Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Chwalenie się z miodobrania w 2018 roku


Recommended Posts

Ja dzisiaj podbierałem. Z 8 wielkopolskich wziąłem nieco ponad 50 litrów ale pewnie drugie tyle zostało bo odebrałem tylko nadstawki 1/2. Miodek poszyty ale w ok. 50%. Refraktometr pokazał ciut ponad 16% wody więc miodek OK.

Link to comment
Share on other sites

Chociaż mniszek jeszcze dokwita to jest już u nas zbyt zimno żeby coś z niego donosiły.Zacząłem więc wirowanie.

Z jedenastu rodzin pozyskałem 100l miodu.Jutro jak pogoda pozwoli po pracy następne do golenia.

To najwcześniej wirowany miód mniszkowy odkąd zajmuję sie pszczołami. :o

f3260fe536f6c616med.jpg7cc474edb314a5dbmed.jpg

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj podbierałem. Z 8 wielkopolskich wziąłem nieco ponad 50 litrów ale pewnie drugie tyle zostało bo odebrałem tylko nadstawki 1/2. Miodek poszyty ale w ok. 50%. Refraktometr pokazał ciut ponad 16% wody więc miodek OK.

Po przelaniu do słoików okazało się, że nie ma 50 litrów a tylko 45 słoików 0.9 l.  Pewnie w tych korpusach, które zostały nad gniazdem też nie ma tyle ile się spodziewam czyli drugie tyle ile wziąłem z nadstawek, hahaha. 

Link to comment
Share on other sites

A ja jeszcze nic nie kradłem.

W sobote odkłady bo po tych deszczach może być mało ciekawie.

 

A na niedziele i poniedziałek planuję kradzież i wirowanko ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja 8 dzień walczę - wirowanie naprzemiennie z wywózkami - 20 pojechało na akację, 10 na bobik, w domu jeszcze 18 czeka na wirowanie i wywózkę... W międzyczasie wyczochrałem 10 odkładów. Poszły 2 roje - generalnie z nastrojem rojowym w miarę spokojnie. Wynikami miodobrania pochwalę się jak Bozia pozwoli za 3-4 dni. Źle nie będzie :-)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Może nie ma się czym chwalić specjalnie ale co mi tam. Pierwsze w życiu miodobranie przeszło do historii. Ogólnie z 2 pni (2,5 korpusu) 27 litrów miodku :) niby wielokwiat ale chyba ze względu na wczesny zakwit akacji jest jej spora domieszka. Kolejne ramki dojrzewają i czekają na początek czerwca ale też będą podjrzewam pomieszane z akacją.

Link to comment
Share on other sites

 

Ja 8 dzień walczę - wirowanie naprzemiennie z wywózkami

 

Ogólnie z 2 pni (2,5 korpusu) 27 litrów miodku

Co  Wy z tym miodem zrobicie ? :o :o :o :o

Tyle dobra ! :D

Nie będę się chwalił,  bo i po co ?  Miodu więcej niż w zeszłym . Ale to pierwszy raz co zresztą i wtedy zobaczymy .

Link to comment
Share on other sites

Witam! W końcu i ja mogę się pochwalić! 0yahoo.gif -po wczorajszym moim pierwszym miodobraniu wykręciłem ogółem 43 kg z moich 4 uli.Co mnie jeszcze w tym zaciekawiło-że jedna z rodzin która stoi u brata,mimo suszy gdy kwitną rzepak,to coś z niego przyniosła-poza tym reszta rodzinek to z przewagą akacji-pozdrawiam!

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pora na mnie - udało mi się wziąć 115 litrów miodu akacjowego - nie jest to wynik rewelacyjny. Natomiast rewelacją jest to że sprzedałem go wczoraj i dziś do południa czyli 1.5 dnia - teraz kombinuje jak zrobić by mnie został choć słoiczek :D :D :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 

Natomiast rewelacją jest to że sprzedałem go wczoraj i dziś do południa czyli 1.5 dnia

Cysorz to ma klawe życie  ! ;)

Sobie zostaje śliwkowy , ten pośliwany z wiader. :D

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Pora na mnie - udało mi się wziąć 115 litrów miodu akacjowego - nie jest to wynik rewelacyjny. Natomiast rewelacją jest to że sprzedałem go wczoraj i dziś do południa czyli 1.5 dnia - teraz kombinuje jak zrobić by mnie został choć słoiczek :D :D :D

Jacku jesteś dobrym "organizatorem"  :D Jak to Robert odnotował przy awatarze , więc  nie dziwi  mnie że sprzedaż nawet mód który jest jeszcze w ulach  :D  :D

Ja u siebie nie mam tego problemu bo żonazona.gif już o to dba i u niej priorytetem jest aby najpierw zaspokoić miodek dla dzieci i wnuczków  

Pozdrawiam

Tadek

 

Wspominam jeszcze twoje organizatorskie zdolności :)uklon2.gif 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jaki w temacie ???

Coś nie chwalicie się.

To i ja nie będę się chwalił,

bo nie uwierzylibyście mi.

Ręce mnie bolą.

Te­mu najłat­wiej być skrom­nym, kto się nie ma czym chwalić. :D

Link to comment
Share on other sites

Nie ma się czym chwalić w tym roku. Jednak nie na miód nastawiałem się najbardziej. Pasieka poszerzona x4, więc to było kluczem.

