Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

czy odkazić ramki z suszem


Recommended Posts

Witam w tym roku mam pierwsze pszczoły i brakowało mi suszu więc zakupiłem od pszczelarza ramki z suszem i moje pytanie chyba musiałbym je czymś odkazić za nim włoże je do moich uli więc czym je odkazić?

Link to comment
Share on other sites

Odkazić  z czego? I czemu kupowałeś zakażone :)

Jak kupowałeś odkład, rodzinę to też odkażałeś ramki z czerwiem ?

Ryzyko zawsze istnieje jak się dokonuje zakupu i dla tego unika się pozyskiwania ramek z innych pasiek.Lepiej niech same odbudują sobie ramki.Ryzyko rozniesienia choroby się minimalizuje .

Jak pszczelarz sprzedał poprawne to nie wymagają odkażania .

Jak po zgnilcu to ogień.

Można się bawić : wymrażanie ( bardzo dobry sposób sam go stosuję , ale już jest  po zimie , a zamrażarka pełna)

                            kwas octowy,

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tak jak Kolega wyżej pisał ryzyko przywleczenia choroby jest tak duże że nie powinno się kupować starych ramek , a jeżeli już to tylko razem z pszczołami , jak kupujesz rodzinkę , wtedy jest jakaś tam pewność że skoro rodzinka przezimowała na tych ramkach to powinna nie mieć jakichś groźnych patogenów? które by mogły zaszkodzić w pierwszych miesiącach , ale do zimy trzeba je już wycofać z eksploatacji u siebie w pasiece. Teraz jest pełnia rozwoju rodzin i węzę powinny odbudować ekspresowo i ja bym nie bawił się i nie ryzykował ze starymi ramkami :D  Ale to twoje ule i zrobisz co uważasz :D A mrożenie ramek działa tylko na motylice a inna bakterie czy przetrwalniki tym sposobem nie odkazisz  :) 

Link to comment
Share on other sites

Witam w tym roku mam pierwsze pszczoły i brakowało mi suszu więc zakupiłem od pszczelarza ramki z suszem i moje pytanie chyba musiałbym je czymś odkazić za nim włoże je do moich uli więc czym je odkazić?

Jak już tak zrobiłeś to polecam te ramki spryskać cagroseptem potem wysuszyć i wkładać do ula.

cagrosept załatwia praktycznie wszystkie grzyby i bakterie.PK

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.