramkach z czerwiem również czerw trutowy to go nie ruszczać  czy go odsklepić i pszczoły wyżucą te nie rozwinięte w pełni trutnie chodzi mi czy jeżeli u mnie na całości uzbiera się z pół ramki tych trutni to czy z tego nie wylęgnie się zbyt duża liczba warrozy?

Link to comment
Share on other sites

Trzeba zachować rozsądek i nie polować np. codziennie na zasklepiony czerw trutowy, tylko ścinać przy okazji np miodobrania.

Takie notoryczne grzebanie za nim może przynieść więcej szkody dla pszczół niż ta warroza, która by się z niego wylęgła.

Jak to mówią : " nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu".

Między innymi po to wymyślono ramkę pracy, żeby tylko do niej zaglądać i nie bebeszyć całego gniazda.

Edited by Bohtyn
  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ramka pracy ma służyć tylko do wyłapywania warrozy, to po patrz na nią pod słońce a będziesz widział czy pod zaskiepem jest warroza , warunek ramka po raz pierwszy zasklepiona na przeczerwionych już nie widać, wtedy zdecydujesz czy warto wycinać. Ale ramka pracy to nie tylko pułapka na warroze, spełnia też inne funkcje, a ściganie chłopaków za wszelką cenę nic dobrego nie przyniesie, tak jak wyżej pisał Bohtyn, rodzina musi być kompletna :)  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie pamiętam , musiałbym poszperać -były robione badania.

Rodzina pozbawiana trutni  gorzej funkcjonuje od rodziny w której nie dokonywano ingerencji !

Wniosek oczywisty; chłop musi być! :)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.