Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
Emik3

Obowiązek zgłaszania pasieki założonej na użytek własny

Recommended Posts

Z każdej strony i zawsze słyszałem informacje o konieczności zgłoszenia pasieki do Powiatowego Lekarza Weterynarii nawet w przypadku posiadania jednego ula z którego produkty wykorzystujemy na użytek własny. Okazuje się jednak, że jest inaczej a wszyscy powielają błędne myślenie. Wpadłem w necie na takie pisemko.

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/19402087_1583354758364736_8183327284807529920_o.jpg?_nc_cat=0&oh=3c59591dd3d53571f49838697fa73b11&oe=5BC432DA

Jak zwykle u nas jest prawo tworzone na kolanie i różne interpretacje tej samej Ustawy  różnych Urzędów nikogo w Polsce już nie dziwią  :D 

Nie ma co drążyć tematu. 

PLW leczenie pszczół na zgnilca mają w głębokim poważaniu i niechętnie się do tego zabierają , jeżeli już to robią to robią to na  " Aby Aby" albo nie umieją , albo wiedzą że i tak nie są w stanie zrobić to skutecznie.

Zgłoszenie pasieki nic nie kosztuje, sory nie wiem czy teraz ponosi się jakąś opłatę przy zgłoszeniu.

Jednak gdyby pasiekę zaatakował zgnilec , to już warto mieć zgłoszoną  :)

Samo zgłoszenie nie kosztuje, ale jak chcesz mieć druczek to potwierdzający to 17 zł płacisz. W wypadku zgnilca to weterynaria i tak wie, że bez pomocy pszczelarza to nie będzie w stanie choroby opanować i często załamują ręce. Ich zadaniem w takim wypadku jest wytyczenie strefy zapowietrzonej a do tego nie musisz mieć zgłoszonej pasieki, bo jak będziesz w taką strefę wjeżdżał to widzisz znaki informujące o zgnilcu, a jak by pszczelarz chciał po cichaczu odkłady z takiej strefy sprzedać to i tak nikt go nie złapie.

Odszkodowania nie dostaniesz.

Odszkodowania nie dostaniesz.

Bo trzeba pozwać . Zgnilec amerykański jest chorobą zwalczaną z urzędu i za straty spowodowane jej zwalczaniem odpowiada skarb państwa . To że brak przepisów wykonawczych g. kogo obchodzi. Koszty pokryje ale ciągać się trzeba .Zwalczaniem nie chorobą tak więc wymagać trzeba od PLW decyzji na piśmie z konkretami - tzn. spalić tyle i tyle uli , rodzin opis stanu uli.

Dla mnie też  jest to nie logiczne , bo co ma jedno z drugim , i może jest szansa gdyby komuś się chciało powłóczyć po sądach. Na dzień dzisiejszy tak interpretują i nie jest to mój wymysł .Zgłoszenie mało kosztuje, niech będzie , choć jestem przeciwny wszelkim regulacją,...

........................................... Jednak gdyby pasiekę zaatakował zgnilec , to już warto mieć zgłoszoną  :)

A to niby dlaczego warto ?

Emik3 założył temat "Obowiązek zgłaszania pasieki założonej na użytek własny". Przez użytek własny rozumiemy dokładnie to, o czym pisze Lekarz Weterynarii w załączonym skanie.

A co do interpretacji ustawy jest ona jasna i czytelna, co również wynika z załączonego pisma. Drążyć temat trzeba i warto, bo czasami odnoszę wrażenie, że straszenie staje się sposobem na uszczuplenie "konkurencji".

No i nie wtrącajmy do tematu chorób pszczół, bo nie miejsce na to w tym wątku.

No i nie wtrącajmy do tematu chorób pszczół, bo nie miejsce na to w tym wątku.

No tak  :)  ale obowiązek ten nakłada na pszczelarzy ustawa o zwalczaniu z urzędu chorób zakaźnych  i jak tu nie wtrącać chorób pszczół  w tym  wątku ???? :)

Pozdrawiam

Tadek

Zgłosiłeś "swoją warrozę" ? Bo jak nie, to jesteś na bakier z prawem.

Załóż temat "Zwalczanie z urzędu chorób zakaźnych, a obowiązek zgłaszania pasieki" lub jemu podobny, to trochę podyskutujemy.

Zgłosiłeś "swoją warrozę" ? Bo jak nie, to jesteś na bakier z prawem.

Po primo warroza nie jest już zwalczana z urzędu po drugo ja nie mam warrozy .

Zawsze kpię w ten sposób , aby kupić leki trzeba zgłosić. Skro trzeba zgłaszać  to można nie mieć ? Prawda ?