Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sprawdzeni i polecani sprzedawcy węzy


Recommended Posts

Gdzie zaopatrujecie się w węzę? W chwili obecnej interesuje mnie zakup 10 kilo węzy na ramkę 18 wielkopolską, niestety wosku jeszcze nie posiadam do przerobienia z własnego dla tego prosiłbym abyście polecili jakiegoś producenta, żeby nie dostać węzy parafinowej z domieszką wosku. Jak producent przy okazji nie kombinowałby z przerabianiem darowanego wosku to i na przyszłość byłoby super.

Link to comment
Share on other sites

 prosiłbym abyście polecili jakiegoś producenta, żeby nie dostać węzy parafinowej z domieszką wosku. Jak producent przy okazji nie kombinowałby z przerabianiem darowanego wosku to i na przyszłość byłoby super.

Apifonia

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam Adama Jakubowskiego z pasieki Miodowa Dolina. Nie jest najtańszy ale węza jest świetna.

Zgoda ale on może wykonać z powierzonego wosku :) I tez grymasi jak dostarczony wosk do niego jest z niepewnego źródła i oceni go negatywnie. :D Jak ktoś ma swój pewny wosk to też polecam go jako wykonawcę :D

Link to comment
Share on other sites

Że grymasi to fakt :) Ale ma czasem do sprzedania węzę z wosku i wtedy to jego grymaszenie jest zaletą bo byle czego nie kupi a już na pewno nie da do węzy. Ja mam zaufanie do takich przedsiębiorców jak on i dlatego to jego grymaszenie - choć mało komfortowo się z nim czuję - nie przeszkadza mi zbytnio by mieć węzę w najlepszym gatunku. Dodam tylko, że węza super, ładnie przycięta i gruba - jak dla mnie to węza wzorcowa.

Edited by vincent vega
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Tek że Emilu :) jeżeli Pani Maria ma jeszcze węzę , to możesz śmiało od niej kupić :)  Ja też od niej kupowałem i nic niepokojącego nie zauważyłem odnośnie jej węzy :)  poza tym że jest trochę grubsza i bardziej krucha , ale to nie powinno przeszkadzać  :)

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

 grymasi jak dostarczony wosk do niego jest z niepewnego źródła i oceni go negatywnie. :D

Jak ktoś ma swój pewny wosk to też polecam go jako wykonawcę :D

 

Adam grymasi nawet jak pszczelarz przywozi własny wosk z własnej pasieki .

Widziałem jak rzucał pod płot jedyny krążek jaki udało się wytopić młodemu pszczelarzowi z własnego suszu mówiąc , że "to nie jest wosk" !

Link to comment
Share on other sites

A może to nie był wosk spełniający jego wymagania skoro tak zrobił? Chyba, że specjalnie potraktował "młodego z buta" bo mu to frajdę sprawiało - wtedy co innego... Takiego zachowania nie pochwalam.

 

Ja osobiście nie ma zastrzeżeń do wosku od niego i polecam tego producenta każdemu, kto szuka węzy dobrej jakości.

Link to comment
Share on other sites

A może to nie był wosk spełniający jego wymagania skoro tak zrobił? Chyba, że specjalnie potraktował "młodego z buta" bo mu to frajdę sprawiało - wtedy co innego... Takiego zachowania nie pochwalam.

Ten młody pszczelarz , to nauczyciel historii spod Działdowa, który od 2 lat ma pszczoły .

Wytopił po pierwszym sezonie swój pierwszy krążek wosku i co zrozumiałe był z tego dumny i chciał przerobić na węzę .

Adam tak go potraktował , że jestem pewny , że już do niego nie wróci

Link to comment
Share on other sites

Nie powinien być chamski jak chce mieć klientów. Może powiedzieć, przykro mi, ale ten wosk nie spełnia moich jakościowych standardów, powinieneś zrobić to i to, żeby ten wosk był lepszy. Jak ktoś by mi powiedział przy pierwszym wosku, że mój wosk jest chu.... nie uzasadniając tego, to następnym razem jak bym z większą pasieką jechał co jakiś czas z 50 kg wosku do przerobienia, to mijałbym taką osobę szerokim łukiem.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

mowa o tym węza.pl ?? rozmawiałem z nim przez telefon i nie dość że jest bezpośredni to jeszcze do tego niema wiedzy. Jak ktoś przestudiuje rafinację i ropo pochodne ten wie, że przy pewnych temperatura dochodzi do rafinacji wosku pszczelego, JAK I DO HYDROLIZY (jeśli rozpuszcza w wodzie). Gość mi powiedział, że leje kranówkę bo nie widzi żadnej różnicy między miękką wodą a kranówką  :huh:. Powinno mu dać coś do myślenia skoro przetapia i za każdym razem ma "odpad". Jak by miał taką samą temperaturę ale bez wody w kotle to by widział różnicę ale to inna technologia znacznie droższa. Przypominam iż hydroliza jest zjawiskiem w większości przypadków odwracalnym.

PS. przypominam sobie, że też mówił iż wsad do autoklawu to 50% wody 50%wosku (kilogramowo bo wodę przyjmujemy 1l=1kg)

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się  cały problem z jakością węzy polega na tym że dużo wosku o niewiadomym składzie chemicznym trafiło do nas ze wschodu z Ukrainy czy krajów Bałtyckich po rozpadzie ZSRR. Badanie wosku spektrometrem masowym kosztuje coś koło 250zł i siłą rzeczy jest nieopłacalne przy badaniu małych partii wosku od klienta , więc producenci węzy robią ocenę że tak powiem domowymi sposobami ??? Jakimi nie wiem ?????  :D  I nie są to oceny pewne , więc może powstać wiele nieporozumień i złych ocen  :D Pomijam już sprawę kultury osobistej w kontakcie z Klientem  ;) Ale przykładowo jak wykonuje węzę z powierzonego wosku to powinien wykonać  :) ale bez gwarancji na skład chemiczny . Chociaż i bardzo duże zanieczyszczenie wosku domieszką czegoś tam może też spowodować że wykonanie węzy będzie z tego materiału niemożliwe  :)

Wiele może Kolegom wyjaśnić film który niedawno pokazywałem u nas na forum w innym wątku.

https://www.youtube.com/watch?v=2_QiyU85lRw

Link to comment
Share on other sites

W tym roku węzę z własnego wosku przerabiałem u Gembalów - jak zwykle - węza super, a w związku z tym że jest trochę grubsza to szybciej ją odciągają, a Adam J. swoim zachowaniem chce chyba uzasadnić cenę przerobu. W Meliferze koszt przerobu 1kg - 10 zł,   z własnego wosku z tego co pamiętam to od 30 kg 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W sklepie pszczelarskim polecał mi gość węzę od http://www.pasiekakubik.pl/ale chyba tylko poza sezonem wykonują w sezonie prowadzą pasiekę ale węza jest gróbsza niż miody podkarpackie i ponoć bardzo ładnie odciągnięta. 

Link to comment
Share on other sites

Podaj namiary do kogoś kto ma dobrą węzę bo ten jak widać nie zna się i chyba trzeba zmienić dostawcę...

Andrzej Wadecki w Kwidzyniu. Udziela się na facebooku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.