Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ustawianie uli kierunek/ zacienienie.


Recommended Posts

Zakup pszczół coraz bliżej, więc powstał nowy dylemat, gdzie je ustawić? Od kilku dni nad tym głęboko się zastanawiam mimo że mam spory teren to wszędzie widzę jakieś minusy. Otóż moją złapaną rójkę ustawiłem między wielką gruszą, a papierówką . Z początku wydało mi się to najlepsze miejsce ponieważ stoi nieco w cieniu i słońce tak nie piecze przynajmniej nie cały dzień.  Niestety przypomniało mi się w sierpniu gdy zaczynają spadać gruszki kręci się wtedy mnóstwo szerszeni i os. czy to może być zagrożenie dla pszczół ?  

Dla do łatwiejszego opisania zrobiłem zdjęcia NUMERY 1/2/3 są potencjalnym miejscem postawienia uli.

1-FAJNY PLACYK SŁOŃCE OD RANA DO GODZINY 14, CZY NIE ZA BLISKO DROGI ?

 

 

11755695_950330328338698_172267681679343

 

2 TAM W ROGU STAŁY KIEDYŚ ULE MOJEGO PRADZIADKA , ALE CZY NIE JEST ZA CIEMNO ?

11737898_950330318338699_131402617789007

3: ŁĄDNY OTWARTY PLAC , ALE CZY NIE ZBYT SŁONECZNY CAŁE DNIE NA SŁOŃCU .

11027485_950330321672032_921491002088857

4 O TYM JUŻ PISAŁEM , PO PRAWEJ PAPIERÓWKA, PO LEWEJ GRUSZA, ZA PLECAMI GRUSZA . DODATKOWO DOBRE MIEJSCE DLATEGO ŻE NA WIOSNĘ ZARAZ ZA PŁOTEM PO PRAWEJ STRONIE ZASIAŁBYM PASEK FACELII, CO STWORZYŁOBY TEŻ BUFOR OD POTENCJALNYCH OPRYSKÓW. 

11755684_950330315005366_906347549151594

 

 

z góry dzięki za sugestie                                                                                POZDRAWIAM Jurgen

Link to comment
Share on other sites

Ja postawilbym tam gdzie mial dziadek, dlatego ze z tylu sa drzewa a od wschodu jak wieje to zawsze na zimno, druga sprawa jak ule stoja lekko zacienione, to pszczolom latwiej jest lekko dogrzac niz jak stoja w pelnym sloncu schlodzic ul, chociaz ja mam ule prawie caly dzien w sloncu i tez daja rade . Odpuscilbym sobie stanowisko nr 1 lepiej nie miec kllopotow z przechodniami czy rowerzystami. Stanowisko nr 4 tez jest fajne, a osy to i tak bedziesz mial i tak, ustawisz pare pulapek , zwezisz wylotki i tyle.Masz zweirzeta to moze dadza rade wyjesc spadniete owoce. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Oprócz stanowiska przy drodze , wszystkie pozostałe są ok. I teraz wybór należy do Ciebie i zwróć uwagę na odległość pasieki od pracowni gdzie będziesz trzymał sprzęt pszczelarski - bo szkoda nóg. Miałem kiedyś pasiekę oddalona o 100 mb i jak czegoś zapomniałem albo trzeba było iść po kratę odgrodową, albo po zapasowe ramki wtedy ta odległość ma znaczenie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

PiotrPodhale mamy podobne podejście. Południowy-wschód jest najlepszy. Czytałem kiedyś wypowiedź pszczelarza, który potwierdził to w najmniejmiodnym roku. Miał ule ustawione na wschód, południe i zachód. Najwięcej miodu dawały pszczoły ustawione na wschód - słońce szybko je budziło. Kolejno na południe, a najgorzej było z ulami ustawionymi na zachód - do późna denerwowane zachodzącym słońcem. W pozostałych latach nie widział zbytniej różnicy w ilości miodu w zależności od stron świata.

Link to comment
Share on other sites

Kierunek w jaka strone beda ustawione nie ma znaczenia pszczoly sobie beda radzic w ktora strone nie beda staly .Moim zdaniem jest dobrze postawic tak zeby mialy  tylko troche dnia ze sloncem a kiedy piecze slonce staly w cieniu .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

wybrałem lokalizację nr 3, po lewej stronie pod śliwami. także np teraz od godziny 9-12 świeci pięknie słońce potem stoją w cieniu. Nie wiem jak to będzie ze słońcem zimą czy wiosną. Czy to dobra lokalizacja okaże się z czasem. W całym rogu ze zdjecia nr 3 posadzę różne rośliny np maliny.

11873749_964772506894480_323655349211992

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.