Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Pojemność topiarki...

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

Tajden

Tajden

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 367 postów
  • Imię:Jerzy
  • LokalizacjaPoznań
  • Typ ula:Dadanty 430 x 150 i wielkopolskie.

No bo tak będzie,  brud idzie na śmieci .

O taką mi chodzi - https://пчёлка33.рф/...rzhaveyushchaya

A później te zboiny w sagan.

Wosk klaruje po wytopie w korpusie, na dno grzałka do terrarium 30 W . Wosk ma się pogotować z jak największą ilością wody. Gorący wstawiam w styrodurowy korpus zakrywam daszkiem a rano wyłączam grzałkę,  pod wieczór wyjmuję wosk. Wszystko trzeba pilnować oprócz mojego gara . Aby na noc wyłączyć. :D ;)

Szperając w archiwum forum, duże wrażenie na mnie zrobiła metoda słynnego Malona, a pisał o swojej metodzie 2.10.2009 roku.

Nie wiem do jakiego pisał Jurka, bo ja w pszczelarstwie jeszcze nie działałem. Ale Wy na pewno będziecie wiedzieli do kogo się zwracał.

"Jurku obawiam się że topiarka słoneczna w tym okresie jest bardzo mało przydatna. Powodem jest temperatura. Tych urządzeń można używać tylko przy bardzo wysokiej temperaturze i mocnym słońcu. Teraz jeśli nie masz dostępu do topiarki elektrycznej, musisz topić w kotle. 
Ja tak robię. Mam kocioł 50l udeptuję plastry do około 2/3 wysokości przykrywam wosk pokrywą aluminiową w której nawierciłem gęsto dziury 8 mm i dopasowałem ją rak aby weszła do środka kotła . Zrobiłem konstrukcję z drutu 10 mm która stoi na pokrywie wystającą nad rant kotła tak około 15 cm. Spinam opaskami gumowymi / kupisz w motozbytach do mocowania bagaży / między uszami kotła . zalewam wodą aby było około 5 cm wody nad pokrywą. stawiam na piecu i gotuję. Pasy od góry dociskają wosk , i po ostygnięciu mam piękny żółty . Po wytopieniu wszystkich plastrów , gotuję już w kotle bez niczego uzyskując piękne kręgi. Metoda ma tylko kilka wad 
1 Trzeba robić to pod dozorem aby nie spowodować pożaru. wosk jest łatwopalny. i gorący może zrobić krzywdę 
2 Trzeba pozostawić do naturalnego wystygnięcia wtedy sklaruje się 
3 Tak jak przy ulu tak i tu nie pospieszy 
Wracając do słonecznej metody wytopu. Jest wiele pomysłów, najprościej opisując Drewniane skrzynka umocowana ma obrotowym drążku pochylona pod kątem około 45stopi do słońca przykryta szybą.Obrotowa po to aby można ustawiać w kierunku słońca Ustawić należy w zacisznym miejscu aby słońce operujące topiło. Można z zewnątrz izolować a dno wyłożyć blachą koloru czarnego 
Adam

Użytkownik Tajden edytował ten post 23 czerwiec 2018 - 15:09

Tajden

Tajden

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 367 postów
  • Imię:Jerzy
  • LokalizacjaPoznań
  • Typ ula:Dadanty 430 x 150 i wielkopolskie.

Szperając w archiwum forum, duże wrażenie na mnie zrobiła metoda słynnego Malona, a pisał o swojej metodzie 2.10.2009 roku.

Nie wiem do jakiego pisał Jurka, bo ja w pszczelarstwie jeszcze nie działałem. Ale Wy na pewno będziecie wiedzieli do kogo się zwracał.

"Jurku obawiam się że topiarka słoneczna w tym okresie jest bardzo mało przydatna. Powodem jest temperatura. Tych urządzeń można używać tylko przy bardzo wysokiej temperaturze i mocnym słońcu. Teraz jeśli nie masz dostępu do topiarki elektrycznej, musisz topić w kotle. 
Ja tak robię. Mam kocioł 50l udeptuję plastry do około 2/3 wysokości przykrywam wosk pokrywą aluminiową w której nawierciłem gęsto dziury 8 mm i dopasowałem ją rak aby weszła do środka kotła . Zrobiłem konstrukcję z drutu 10 mm która stoi na pokrywie wystającą nad rant kotła tak około 15 cm. Spinam opaskami gumowymi / kupisz w motozbytach do mocowania bagaży / między uszami kotła . zalewam wodą aby było około 5 cm wody nad pokrywą. stawiam na piecu i gotuję. Pasy od góry dociskają wosk , i po ostygnięciu mam piękny żółty . Po wytopieniu wszystkich plastrów , gotuję już w kotle bez niczego uzyskując piękne kręgi. Metoda ma tylko kilka wad 
1 Trzeba robić to pod dozorem aby nie spowodować pożaru. wosk jest łatwopalny. i gorący może zrobić krzywdę 
2 Trzeba pozostawić do naturalnego wystygnięcia wtedy sklaruje się 
3 Tak jak przy ulu tak i tu nie pospieszy 
Wracając do słonecznej metody wytopu. Jest wiele pomysłów, najprościej opisując Drewniane skrzynka umocowana ma obrotowym drążku pochylona pod kątem około 45stopi do słońca przykryta szybą.Obrotowa po to aby można ustawiać w kierunku słońca Ustawić należy w zacisznym miejscu aby słońce operujące topiło. Można z zewnątrz izolować a dno wyłożyć blachą koloru czarnego 
Adam

Darku!

A jak zapatrujesz się na tę topiarkę? Też na 14 ramek. a znacznie tańsza.

https://raybee.com.u...-pod-ramki.html

Dlatego pytam, bo za kilka miesięcy będę w tej firmie, koło Charkowa.

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2721 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Też dobra.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Wolne pszczoły | Ślężańskie Miody | Stowarzyszenie "Polanka"