Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odkład bez matki


Recommended Posts

Witam Panowie i Panie,

po różnych perypetiach w ciągu 3 sezonów mojego pszczelarzenia w tym roku chciałbym pierwszy raz zrobić odkład pszczeli aby stworzyć nową rodzinę, korzystając z obecnie dobrej pogody i sporego pożytku wokół. Inna sprawa, że pszczoły mi kipią z ula to rozładowałbym przyszły nastrój rojowy w ten sposób, ale niestety nie mam matki do poddania czy warto robić ten odkład już czy za jakieś 2-3 tyg i czy jest sens robienia go bez matki - ewentualnie zamówić matkę tylko wszystkie oferty patrzyłem jakoś po 21 Maja.

 

Doradźcie coś proszę.

Link to comment
Share on other sites

Bez matki ,matecznika robić odkład  nie ma sensu.

Jest jeszcze czas na odkłady .

Skup się na  produkcji  ramek do przyszłych odkładów ( przez pszczoły) i doprowadzeniu rodzin do max siły.To da dobry zbiór miodu i możliwość zrobienia odkładu .

A może jakiś matecznik Ci się trafi , to go wykorzystasz :)

Link to comment
Share on other sites

A później zaczynają się schody i narzekania ile to matek zostało wymienionych i nie przyjętych.

W tym roku nie było problemem odchować wcześnie matki , pogoda sprzyjała , pewnie wszędzie.

Ja tam wolę mieć po 15. 05. ,

Link to comment
Share on other sites

A czy jak zrobi się z dość silnej rodziny odkład to mocno się osłabi tą rodzinę ?

 

Często robi się tak, że wyjmuje się po ramce/dwie czerwiu z silnej rodziny i daje węzę, żeby się nie wyroiły. W ten sposób nie osłabisz wyników produkcyjnych, ale jeśli chcesz cały odkład zrobić z jednej rodziny to może być różnie.

Link to comment
Share on other sites

Emil o tej porze roku ramka - dwie czerwiu to już odkład , który do zimy spokojnie powinien się rozwinąć.

 

Autor nie podaje informacji jakiej wielkości odkład chce zrobić i kiedy w związku z czym wolę zachować margines błędu niż powiedzieć żeby zrobił jednoramkowy odkład i będzie miał pretensje, że w lipcu zrobił i nie pykło :)

Link to comment
Share on other sites

czyli jak wezmę z silnej rodziny 3 ramki obsiadane  przez pszczoły 2 z czerwiem i jedna pokarmu i zrobie z tego odkład w maju to odkład zdąży się rozwinąć i rodzina z której weznę te pszczoły nie odczują za dużej różnicy dobrze myślę?

Link to comment
Share on other sites

czyli jak wezmę z silnej rodziny 3 ramki obsiadane  przez pszczoły 2 z czerwiem i jedna pokarmu i zrobie z tego odkład w maju to odkład zdąży się rozwinąć i rodzina z której weznę te pszczoły nie odczują za dużej różnicy dobrze myślę?

Witam Bartek. Mysle ze o tej porze nawet odklad  jedno ramkowy(zakarmiany) bedzie gotowy do zimy.  Jak pytasz to nie uzywaj zwrotow typu "silnej rodziny" Co to jest dla Ciebie silna rodzina? 10, 15 ramek czerwiu?  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

Link to comment
Share on other sites

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

 

 

Czyli zrobiłeś w ślepo.

Ale - modnie.

Pszczoły jakoś sobie poradzą, bo muszą.

Edited by Bohtyn
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

A jakie te mateczniki były : rojowe czy ratunkowe? :)

Link to comment
Share on other sites

teraz powinny nosić miód ,bo wszystko kwitnie.odkład dwu ramkowy +pokarm zdążysz jeszcze zasilić jest dopiero 12 maj.Osłabiłeś rodzinę niepotrzebnie. Lepiej było starą matkę do odkładu zabrać

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.