Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Chwalenie się z miodobrania w 2018 roku


Recommended Posts

Nie wiem czy pierwszy w tym roku brałem miód. ???

Ale chciałem się pochwalić, że 4 i 5 ego maja 2018r podbierałem pierwszy miód.

Uzysk około 4,5 litra z ula.

Uzyskałbym więcej,ale dużo miodu zostawiałem w ulach nie zasklepionego, bo bałem się, że będzie niedojrzały. Okazało się ,że miód jest bardzo,bardzo gęsty i z powodzeniem, można było brać i ten nie zasklepiony, bo nie wypryskiwał przy potrząśnięci ramką. Myślę, że długi okres słonecznej pogody sprzyja szybkiemu dojrzewaniu miodu w ulach. Ale on nie zginie i weźmie się za tydzień. 

Jeżeli chcecie to Wy też chwalcie się, następny proszę.

Link to comment
Share on other sites

Ja dałem drugie nadstawki co lepszym . Kręcić będę za około 10  dni . Rzepak pachnie aż w głowie kręci. WODY tylko na litość , gdyby przechodziły jakieś burze .... A  jak tak będzie to będzie bida.

Link to comment
Share on other sites

 Chwalenie  się wink3.gif  to może się źle skończyć ?? już to przerabialiśmy  rolleyes.gif

Nie mówiąc już o skarbówce :D

Życzę udanych zbiorów :)

 

Zbiory , uważam udane, przynajmniej pokryte już koszty.

Ja jestem w takim wieku, że oprócz Boga to już nikogo się nie boję. Nawet miśkorza. :lol:

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Ja sieradzki pszczelarz nie będę się chwalił aby nie wpędzać nikogo w kompleksy :D  :D  :D  a tak na poważnie to częściowe miodobranie może i by się dało zrobić ale to trochę zbyt kłopotliwe, jak dla mnie, moje pszczoły stoją w tej chwili w pięciu miejscach.  

Link to comment
Share on other sites

Ja muszę w weekend obrobić minimum dwadzieścia uli bo po niedzieli wywózka na akację... Reszta pojedzie na bobik. Nie ma kiedy spać. Do tego pojawił się nastrój rojowy. W nadstawkach miodu sporo ale nie poszyty. W piątek u mnie ochłodzenie - jak znalazł na sobotnio-niedzielne miodobranie i skakanie po drzewach... Problematyczne rodzinki wczoraj i dziś ogarnąłem więc chyba nie będzie tak źle. Niestety prawdopodobnie dzisiaj jedna rodzinka (częściowo) poszła w świat. Życie.

Link to comment
Share on other sites

Znałem kiedyś pewnego człowieka który był zawsze niesamowicie zapracowany i zabiegany, na podwórku miał jabłoń, czasami się zatrzymywał przy niej opierając głowę o pień i drzemał tak przez kilka, kilkanaście minut po czym rześki i wypoczęty pracował dalej :D

Link to comment
Share on other sites

Znałem kiedyś pewnego człowieka który był zawsze niesamowicie zapracowany i zabiegany, na podwórku miał jabłoń, czasami się zatrzymywał przy niej opierając głowę o pień i drzemał tak przez kilka, kilkanaście minut po czym rześki i wypoczęty pracował dalej :D

,,Niewolnik swojej gospodarstwa"-ja też już wchodze na ten etap a emerytura dopiero za jakieś 25 lat! :D

Link to comment
Share on other sites

chciałem się pochwalić, że 4 i 5 ego maja 2018r podbierałem pierwszy miód.

Uzysk około 4,5 litra z ula.

Czyli warto było kilkakrotnie w kwietniu karmić pszczółki .

Gospodarne są ... dały miód :D

 

U mnie miodu jeszcze nie widać .

Na razie większość idzie na potrzeby rodzin

a zaledwie w kilku najsilniejszych waga rośnie .

 

Za to pyłku pierwsze kilka kg mam już w suszarce ;)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy pierwszy w tym roku brałem miód. ???

Ale chciałem się pochwalić, że 4 i 5 ego maja 2018r podbierałem pierwszy miód.