Podebrałem trochę miodu wiosennego, trochę akacji z lipą a później lipę z facelią. Teraz jeszcze będzie ciut spadzi liściastej bo na jednym pasieczysku noszą. Generalnie wyjdzie średnia ok 15-17kg z ula. Niby nic, ale jak na tak intensywne dzielenie uważam, że nieźle.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam.Piszę , więc jestem .Ja tak krótko -U mnie wyszło 31 z ula . Ale nie o to mnie chodzi .Chodzi o to, że  ja od kilku lat staram się zmniejszać ilość uli , na koszt    podnoszenia wydajności .Dopiero teraz widać, ile to ja niepotrzebnie przewracałem korpusów .A jest jeszcze dużo do zrobienia.Oczywiście są lata lepsze i gorsze , ale właśnie na takie sytuacje staram się przygotowywać -co zrobię jak będzie taka a nie inna pogoda .Dużo się słyszy i czyta , że pogoda zawaliła zbiory,to i prawda .Mam dwie mini pasieki ,i widzę , że jest różnica w zbiorach , mimo że są takie same pszczoły .Tylko , że jedna ma więcej roślin trawiastych , druga drzewiastych - tu bardziej chodzi o porę wiosenną jak są jeszcze przymrozki .Klony , buki są wyżej więc pszczoły prędzej mogą ruszyć na te zbiory , trawiaste dłużej są zaszronione .Tak to widzi emeryt .

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Witam.  Dzisiaj wywirowalem 100kg (58 ramek Dadan3/4)   Miodek chyba wiekszosc z akacji.  Rodzina ktora najlepiej wyszla z zimy i pierwsza wpadla w nastroj rojowy (podzielona na pol) dala dotychczas 27 ramek miodu.  Obecnie obsiaduje na trzech korpusach i czterech nadstawkach.  Natomiast rodzina ktora najslabiej sie rozwijala dala juz 38 ramek miodu. Ta rodzina doszla do sily gdzies dopiero po akacji.   Czyli jak to juz ktos przepowiedzial "ostatni beda pierwszymi"   Wczoraj zamknolem matule w klateczce Nikota, no i ladnie zaczerwila miseczki.  W poniedzialek planuje w jednym ulu (odklad majowy obsiaduja 2 korpusy i dwie nadstawki) wsadzic sklejke(na 2 dni) pod nadstawki i dac im 8 miseczek z larwami.  Zobaczymy co zdzialaja.  Powodzenia

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Witam.  Plany planami a pszczoly zrobily swoje. hehe.  Po uwolnieniu matuli z ramki Nicota, na drugi dzien pszczoly usunely jajka z miseczek.  Nie wiem dlaczego? Ramka byla w nadstawce #2. Nie izolowalem nadstawek od ula aby nie popadly w stan rojowy w gniezdzie. Moze ze wzgledu na wielkosc miseczek Nicota widzialy zagrozenie na nowe mateczniki . Dzisiaj zaraz po wypuszczeniu matuli miseczki z jajkami powedrowaly na ramkach do ula bezmatka. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Witam.  Plany planami a pszczoly zrobily swoje. hehe.  Po uwolnieniu matuli z ramki Nicota, na drugi dzien pszczoly usunely jajka z miseczek.  Nie wiem dlaczego? Ramka byla w nadstawce #2. Nie izolowalem nadstawek od ula aby nie popadly w stan rojowy w gniezdzie. Moze ze wzgledu na wielkosc miseczek Nicota widzialy zagrozenie na nowe mateczniki . Dzisiaj zaraz po wypuszczeniu matuli miseczki z jajkami powedrowaly na ramkach do ula bezmatka. Powodzenia

Nie za późno już na zakładanie hodowli matek ?? :D

Link to comment
Share on other sites

Tadek, dlaczego uważasz, że może być za późno? Wczoraj podkładałem ostatnie mateczniki z własnej hodowli, ale szczerze mówiąc korci mnie jeszcze jedna seria, tak po prostu, żeby na jesień mieć pod ręką matki UN. Może nawet w izolatorze Chmary kilka zazimuję. Ewentualnie będę miał na wymianę dla tych, które mi nie odpowiadają.

Link to comment
Share on other sites

Krótko na dziś - rzepak, akacja i lipa dobrze, facelia średnio, gryka zanosi się bez szału, nawłoć - wywiezione  przedwczoraj, zobaczymy co Bozia da.

.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam i pozdrawiam. !!!

U mnie koniec sezonu 2018.

Bilans:

12 rodzin przygotowane już prawie do zimy, dostały po 5 kg cukru.

Plus 1 rodzina sprzedana w lipcu.

Odbudowały 6 kg węzy.

Odzyskałem 1,1 kg kitu i sprzedałem w Bałtowie.

Wytopione ok 5 kg wosku i zamienione na 5 kg węzy na przyszły rok.

Odebrałem 365 litrów miodu w większości spadziowy.

Rodziny złożone na 7 ramkach każda.

Paski Biowar na warozę zawieszone.

Dostaną jeszcze jednorazowo po 5 kg cukru w przyszłym tygodniu.

Na 8 miesięcy spokój, po wyjęciu wiaderek-podkarmiaczek i pasków do uli nie zaglądam, aż do wiosny.

Hej !!!

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Ja zacząłem w środę dymienie w cyklu 4 x 4, warroza się sypie, ale bez tragedii. 54 rodziny zwiezione , miód wywirowany, dostały już po 3-5 kg ciasta, po zakończeniu dymienia karmienie właściwe invertem z Diamanta. 12 rodzin stoi jeszcze na nawłoci - zwózka za kilka dni. Miodu w tym roku sporo - rzepak, wielokwiat wiosenny, akacja, facelia, spadź, lipa, gryka i wielokwiat letni... Czy będzie nawłoć??? Zobaczę za tydzień, ale coś powinno być. Mam już tego sezonu dosyć, w przyszłym roku redukuję pasiekę do maksymalnie 50 pni.  Nie da rady porządnie zająć się pasieką 70 pni, równocześnie pracując, że o Rodzinie nie wspomnę... Muszę to zrównoważyć.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.