Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pszczoły / osy a basen


Recommended Posts

Cześć

Ma ktoś sposób  aby odstraszyć pszczoły, osy i inne od basenu dla dzieci?

Mianowicie pomimo, że pszczoły mają poidła, wanienki z wodą przylatywały w zeszłym roku do baseniku z wodą... Niekoniecznie były to moje pszczoły (sąsiad ma kilkadziesiąt pni), ale też multum os itd... Może znacie jakiś złoty środek?

Link to comment
Share on other sites

Może pułapki na osy w pobliżu basenu zainstalować? Takie zwykłe bezkosztowe zrobione z butelki i piwo w środku na przynętę. Na osy takie cuś działa na pszczoły niekoniecznie. U mnie na wiosne poidła miały pod nosem a mimo to wolały kałuże i dołki z wodą :)

Link to comment
Share on other sites

Ja bym polecił nakrywanie basenu w czasie kiedy się z niego nie korzysta  większość basenów ma teraz takie opończe , oraz zainstalowanie   innego poidła czy oczka wodnego w ogrodzie które będzie odkryte cały czas i będzie odwracać  uwagę  owadów. :D Wg mnie żadna chemia czy olejki nie zdadzą egzaminu już to przerabiałem , przecież woda w większym basenie i tak wymaga chlorowania i ten nieprzyjemny zapach wcale nie zniechęca pszczół od wody , więc chemia to duży znak zapytania ?????.

Link to comment
Share on other sites

Nakrywanie nie da nic bo są takie dziurki w pokrywie, przynajmniej u mnie. Moje pszczółki nie lecą do basenu, mają kubeł wody pod ulami plus słoiki na powałce i jakoś nie szukają innych źródeł. W tym roku planuję wkleić w te otwory w pokrywie basenu siatkę z moskitiery może nie będzie lazło nic, a i dodam że chloru sypie do wody to wraz się coś znalazło szerszeń osa.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Jak już się pszczoły nauczą się pić z basenu to można postawić i 50 poidełek i nic to nie da. Tylko przykrycie basenu plandeką - ale naciągniętą tak, żeby plandeka nie dotykała lustra wody - zmusi pszczoły do poszukania sobie innego źródła. I najlepiej nakrywać basen plandeką zawsze po skończonym dniu pływania. Żadne odstraszacze, olejki etryczne, zwiększone chlorowanie czy inna chemia nic nie dadzą - tylko zapobieganie w postaci przykrywania basenu, w czasie kiedy z niego nie korzystamy. Wiem co mówię - basen moich dzieci stoi jakieś 50 metrów od pierwszego ula. Nawet jak mamy już poidełka w pobliżu uli to zawsze trafi się jakaś zabłąkana pszczoła - jak jej posmakuje i poinformuje koleżanki o nowym źródle to nic - poza plandeką - nam nie pomoże. Pozdrawiam

Edited by cegielka
Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, o deszczu miałem dopisać ;)

Żeby plandeka nie dotykała lustra wody najlepiej zostawiać wszystkie sprzęty w basenie - wszystkie dmuchane koła, rękawki, "makarony" pływające na powierzchni pomagają nam oddzielić plandekę od wody.

Edited by cegielka
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.