Uzysk około 4,5 litra z ula.

Uzyskałbym więcej,ale dużo miodu zostawiałem w ulach nie zasklepionego, bo bałem się, że będzie niedojrzały. Okazało się ,że miód jest bardzo,bardzo gęsty i z powodzeniem, można było brać i ten nie zasklepiony, bo nie wypryskiwał przy potrząśnięci ramką. Myślę, że długi okres słonecznej pogody sprzyja szybkiemu dojrzewaniu miodu w ulach. Ale on nie zginie i weźmie się za tydzień. 

Jeżeli chcecie to Wy też chwalcie się, następny proszę.

Witam. Niestety chyba Ciebie wyprzedzilem, bo 30 Kwietnia wirowalem miod. Cale 40Kg.......  acha, odwirowalem ramki zabrane po zimie   hehe   Dzisiaj w koncu moglem zrobic  przeglad po zimie. Wiekszosc rodzin dostaly po nadstawce, najmocniejsza rodzina dwie nadstawki.  Bylo 20C.  Mniszek zaczyna kwitnac i czeresnie.  Ta zima byla b.dluga. 

Link to comment
Share on other sites

Ja wymęczyłem :) z niektórych rodzin półnadstawki 50 litrów z przewagą wierzby.Teraz czekam aż zakończy kwitnąć mniszek i za około tydzień-półtora powinno już być wirowanie mniszka. :P Martwi brak większych opadów deszczu bo czekające w kolejce maliny muszą mieć wilgoć żeby dawać nektar.Ze spadzi to dzisiaj coś tam widziałem błyszczało się na klonach mam nadzieję że normalnie gdzieś końcem maja się poleje.Iglasta jeszcze cicho sza.PK  

Link to comment
Share on other sites

No to wczoraj zabrałem to co doniosły do tego co im kiedyś zostawiłem.

Wyszło po 2 litry z ula, ale wydajność z ula się gmatwa bo pasieka się zwiększa

i nie wiadomo na ile dzielić dla średniej cały odebrany miód. :D

Pszczoły chodzą jak smoki, nieraz w lato takich rodzin nie było

i o dziwo żadna rodzina nie weszła mi jeszcze w nastrój rojowy.

Wszystkie odbudowują węzę i ramki pracy zalewając je nakropem.

W jednej b. mocnej rodzinie w takim niespasowanym ulu musiałem przytłuc matkę,

ale już w poniedziałek się wylęgną młode.

Zawsze w tym ulu problem z wyrwaniem ramek, nie ma jak poprawić bo zawsze są w nim pszczoły,

przeważnie najmocniejsze i miodne.

W połowie pasieki matki już odgrodzone na zapasowym wylocie, na samej węzie.

W poniedziałek następna zabawa, bo w sobotę i w niedzielę idę na wesele.

Link to comment
Share on other sites

Chyba raczej w poniedziałek leczenie bólu głowy !? :)

 

Damy radę, bo według zapisków termin zaglądania do pszczół dopiero środa.

Do środy to może wydobrzeje - miód też. :D

Link to comment
Share on other sites

Na razie miodobrania nie przewiduję w jakiejś perspektywie z datą  wg kalendarza  :D i czy wypadnie 18 tego ? Bardzo możliwe  :)   Ale każdy ma inne pożytki więc nie ma co uogólniać do kalendarza i gwiazd , czy plam na słońcu  :D Jak będzie trza to sie będzie wirować :)

Pozdrawiam i życzę udanych zbiorów.

hi.gif

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze miodobranie rzepaku 

 

b82cdef87619.jpg

 

resztę muszą zasklepić, do końca tygodnia mają czas całkowite kręcenie w przyszłym tygodniu.

Edited by Brzytwiarz
  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Czyli warto było kilkakrotnie w kwietniu karmić pszczółki .

Gospodarne są ... dały miód :D

 

 

Żebyś wiedział.

W tym roku można było nawet i wcześniej.

Opłacało się.

Ale to już historia.

Pszczoły szyją już nową suknię z innego materiału - złotego. ;)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.